YARGITAY’DAN BİLDİRİYE TEPKİ: "ANAYASAL DÜZENE MÜDAHALEYE KARŞI YASALAR ÇERÇEVESİNDE GEREĞİİFA EDİLECEK"

YARGITAY’DAN BİLDİRİYE TEPKİ: "ANAYASAL DÜZENE MÜDAHALEYE KARŞI YASALAR ÇERÇEVESİNDE GEREĞİİFA EDİLECEK"

Yargıtay Başkanlığı, 104 emekli amiralin Montrö bildirisine ilişkin “Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin güvenliğine, anayasal ve demokratik düzen ile bireysel hak ve özgürlüklere yönelik...

Yargıtay Başkanlığı, 104 emekli amiralin Montrö bildirisine ilişkin “Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin güvenliğine, anayasal ve demokratik düzen ile bireysel hak ve özgürlüklere yönelik her türlü müdahaleye karşı yargı yetkisini Türk milleti adına bağımsız ve tarafsız şekilde kullanan yargı kurumları, yasalar çerçevesinde gereğini takdir ve ifa edecektir” dedi.

Yargıtay Başkanlığı’ndan 104 emekli amiralin Montrö bildirisine ilişkin açıklama geldi. Yargıtay’dan yapılan açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olduğu, bütün erklerin yetki ve güçlerini Anayasa ve yasalardan aldığı belirtildi. Açıklamada, yargının tarafsız şekilde gücünü kullanacağına dikkat çekilerek, şu değerlendirmede bulunuldu:

"Anayasal ve yasal yetkiye dayanmayan ve milletin iradesini hedef alan hiçbir güç ve oluşum kabul edilemez. Geçmişte yaşanılanlar göstermiştir ki darbe, muhtıra ve vesayet hevesi olanlar, milletimizin engin feraseti ve eşsiz kahramanlığı ile bertaraf edilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti devletinin güvenliğine, anayasal ve demokratik düzen ile bireysel hak ve özgürlüklere yönelik her türlü müdahaleye karşı yargı yetkisini Türk milleti adına bağımsız ve tarafsız şekilde kullanan yargı kurumları, yasalar çerçevesinde gereğini takdir ve ifa edecektir."

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.