VALİ YERLİKAYA, BANDIRMA VAPURU’NUN KAPTANI İSMAİL HAKKI DURUSU’NUN TORUNUNU ZİYARET ETTİ

VALİ YERLİKAYA, BANDIRMA VAPURU’NUN KAPTANI İSMAİL HAKKI DURUSU’NUN TORUNUNU ZİYARET ETTİ

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün İstanbul’dan Samsun’a çıkışının yıl dönümünde Bandırma Vapuru’nun kaptanıİsmail Hakkı Durusu’nun torunu Nejat...

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün İstanbul’dan Samsun’a çıkışının yıl dönümünde Bandırma Vapuru’nun kaptanıİsmail Hakkı Durusu’nun torunu Nejat Ulugöl’ü ziyaret etti.

Vali Yerlikaya, evinde ziyaret ettiği 92 yaşındaki Ulugöl ile bir süre sohbet etti. Yerlikaya, ziyarette Ulugöl’den dedesi İsmail Hakkı Durusu’nun anılarını dinledi.

“HAZIRLAN SAMSUN’A GİDİYORUZ”

Ulugöl, “7 yaşındayken dedeme "Atatürk’ü nasıl götürdün" diye sorardım. ‘Evladım bir kaptan ne yapar, yolcusunu alır, gideceği yere salimen bırakır. Ben de bunu yaptım’ derdi. Dedem Karadeniz kaptanıydı. Tecrübesiz değil yıllanmış bir kaptandı. Atatürk, kimseye müracaat etmeden, aramadan dedeme ‘Harbiye’deki büroma gelir misin’ demiş ve dedem Harbiye’ye gitmiş. Hiç teklif dahi etmeden ‘Hazırlan Samsun’a gidiyoruz.’ demiş. O tarihi yolculuk bu şekilde başlamış. Hayatta en çok iftihar ettiğim kişi dedemdir. Dedem kendisini övmekten hoşlanmayan gerçek bir vatan kahramanıydı” diye konuştu.

Gençlerin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlayan Ulugöl, “Bunun yıllarca sürmesi benim en büyük arzum. Bugün, son yıllardaki en mutlu günümü yaşattınız” diyerek ziyaretinden dolayı Vali Yerlikaya’ya teşekkür etti.

“NEJAT AMCAMIZDAN O TARİHİ YOLCULUĞUN HİKÂYESİNİ DİNLEDİK”

Vali Yerlikaya da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek şöyle konuştu:

 “Bundan 102 yıl önce İstanbul’da Kurtuluş Mücadelemizin ilk başlangıcı, Bandırma Vapurumuzun Samsun’a hareket edişi. Biz bugün çok özel bir eve konuk olduk. Bandırma Vapurumuzun kaptanıİsmail Hakkı Durusu’nun torunu Nejat amcanın evinde misafiriz. Nejat amcadan 102 yıl önce, Cumhuriyetimizin Banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının İstanbul’dan Samsun’a yaptığı o tarihi yolculuğun hatıralarını kendinden dinleme onuruna kavuştuk. 92 yaşında olan Nejat amcamızla sohbet etmekten, evinde misafir edilmekten çok büyük onur duyduk.”

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.