VATANDAŞA ‘ÇAKAL’ DİYEN ÖDÜLLÜ KAYMAKAM MECLİS GÜNDEMİNDE

VATANDAŞA ‘ÇAKAL’ DİYEN ÖDÜLLÜ KAYMAKAM MECLİS GÜNDEMİNDE

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Covid-19 denetimi sırasında, Hatay Dörtyol İlçesi Kaymakamı Ali Murat Kayhan'ın fazla yolcu aldığı gerekçesi ile bir dolmuş sürücüsünü azarlayıp çevredeki...

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Covid-19 denetimi sırasında, Hatay Dörtyol İlçesi Kaymakamı Ali Murat Kayhan'ın fazla yolcu aldığı gerekçesi ile bir dolmuş sürücüsünü azarlayıp çevredeki vatandaşlara, “ Çakal, lan ” gibi sözler kullanmasını soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. Şahin, önergesinde, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan, Kaymakam Kayhan’ın görevden alınmasını isteyerek, 2018 yılında verilen yılın kaymakamıödülünün geri alınıp alınmayacağını sordu.

Dörtyol Kaymakamı Kayhan’ın, 14 Mart tarihinde denetim sırasında vatandaşa hakarete varan kelimeler kullandığını belirten Şahin, “Devlet adabına uymayan bu tavır ve üslup asla kabul edilemez. Kaymakamın vatandaşa hakaretler edip tehditler savurması ancak dikta yönetimlerinde olur. Kaymakam derhal özür dilemeli ve görevden alınmalıdır” dedi.

YILIN KAYMAKAMI ÖDÜLÜ GERİ ALINSIN

Şahin önergesinde, İçişleri Bakanı Soylu'ya şu soruları yöneltti:

-Mülki idari amirlerin vatandaşlara hakaret ve tehdit içeren sözlerini onaylıyor musunuz? Onaylamıyor iseniz hala göreve olan kaymakamınızın bu sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz? Bir kaymakamın, kendisine ve üçüncü bir şahsa karşı bir saldırı yok iken vatandaşa ‘lan, çakal, terbiyesiz’ gibi sözler kullanması suç değil midir? Bahsi geçen şahıs bu davranışlardan dolayıözür dilemeli midir?

-Söz konusu hakaret ve tehditlerin sahibi şahıs hakkında daha önce benzer iddialar olmuş mudur?

-Devletin saygınlığı ve vatandaşlara yapılan bu hakaretlere ilişkin Bakanlığınız tarafından etkin bir soruşturma yürütülecek midir? Soruşturma tamamlanana kadar söz konusu şahıs hakkında herhangi bir yaptırım uygulanacak mıdır?

-Bakanlığınızın "yılın en iyi kaymakamı" ödülünü hangi kriterlere göre belirlemektedir? Bakanlığınızın tarafından 2018 yılında "yılın en iyi kaymakamı" ödülünü alan kaymakam Ali Murat Kayhan hangi kriterlere göre diğer tüm kaymakamları geride bırakarak bu ödüle hak kazanmıştır?

-Hatay'ın Dörtyol ilçesinde vatandaşlara hakaret ve tehditler savuran bu şahsın aldığı "yılın en iyi kaymakamı" ödülü geri alınacak mıdır?

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.