BANDIRMA'DA PERTEVNİYAL HASTANESİ’NİN RESTORASYONU İÇİN ÖNEMLİİŞ BİRLİĞİ

BANDIRMA'DA PERTEVNİYAL HASTANESİ’NİN RESTORASYONU İÇİN ÖNEMLİİŞ BİRLİĞİ

Bandırma'da Pertevniyal Hastanesi'nin restorasyon çalışmasının yapılması için Bandırma Kaymakamlığı, Bandırma Belediyesi ve Onyedi Eylül Üniversitesi arasında protokol imzalandı.

Bandırma'da Pertevniyal Hastanesi'nin restorasyon çalışmasının yapılması için Bandırma Kaymakamlığı, Bandırma Belediyesi ve Onyedi Eylül Üniversitesi arasında protokol imzalandı.

İmza törenine Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar, Belediye Başkanı Tolga Tosun ve Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir katıldı.

Belediye Başkanı Tolga Tosun, imzalar atılmadan yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Kurumlarımız güzel bir amaç için bir araya geldi. Bandırmamızın yıllardır kanayan yarası ama aynı zamanda en büyük değerlerinden birisi olan Pertevniyal Hastanesinin yapacağımız protokolle restorasyonunu gerçekleştireceğiz. Geçmişte hastane bizim olsun diye müracaatlar da bulunduk ancak Bandırmamız'ın göz bebeği kurumlarından bir tanesi 17 Eylül Üniversitemiz'e devir edildi. Üniversitemizin de kendi bütçesinde bunu restorasyon yapmasının biraz güç olmasından kaynaklı olarak biz destekleme kararı aldık. Bizim belediyelerimizin her sene iller bankasından faydalanılan bütçeleri var ve daha çok bu tarz restorasyon işlerinde kullanılıyor. Edincik'te de mülkiyetini Bandırma'ya katacağımız ve aynı zamanda önümüzdeki günlerde de kiralamasını yapacağımız tarihi eserler ile ilgili çalışmalara da başlayacağız. Bu bütçeyi alabilmenin özelliklerinden bir tanesi de kamu kurum ve kuruluşlarına herhangi bir borcunun olmaması. İnşallah 2010 yılından beri atıl durumda olan her ne kadar koruma altına alınsa da kapansa da bir şekilde kötü durumda bulunan Pertevniyal Hastanesi'ni ve özellikle de çevre restorasyonunu yapıp geliştirip güzelleştirip Bandırmalı vatandaşlarımızın da kullanabileceği şekilde hizmete açacağız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bandırma çok önemli bir sıkıntısından kurtulmuş olup önemli bir tarihi eser kazanmış olacak."

Başkan Tolga Tosun'dan sonra söz alan Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, şöyle konuştu:

“Öncelikle Tolga Bey’in de bahsetmiş olduğu gibi güzel bir amaçla toplanmış bulunuyoruz. 1925 yılında yapımına başlanan 1932 yılında faaliyete giren 2010 yılına kadar faaliyetlerini devam ettiren Pertevniyal Hastanesi özellikle Sayın Kaymakamımızın da desteğiyle Üniversitemize kazandırılmıştı. Sonrasında hızlı bir şekilde acaba nasıl binamızı hayata geçirebiliriz diye düşündük ve adım adım faaliyetlere başladık. Öncelikle binanın restorasyon çalışmalarının başlaması gerekiyordu. Sağ olsunlar Belediye Başkanımız ve Kaymakamımızla birlikte oturup konuştuğumuzda uygun gördüler. O anlamda Belediye Başkanımıza çok teşekkür ederim. Projesi bitti inşallah bu protokol sonrasında yakın bir zamanda Belediyemiz ihalesini yaparak inşaatını tamamlayacak daha sonra üniversitemize tahsis edecek. Bizde hem üniversitemizin eğitim merkezi olarak hem de zamanla kent müzesi ne dönüşecek şekilde binamızı kullanacağız."

Kaymakam Günhan Yazar ise imzalanan protokolle ilgili duygu ve düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi:

“Bandırmadaki en büyük sorunlardan biri Pertevniyal Hastanesiydi. İçi harap olmuş tahrip edilmişti. Sağ olsun Belediyemiz'in destekleriyle içerisini temizledik girişçıkışları engelledik. Binayı kurtarmak adına çözüm aramaya başladık. Anladık ki Sağlık Bakanlığı da orda herhangi bir çalışma yapmayacak şöyle bir karar alarak arsayı ikiye böldük. 7 dönümlük alanı 2’ye böldük. 3 dönümünü, Sağlık Bakanlığı'na bıraktık ve bu günlerde de orda güzel bir çalışma yapılıyor. Geri kalan 4 dönümünü de o arsadan ayırarak normal hazine mülküne dönüştürdük. O arsayıÜniversitemiz'in de sıcak bakmasıüzerine üniversitemize 2 yıl önce tahsis ettik. Belediye Başkanımızla da görüştük oda bu projeye sıcak yaklaştı. O dönemde bir Vali değişikliği oldu ama yeni Valimiz gelince ona da bir bilgi notu olarak konuyu aktardım. Sağ olsun aynı anlayışla bizi destekledi. Projenin yapılması bir parça zaman aldı kuruldan geçmesi gerekiyordu. Projede Valiliğimiz tarafından ihale edildi yaptırıldı ve şu anda projemiz de hazır. Artık son aşamaya gelindi. Yapım işini üstlendiği için Belediyemize de teşekkür ediyorum."

 

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.