TÜRKİYE MUHTARLAR BULUŞMASI İZMİR'DE BAŞLADI

TÜRKİYE MUHTARLAR BULUŞMASI İZMİR'DE BAŞLADI

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “Etkin ve Demokratik Yerel Yönetimler için Türkiye Muhtarlar Buluşması” başladı. Türkiye’nin farklı...

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “Etkin ve Demokratik Yerel Yönetimler için Türkiye Muhtarlar Buluşması” başladı. Türkiye’nin farklı illerinden yaklaşık 2 bin muhtar, yerel siyaset yapma sürecinde karşılaşılan sorunların belirlenmesi ve çözüm önerilerinin geliştirilmesi için bir araya geldi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi demokrasi zincirinin ilk halkası muhtarlarıİzmir’de buluşturdu. Türkiye’nin 81 ilinden muhtarın bir araya geldiği buluşmanın açılışıİzmir Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanı Ali Kılıç’ın konuşmasıyla başladı.

Kılıç, “Bugün yapılan çalışma bir sonuç değil bir başlangıç. Bugün birlikte köklü bir kurumun demokratik anayasal ilkeler doğrultusunda kurumsal bir yapıya dönüştürülmesinin, özlük haklarının, yetkililerin, görevlilerin ve diğer tüm hakların tanımlanmasının ilk adımını atıyoruz” dedi.

"SİZİN ÇİZDİĞİNİZ YOL HARİTASIYLA HİZMET EDECEĞİZ"

Demokrasinin başarısız olma riskinin bulunduğu tüm zamanlarda halkın doğrudan iletişimi muhtarlarla kurduğunun altınıçizen Ali Kılıç, “Muhtarlarımız her zaman halkın gözü kulağı olduğu gibi belediyelerimizin de kılavuzu olarak görülmektedir. Her bir muhtar mahallesini en iyi bilen sorunların çözümünde en çok fikri olan kişilerdir. Büyükşehir Belediyesi olarak sizlerden ilham alarak sizin çizdiğiniz yol haritasıyla hep birlikte halka hizmet edeceğiz” diye konuştu.

"SORUNLARI ÇÖZECEK ADIMLAR ATILACAK"

Buluşmada konuşan Türkiye Muhtarlar Federasyonu Başkan Yardımcısı Hatip Şeran ise şunları söyledi:

“Muhtarların ve Türkiye’nin böyle bir buluşmaya ihtiyacı vardı. Muhtarlarımız halen 1924 yılından kalan anayasayla görevini yapmaya devam ediyor. O zamanın şartlarıyla 2021 yılının şartları bir olabilir mi? Bu yüzden bu buluşmada değerli akademisyenlerle aynı masa etrafında bu konuları tartışıp yerel yönetimlerin en küçük bilgi ağı olan muhtarların sorunlarınıçözüme kavuşturacak adımlar atacağız.”

81 İLDEN 2 BİN MUHTAR KATILDI

Fuar İzmir’de “Etkin ve Demokratik Yerel Yönetimler için Türkiye Muhtarlar Buluşması”na İzmir’den bin 293 muhtar, Türkiye’nin farklı illerinden ise 400 muhtar katıldı.

YUVARLAK MASA TOPLANTILARI YAPILIYOR

Muhtarlar arasında iş birliğinin ve ortak anlayışın oluşturulması için açılış sonrasında akademisyenlerin de katılacağı yuvarlak masa toplantıları düzenleniyor. 

“Türkiye’nin İdari Yapısında Geçmişten Günümüze Muhtarlık”, “Muhtarlık ve Özlük Hakları”, “Akıllı Kentler ve Muhtarlık”, “Yerel Yönetimler, Mahalleler ve Muhtarlar”, “Muhtarlık Sistemi Nasıl Olmalıdır”, “Türkiye’deki Kadın Muhtar Sayısı ve Kadının Siyasette Katılımının Geliştirilmesi”, “Mahalle Muhtarlarının İşbirliği” ile “Apartman Görevlileriyle Bağ Kurmak” konu başlıklarının ele alınacağı toplantıların ardından Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu saat 14.00’da muhtarlarla buluşacak.

ZİRVE ÇIKTISI: EYLEM PLANI

Dev buluşma yerel yönetimlerin temel birimi mahalle muhtarlarına verilen değeri ortaya koymayı, yerel siyaset yapma sürecinde muhtarların karşılaştıkları sorunlarıöncelikler temelinde belirlemeyi ve çözüm yolları bulmak için eylem planı hazırlamayı amaçlıyor.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.