CHP'Lİ KARACA: İKTİDARIMIZDA 8 NİSAN ROMAN BAYRAMI OLACAK!

CHP'Lİ KARACA: İKTİDARIMIZDA 8 NİSAN ROMAN BAYRAMI OLACAK!

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, İzmir'deki Roman Kültür Merkezi'nin açılışında, Roman yurttaşlara bir müjde verdi. İlk seçimlerle birlikte...

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, İzmir'deki Roman Kültür Merkezi'nin açılışında, Roman yurttaşlara bir müjde verdi. İlk seçimlerle birlikte CHP'nin iktidar olacağını anlatan Karaca, "Ve iktidarımızdan sonraki ilk 8 Nisan'ın bayram olarak kutlanması için kanun çıkmış olacak. Roman vatandaşlarımız artık her 8 Nisan'ı bayram olarak kutlayacak" dedi.

İzmir'in Konak İlçesi'ne bağlı Tepecik Mahallesi'ndeki Roman Kültür Merkezi'nin açılışına katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Roman yurttaşların bugüne kadar hep unutulduğunu ve ötekileştirildiğini savundu. CHP'nin 2005 yılında Özcan Purçu'yu İzmir Milletvekili seçtirterek Türkiye tarihinde ilk kez Roman yurttaşların temsiliyetini sağladığını vurgulayan Karaca, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun ise Roman Eylem Planı'nı hazırlanmasına öncülük ettiğini, planın Parti Meclisi'nde onaylanıp belediye başkanlarına "icraatlarını bu doğrultuda yapmaları" konusunda talimat verildiğini söyledi.

8 Nisan Dünya Romanlar Günü'nün Türkiye'de bayram olarak kutlanması için de önceki günlerde CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu'nun TBMM'ye bir yasa teklifi sunduğuna işaret eden Karaca, şöyle konuştu:

"8 Nisan Dünya Romanlar Günü Türkiye'de de bir bayram olarak kutlansın, bunu bir yasal statüye kavuşturalım dendi. Ama maalesef Cumhur İttifakı’nın oyuyla teklif reddedildi. Dün gece apar topar genelge yayınlayıp (8 Nisan'ışimdilik kutlayın) dediler. Roman vatandaşlarımız bir genelgeyle değil bir yasal kazanımla, iktidara kim gelirse gelsin bugünü bir bayram olarak kutlamak isterler. CHP olarak sözümüz sözdür. En yakın zamanda sandık gelecek. İktidar olacağız. Ve iktidarımızdan sonraki ilk 8 Nisan'ın bayram olarak kutlanması için kanun çıkmış olacak. Roman vatandaşlarımız artık her 8 Nisan'ı bayram olarak kutlayacak.”

Karaca, isim vermeden AKP'nin Roman kökenli İzmir Milletvekili Cemal Bekle'nin sözlerini de eleştirirken şunları söyledi:

"İktidarın Roman milletvekili dedi ki (AKP iktidarında biz Romanlara hayal kurmayıöğrettik). Ben de Romanlar adına vekaletle şunu söyledim; biz zaten en güzel hayalleri kuruyoruz bize hayallerimizi gerçekleştirecek imkanlar yaratın. İşte CHP, Roman eylem planıyla, Roman milletvekiliyle, Roman dostu belediye başkanlarıyla bu hayali gerçekleştirecek. Tüm Roman yurttaşlarımızın da eşit eğitim, yaşam ve barınma hakkına sahip olacağıçağdaş demokratik bir ülkeyi hep birlikte kuracağız. Sözümüzdür; Türkiye'yi sizlerle birlikte neşelendireceğiz, huzur ve mutluluk getireceğiz. Dünya Romanlar gününüz kutlu olsun."

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.