TÜRKİYE VE BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ MERKEZ BANKALARI ARASINDA SWAP ANLAŞMASI İMZALANDI

TÜRKİYE VE BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ MERKEZ BANKALARI ARASINDA SWAP ANLAŞMASI İMZALANDI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası (BAEMB) arasında 'İkili Para Takası Anlaşması' imzalandı. Swap anlaşmasının...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası (BAEMB) arasında "İkili Para Takası Anlaşması" imzalandı. Swap anlaşmasının nominal büyüklüğü, 18 milyar dirhem ve 64 milyar Türk lirası olarak açıklandı.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya, BAEMB Başkanı Khaled Mohamed Balama ile TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından iki ülke arasında karşılıklı ticaretin geliştirilmesi yoluyla finansal iş birliğinin daha da güçlendirilmesi amacıyla imzalanan anlaşma, 3 yıl süreyle geçerli olacak ve karşılıklı mutabakatla uzatılabilecek.

“ANLAŞMA İKİLİ İŞ BİRLİĞİNİ ARTIRMA İRADESİNİN BİR GÖSTERGESİDİR”

Başkan Khaled Mohamed Balama, yapılan anlaşmaya ilişkin, “TCMB ile imzalanan bu anlaşma, her iki ülkenin finansal konularda, özellikle de iki ülke arasındaki ticaret ve yatırımlar alanında ikili iş birliğini artırma iradesinin bir göstergesidir” dedi.

“ANLAŞMA KARŞILIKLI TİCARETİN DERİNLEŞTİRİLMESİNE YÖNELİK KARARLILIĞINI GÖSTERMEKTEDİR”

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu da "Bu anlaşma, iki ülke merkez bankasının, ülkeleri arasındaki ekonomik ve mali ilişkilerin geliştirilmesi için yerel para birimleri üzerinden karşılıklı ticaretin derinleştirilmesine yönelik kararlılığını göstermektedir” açıklamasını yaptı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.