CHP’Lİ BAŞARIR’DAN MECLİS BAŞKANI ŞENTOP’A GÜVENLİK SORUŞTURMASI TEPKİSİ:” YERİNDE OLSAM YÜZÜM KIZARIR”

CHP’Lİ BAŞARIR’DAN MECLİS BAŞKANI ŞENTOP’A GÜVENLİK SORUŞTURMASI TEPKİSİ:” YERİNDE OLSAM YÜZÜM KIZARIR”

CHP Mersin Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Ali Mahir Başarır, TBMM Genel Kurulu’nda Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanun Teklifi’nin görüşmeleri sırasında, Meclis...

MEHTAP BELEN

CHP Mersin Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Ali Mahir Başarır, TBMM Genel Kurulu’nda Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanun Teklifi’nin görüşmeleri sırasında, Meclis Başkanı Mustafa Şentop’a sert eleştirilerde bulundu. Şentop’un akademik geçmişinde güvenlik soruşturması nedeniyle haksızlıklara uğradığını belirten Ali Mahir Başarır, “Meclis Başkanı’nın yerinde olsam, Anayasa’ya aykırı, Anayasa Mahkemesi’nin iptal ettiği ve geçen hafta Meclis’ten dönen bu yasayı getirirken benim yüzüm kızarır” dedi. AK Parti döneminde bakanlıkların cemaatler, dernekler ve vakıflara teslim edildiğini öne süren Başarır, “ 19 yıllık AKP iktidarında güvenlik soruşturmasından, 3 bin tane terörist sıfatıyla yargılanan hakim çıktı” diye konuştu.

Meclis Genel Kurulu’nda söz alan CHP Mersin Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Ali Mahir Başarır, kanun teklifi nedeniyle Meclis Başkanı Mustafa Şentop’a sert eleştirilerde bulundu. Şentop’un akademik geçmişinde güvenlik soruşturması nedeniyle haksızlıklara uğradığını belirten Ali Mahir Başarır, “Meclis Başkanı’nın yerinde olsam, Anayasa’ya aykırı, Anayasa Mahkemesi’nin iptal ettiği ve geçen hafta Meclis’ten dönen bu yasayı getirirken yüzüm kızarır” dedi. AK Parti döneminde bakanlıkların cemaatler, dernekler ve vakıflara teslim edildiğini öne süren Başarır, “ 19 yıllık AKP iktidarında güvenlik soruşturmasından, 3 bin tane terörist sıfatıyla yargılanan hakim çıktı” diye konuştu.

ŞENTOP’UN UĞRADIĞI HAKSIZLIKLARI HATIRLATTI

Konuşmasına Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un akademik geçmişine değinerek başlayan CHP’li Başarır; “Burada bir hikâye anlatmak istiyorum. 1990’ların başı. Fakülteyi bitiren genç bir hukukçu, Erzincan Hukuk Fakültesi’ne asistan olarak başvuru yapar. Sınavları geçer, prosedürleri yerine getirir fakat güvenlik soruşturmasına takılır. Sonrasında Marmara Üniversitesi’ne başvurur, orayı kazanır. Doktorasını yapar, doçent olur, profesör olur, milletvekili olur, Meclis Başkanı olur. Bu kişinin adı Mustafa Şentop. Ben böyle bir haksızlığa uğramış bir kişinin; Meclis Başkanı’nın Anayasaya aykırı, Anayasa Mahkemesi’nin iptal ettiği ve geçen hafta bu Meclis’ten dönen yasayı getirirken benim yüzüm kızarır” dedi.

"GÜVENLİK SORUŞTURMALARINIZDAN, 3 BİN TANE TERÖRİST SIFATIYLA YARGILANAN HAKİM ÇIKTI"

AK Parti döneminde yapılan güvenlik soruşturmalarını eleştiren Başarır, bu durumun mağdurları arasında Şentop’un yanı sıra, eski Başbakan Binali Yıldırım ve CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın da bulunduğunu belirterek, “Bugün daha beterini getiriyorsunuz. 19 yıllık AKP iktidarında bu güvenlik soruşturmasından ne çıktı?  3 bin tane terörist sıfatıyla yargılanan hakim çıktı. Binlerce bugün aynı sıfatla yargılanan memur çıktı. Siz liyakat, bilgi, birikim, vatan sevgisi gibi kavramları arıyor musunuz? Hayır” sözleri ile tepkisini dile getirdi.

"BAKANLIKLARI CEMAATLERE, VAKIFLARA, DERNEKLERE TESLİM ETTİNİZ"

AK Parti iktidarında, bakanlıkların cemaat, dernek ve vakıflara teslim edildiğini öne süren CHP Milletvekili Başarır; “Bakanlıklara bakıyorum; Sağlık Bakanlığı’na personel alımı için Menzil Tarikatı liste veriyor, Adalet Bakanlığı’na İskenderpaşa Cemaati blok liste veriyor, diğer bakanlıklara bakıyoruz; onlar da cemaatlere teslim edilmiş. Peki, iyi eğitim almış gençler, gerçekten bu ülkeyi seven gençler atanıyor mu? Hayır. Gerçekten bu ülkeyi, vatanı sevseniz, bu ülkede göreve gelecek milyonlarca pırıl pırıl genç var. Ama onlara layık görmüyorsunuz” dedi.

"ATADIĞINIZ, HAKİMLERİ, POLİSLERİ 15 TEMMUZ’DA GÖRDÜK, MECLİS’İ BOMBALADILAR"

Söz konusu kanun teklifi ile devletin daha da geriye götürüleceğini öne süren Başarır, 15 Temmuz’da yaşananları hatırlatarak şunları söyledi:

"Sizin için üç tane kavram var, birincisi, partili olacak. İkincisi, aile soyağacıçok önemli, üçüncüsü ise cemaatlerin verdiği liste. Bu anlayış olmaz! Ülkesini sevenleri atıyoruz deseniz de 15 Temmuz’da gördük bu ülkesini sevenleri… Atadığınız polisleri, hakimleri gördük. Bu Meclis’i bombaladılar. Aynı anlayış daha vahşi bir şekilde devam etmekte.  Biz size ısrarla, 2009’dan beri söyledik. Burada, rahmetli Kamer Genç konuştuğunda saldırdınız. Bu kanun teklifi, devleti çok daha fazla geriye götürecek. Bu kanun teklifi; Anayasanın en az 8 maddesine aykırı, Anayasa Mahkemesi, bu Kanun’u iptal etmiş. Bu ısrar neden? Soruşturmaya ve araştırmaya bir kıstas koyarsınız anlarım ama siz yedi ceddini araştırıyorsunuz.

"ARKA BAHÇENİZDEKİ AVUKATLARI HAKİM YAPIYORSUNUZ"

Muhalefet partisinin üyeleri, çocuklarının kamuda işe girebilmeleri için partilerinden istifa etmek zorunda kalıyor. Bu insanlar, oğlu-yeğeni için istifa ediyor. Neden ediyor biliyor musunuz? Oğlu hakim olacak, yeğeni asker olacak. Muhalefet partisine üye olduğu için istifa etmek zorunda hissediyor kendini. Ama siz partinizin arka bahçesindeki Gençlik Kolları ve Kadın Kollarıüyesi olan avukatlarınızı, hakim yapıyorsunuz."

"MEHMET MOĞULTAY’IN, SEYFİ OKTAY’IN ÇIRAĞI OLMAK, FETÖ’NÜN UŞAĞI OLMAKTAN İYİDİR"

En az üç dil bilen, iyi eğitim almış, terörle bağlantısı bulunmayan gençlerin sınavlardan çok yüksek puan almalarına rağmen kamuda işe giremediklerini vurgulayan Başarır, “Bu konularla ilgili çok örnek var; Sulh Ceza Hakimliklerine, Asli Ceza Hakimliklerine bakın.  Özellikle atanan hakim ve savcılara bakın! Ben bunu komisyonda söylediğim zaman, dediniz ki; Mehmet Moğultay, Seyfi Oktay da hakim almıştı ama onların aldığı hiçbir hakim bu Meclis’i bombalamadı. Bana dediniz ki; ‘Sen Bakan’ın çırağısın’  Buradan açıkça söyleyeyim, Mehmet Moğultay’ın, Seyfi Oktay’ın çırağı olmak, FETÖ’ nün uşağı olmaktan çok daha iyidir’’ dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.