UZAYA GİDECEK TÜRKİYE’DE İNTERNET KULLANIMI: 2.4 MİLYON HANEYE İNTERNET GİREMEDİ, 11.8 MİLYON HANEDE SABİT İNTERNET YOK

UZAYA GİDECEK TÜRKİYE’DE İNTERNET KULLANIMI: 2.4 MİLYON HANEYE İNTERNET GİREMEDİ, 11.8 MİLYON HANEDE SABİT İNTERNET YOK

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, Türkiye’de internet kullanımı ve internete ulaşım imkanına ilişkin güncel verileri açıkladı. Buna göre Türkiye’de her 10 haneden 1’i...

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, Türkiye’de internet kullanımı ve internete ulaşım imkanına ilişkin güncel verileri açıkladı. Buna göre Türkiye’de her 10 haneden 1’i internet erişiminden yoksun, 2.4 milyon haneye internet giremedi ve 11.8 milyon hanede ise sabit internet bulunmuyor. Adıgüzel, vatandaşların Avrupa’nın en yavaş internetini kullanmalarına rağmen, en yüksek vergiyi ödemeye mahkum edildiklerini aktardı.

CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, Türkiye’de internet kullanımı ve internete ulaşım imkanına ilişkin güncel verileri yazılı açıklama ile duyurdu. 2,4 milyon hanede internet olmadığını belirten Adıgüzel, evinde sabit geniş bant internet bağlantısı olmayan hane sayısının ise 11,8 milyon olduğuna dikkat çekti.

“AVRUPA’NIN EN YAVAŞ, AMA EN YÜKSEK VERGİLİİNTERNETİ”

Adıgüzel, “Dünyada artık internete erişim temel bir hak olarak değerlendirilirken, Türkiye’de her 10 haneden birinin internete erişimden yoksun olması kabul edilebilir bir durum değildir. Yine evinde sabit geniş bant olmayan 12 milyona yakın hane mevcut. Yani 19 yıllık iktidarında AKP, şişirilmiş rakamlara rağmen interneti cepten eve taşımayı başaramamıştır. Türkiye’de nüfusa göre sabit geniş bant yaygınlık oranı yalnızca yüzde 20. İnternet hızında 175 ülke içinde 103. sıradayız. Avrupa’nın en yavaş internetini kullanıyoruz, ama en yüksek vergiyi de biz ödüyoruz. 2020 yılında Türkiye’de 4 kişilik bir aile haberleşme giderine ödediği 3.736 TL’nin 759 TL’sini devlete vergi olarak ödedi” dedi.

11.8 MİLYON HANEDE SABİT İNTERNET YOK

TÜİK’in Ağustos 2020 tarihli “Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması”na göre, Türkiye’de sabit genişbant bağlantı (ADSL, kablolu internet, fiber vb.) ile internete erişen hanelerin oranın yüzde 50,8 olduğunu kaydeden Adıgüzel, hanelerin yüzde 49,2’sini oluşturan, 11 milyon 808 bin hanede sabit internet bağlantısı bulunmadığını açıkladı

Açıklanan TÜİK verilerine göre, hanelerin yüzde 10,1’inde yani 2 milyon 424 bin hanede internet erişimi olmadığının görüldüğünü bildiren Onursal Adıgüzel, hanelerdeki masaüstü bilgisayar sahiplik oranının yüzde 17,6, taşınabilir bilgisayar, tablet vb. cihaz sahiplik oranının ise yüzde 48,7’de kaldığını ifade etti.  

“AKP RAKAMLARI ŞİŞİRİYOR”

Türkiye’de internet kullanımı ile ilgili olarak AKP tarafından şişirilmiş rakamların açıklandığını savunan CHP’li Adıgüzel, hükümete alt yapı yatırımlarını devreye sokma çağrısı yaptı. Adıgüzel şu bilgiyi verdi:

“2017 yılında yayınlanan ‘Ulusal Genişbant Stratejisi ve Eylem Planı (2017-2020)’ndaki verilere göre Türkiye genelinde ‘fiber erişilen hane sayısı’ 2014, 2015 ve 2016 yılında sırasıyla 4.937.989, 5.777.076, 6.665.523 olarak belirtilmektedir. Bugünkü güncel tabloya ilişkin olarak ise geçtiğimiz günlerde Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı yaptığı açıklamada Türk Telekom için ‘Fiber hane kapsamamızı son 1 yılda yaklaşık 5 milyon artırarak 26,8 milyona çıkardık’ ifadelerini kullanmıştır. Ancak Bakan Yardımcısının yaptığı açıklamadan ‘fiber hane kapsamasının’, fiber kullanılan hane sayısını kapsamadığı, hem Türkiye’deki toplam mevcut hane sayısından hem de BTK’nın verilerinden açıkça anlaşılmaktadır. Tüm dünyada internet altyapısındaki gelişim sabit geniş bant kalitesi ve yaygınlığı ile ölçülürken, biz şişirilmiş rakamlarla gün kaybediyoruz. Bugünden tezi yok, özellikle sabit internette geri kalmışlığı tersine çevirecek altyapı yatırımlarını devreye almalı, bugün kadar yapılmayan fiber yatırımlarına ağırlık verilmelidir.”

BAŞARISIZLIĞIN GEREKÇESİNİ, BAKAN KARAİSMAİLOĞLU’NA SORDU

CHP’li Adıgüzel, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na yönelttiği bir sörf öneresini de Meclis Başkanlığı’na verdi. TUİK’in “İstatistiklerle Aile, 2019” araştırmasına göre Türkiye’deki toplam hane sayısının 24 milyon olduğuna dikkat çeken Adıgüzel, Bakan Karaismailoğlu’ndan, “Bugün itibariyle Türkiye’de fiber ile internete erişen hane sayısı kaçtır? Ulusal Eylem Planı’nda hedeflendiği üzere hanelerin yüzde 43’üne fiber erişim sağlanabilmiş midir? Sağlanamadı ise bu başarısızlığın gerekçesi nedir?” diye sordu.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.