TÜRKİYE, AVRUPA'DAN MOBİLYA SEKTÖRÜNDE YATIRIM GELMESİNİ BEKLİYOR

TÜRKİYE, AVRUPA'DAN MOBİLYA SEKTÖRÜNDE YATIRIM GELMESİNİ BEKLİYOR

Akdeniz Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) Başkanı Onur Kılıçer, "Tekstilde olduğu gibi mobilyada da Avrupa’dan Türkiye’ye yatırımların geleceğini,...

Akdeniz Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) Başkanı Onur Kılıçer, "Tekstilde olduğu gibi mobilyada da Avrupa’dan Türkiye’ye yatırımların geleceğini, AB’nin Çin’den ithalat yerine Türkiye ile işbirliği içerisinde olacağınıöngörüyoruz. Yatırımlarımızın yeni olması sayesinde AB Yeşil Mutabakatı gibi bir sürece hızlıca adapte olabilecek teknolojiye sahibiz” dedi. 

Avrupa Birliği’ne mobilya ihracatının yüzde 35’ini tek başına gerçekleştiren Akdeniz Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB), Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesine yönelik konuları düzenlediği webinarda ele aldı. “AB Yeni Müzakere Sürecinde Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri Sektörünü Neler Bekliyor” başlıklıçevrimiçi toplantıda, Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Işık Yılmaz Batur, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanıİsmail Gülle, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, AKAMİB Yönetim Kurulu Başkanı R. Onur Kılıçer ve AKAMİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı M. Bülent Aymen’in katılımlarıyla gerçekleştirildi. Başta mobilya olmak üzere kağıt, orman ürünleri sektörünün AB pazarı projeksiyonunun konuşulduğu etkinlikte, ayrıca Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve AB Yeşil Mutabakatı gibi konular da ele alındı. 

Toplantıda konuşan Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Işık Yılmaz Batur, AB Yeşil Mutabakatı'nın rekabete etki edecek bir dönüşüm olmasını istemediklerini belirterek, “Gümrük Birliğinin 21.yüzyılın gerekliliği doğrultusunda yenilenmesi için çalışıyor ve iş dünyasının tüm paydaşlarıyla görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Amacımız AB ile eşit şartlarda rekabet etmek ve ticari ilişkilerimizi güçlendirmek” dedi.

KILIÇER: AB TÜRK MOBİLYASININ FARKINA VARDI

Etkinliğe ev sahipliği yapan AKAMİB Başkanı R. Onur Kılıçer de “Sektörün Avrupa Birliği’ne mobilya ihracatı 400 milyon dolar civarında ve bunun 140 milyon dolarını birliğimiz gerçekleştiriyor. AB’nin toplam ithalatının 19 milyar dolar olduğu düşünüldüğünde daha gidecek çok yolumuzun olduğunu görüyoruz. Bizi yıllarca ihracat pazarı olarak gören AB ülkelerine hammadde, aramalı da dahil olmak üzere ihracat yapmaya başladık ve artış oranlarımız gayet iyi” dedi.

AB’ye mobilya ihracatında kilogram fiyatının Türkiye ihracat ortalamasının üzerinde ve 2,5 dolar seviyesinde olduğunu belirten Kılıçer, “AB artık Türk mobilyasının farkına vardı. Tekstilde olduğu gibi mobilyada da Türkiye’ye AB’den yatırımların gelmesini, AB’nin Çin’den ithal etmek yerine Türkiye ile işbirliği içerisinde olacağınıöngörüyoruz. Yoğun istihdam sağlayan sektörümüz yaptığı yatırımlar sayesinde mobilya hammaddesi MDF’de dünyanın  2.büyük kapasitesine sahip. Üstelik yatırımlarımızın yeni olması sayesinde AB Yeşil Mutabakatı gibi bir sürece hızlıca adapte olabilecek teknolojiye sahibiz” diye konuştu. 

AYMEN: SANAYİYE VERİLEN DESTEK TARIMA DA VERİLMELİ

Gümrük Birliği anlaşmasının geldiğimiz noktada Türkiye ihracatına ve rekabetine negatif etki yaptığını belirten AKAMİB Başkan Yardımcısı Bülent Aymen, şunları söyledi:

“AB’nin 3.ülkelerle yaptığı serbest ticaret anlaşmalarını Türkiye doğrudan kabul etmek zorunda fakat biz AB üyesi olmadığımız için bu 3.ülkeler ülkemize gümrüksüz ürün ihracat yapabilirken, bizim bu ülkelere ihracatımızda gümrük vergisinden muaf olmamız için ayrı bir anlaşma yapmamız gerekiyor ve ülkeler maalesef bu konuda istekli değiller” dedi. Türkiye’nin bir tarım ülkesi olduğunu belirten Aymen, “Sanayiye verilen desteklerin tarıma da verilmesi gerekli. Arazimiz, verimli topraklarımız var fakat hala dededen, babadan gördüğümüz şekilde tarım yapıyoruz. Teknik tarımı, bu alandaki teknolojileri kullanırsak başta AB olmak üzere tüm pazarlarda çok daha iyi bir konuma gelebiliriz.”

TİM Başkanıİsmail Gülle, “3.9 milyar dolar dış ticaret fazlası verdiğimiz mobilya sektörü hem ihracat hem de istihdam açısından çok önemli. AB’nin yanı sıra 100 milyar dolar ticaret hacmi hedefiyle çalışmalarımızı sürdürdüğümüz ABD’de sektörümüzün hızlıca büyümesi için çalışıyoruz. Sektörün hedefleri doğrultusunda açacağımız mobilya lojistik merkezleri ile büyük bir sıçrama gerçekleştireceğiz” dedi.

DEİK Başkanı Nail Olpak da AB’nin geleceğin ticaret kurallarını yeniden yazdığını belirterek, “Önümüzdeki süreçte AB ile ticarette sosyal, çevresel, temel insan hakları gibi konular daha belirleyici olacak. Bu süreçte sadece devletler değil şirketlerin de ellerini taşın altına koymaları gerekmekte” şeklinde konuştu. 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.