TÜRKİYE TARIMI EFES SELÇUK’TA KONUŞULDU

TÜRKİYE TARIMI EFES SELÇUK’TA KONUŞULDU

CHP Bursa Milletvekili ve Tarımdan Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Orhan Sarıbal “Türkiye'de Tarımın Durumu-AKP İktidarının 18 Yıllık Bilançosu”...

CHP Bursa Milletvekili ve Tarımdan Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Orhan Sarıbal “Türkiye'de Tarımın Durumu-AKP İktidarının 18 Yıllık Bilançosu” kitabının tanıtım etkinliği için Efes Tarlası Yaşam Köyü’ndeydi. Etkinliğe katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Sarıbal ile birlikte Efes Tarlası Yaşam Köyü’nü de gezdiler.

Dün akşam yapılan tanıtım etkinliğine Orhan Sarıbal’ın yanı sıra Gülizar Biçer Karaca, Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, Seferihisar Belediye Başkanıİsmail Yetişkin, CHP ilçe başkanları, parti üyeleri, üreticiler ve vatandaşlar katıldı.

Tarımdan Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Orhan Sarıbal’ın yazdığı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun önsözüyle yayımlanan bir kitabın tanıtım etkinliğinin Efes Tarlası Yaşam Köyü’nde yapılmasının büyük bir mutluluk olduğunu belirterek sözlerine başlayan Başkan Sengel, “Her zaman söylediğim gibi Türkiye Cumhuriyeti’nin fabrika ayarlarına geri dönmesi gerektiği bir noktada gelecek nesillere Türkiye’nin geleceğinin üretimde olduğunu anlatmak için Efes Tarlası Yaşam Köyü diye bir vizyon ortaya koyduk. Bu projeyi ortaya koyduğumuz ilk andan itibaren bu işi her zaman fikirleriyle destekleyen Sayın Orhan Sarıbal’a çok teşekkür ediyorum” dedi.

TARIM POLİTİKAMIZI BURADA HALKIMIZLA PAYLAŞIYORUZ

Başkan Sengel’in ardından konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Biçer Karaca, “Toprak adam dediğimiz Orhan Sarıbal’ın çok büyük emeği olan "Türkiye’de Tarımın Durumu-AKP İktidarının 18 Yıllık Bilançosu" kitabında AKP iktidarı döneminde Türk tarımının yaşadığı yıkımın belgeleri var. Bu kitapta CHP olarak iktidara geldiğimizde bu yıkımı nasıl telafi edeceğimizin de yol haritası var. CHP olarak ilk defa bir politika belgemizi, kitabı halkımızla birlikte paylaşıyoruz. Önce tarımdan başladık. Çünkü üretmezsek yok oluruz” diye konuştu.

ÇİFTÇİNİN BORCU 56 KAT ARTTI

Türkiye’nin tarımda dışa bağımlı hale gelerek gıda egemenliğini kaybettiğini belirten Sarıbal, “Bu kitapla tarımda bugün karşılaştığımız tablonun nasıl ortaya çıktığına, tanıklık etmek, tarihe not düşmek ve bundan sonra geleceğin planını hep birlikte hazırlayalım istedik” dedi.

Tarımdaki hasar tespit tablosunu rakamlarla paylaşan Sarıbal sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çiftçinin borcu son 18 yılda 56 kat arttı, 34 milyon dönümlük alan tarımsal üretimden çıktı. Yine son 18 yılda tarımsal ihracatımız 83 milyar dolar ama ithalatımız 114 milyar dolar.  Bu yaşananlar şunu gösteriyor. Tarım alanlarımız azalıyor, üretim yapacağımız alanlar azalıyor. Çiftçimiz borçlanıyor, desteklenmiyor. Desteklenmeyen çiftçi toprağını bırakıyor, kente göç ediyor. Kent yoksulluğunun temelini kırsaldaki yoksulluk oluşturuyor. Köyü kalındırabilirsek yoksulluğu da en aza indirebiliriz."

ÇÖZÜM BİRLİKTE ÜRETMEK

Kitabının tanıtım etkinliğinde tarımdaki tabloya çözüm önerilerini de sıralayan Sarıbal, “İthalatı en aza indireceğiz. Tarım topraklarını koruyacağız. Planlıüretim yapacağız. Çiftçiyi destekleyeceğiz. Kooperatifler kuracağız. Küçük üreticiyi koruyacağız. Gençleri köye bağlayacağız. Çiftçimiz olmadan ekmek olmaz, çiftçimiz üretmeden kent ayakta kalamaz. Birlikte üretip hakça bölüşeceğiz” dedi.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.