TÜPRAŞ ROBOTİK SİSTEM İLE EMNİYETLİ VE TASARRUFLU MODELE GEÇTİ

TÜPRAŞ ROBOTİK SİSTEM İLE EMNİYETLİ VE TASARRUFLU MODELE GEÇTİ

Tüpraş, petrol depolama tanklarının periyodik kontrol çalışmalarında ve metrelerce yükseklikteki ölçümlemelerde robotik sisteme geçti. Kontrollerin öngörülenden daha kısa sürede, daha...

Tüpraş, petrol depolama tanklarının periyodik kontrol çalışmalarında ve metrelerce yükseklikteki ölçümlemelerde robotik sisteme geçti. Kontrollerin öngörülenden daha kısa sürede, daha detaylı ve emniyetli bir şekilde yapılabileceğini aktaran İzmit Rafinerisi Müdürü Metin Tüfekçioğlu, “Bu sayede ünite ve tank planlı duruş sürelerinde en az yüzde 10 ila 20 zaman tasarrufu yapmış olacağız” dedi.

Tüpraş'dan yapılan açıklamaya göre, içi petrol dolu, derin depolama tanklarında ve metrelerce yükseklikte bulunan ekipmanların periyodik kontrollerinde robotlarıçalıştırmaya başladı.  Artık “Online Tank Robotik Kontrol Yöntemi” ile depolama tankları servis dışı yapılmadan kontrol edebiliyor. Şirket, böylece iş süreçlerini emniyetli çalışma açısından daha da güçlendiriyor. Yükseklik boyutları 5 ila 40 metre arasında değişkenlik gösteren basınçlı ekipmanlar ile 15-18 metre derinlikteki petrol depolama tanklarında insan yerine çalışan robotlar, kapalı alanlarda insan iş gücünü en aza indirerek sürecin risk ve zorluklarını ortadan kaldırıyor. Drone ile yapılan uzaktan görsel muayene çalışmasında, kapalı alandaki ekipmanın her noktasından alınan yüksek çözünürlüklü görseller ve sensör verileri değerlendirilerek, 3 boyutlu modelleme ile detaylı incelemeler gerçekleştirilebiliyor.

İlk olarak İzmit Rafinerisi’nde devreye alınan robotik saha uygulamalarına ilişkin bilgi veren İzmit Rafinerisi Müdürü Metin Tüfekçioğlu, petrol tanklarında ve kaldırma ekipmanı veya yapı iskelesi kullanımı gereken yüksekte çalışma noktalarında robot iş gücü kullanımıyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Önce çalışanlarımızın sağlığını düşünerek geliştirdiğimiz uygulamalarla, riskli noktalarda fiziksel insan gücü kullanımının önüne geçecek çalışmaları hayata geçirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Böylece, tanklarda gerçekleşen görsel muayenelerde koşulların zorlaşması sebebiyle insan gözünden kaçabilecek belirtileri de engellemiş olacağız. Ayrıca, objektif ve tekrarlanabilir muayeneler yapmak da mümkün olacak. Amaca özel tasarlanan robotların elde ettiği veriler kritik noktalarda net kararlar almamızı kolaylaşacak. Kontroller, öngörülenden daha kısa sürede, daha detaylı ve emniyetli bir şekilde bakımlarımızı yapabilmemizi sağlayacak. İlerleyen yıllarda yapılacak periyodik kontroller için de geriye dönük referans olabilecek, karşılaştırılabilir verileri incelememiz de mümkün olabilecek. Bu sayede ünite ve tank planlı duruş sürelerinde en az yüzde 10 ila 20 zaman tasarrufu yapmış olacağız.” 

“AMACIMIZ İNSAN İŞ GÜCÜNÜ EMNİYET ODAKLI DİJİTAL UYGULAMALARLA DESTEKLEMEK”

İzmit Rafinerisi Müdürü Metin Tüfekçioğlu, iş süreçlerindeki emniyet konusunun önemine vurgu yaparak, şöyle devam etti:

“Emniyet en önemli değerimiz. Tüm iş süreçlerimizde ‘Önce insan’ diyerek, ‘Geleceğim emniyetim’ mottosuyla hareket ediyoruz. Sağlık, Emniyet, Çevre (SEÇ) ve Proses Emniyeti Standartlarımıza tüm çalışanlarımız ve çözüm ortaklarımızın koşulsuz uymalarını bekliyoruz. Teknolojiden en üst düzeyde yararlanarak, çalışanlarımızın riskli ortamlara girmelerine gerek kalmayacak emniyetli iş ortamını sağlamak temel ilkelerimiz arasında yer alıyor. Robotik teknolojilerin rafineri sahalarımızda yaygınlaşması ile öncelikli amacımız, insan iş gücünü emniyet odaklı dijital uygulamalarla desteklemek. Böylece tekrarlayan ve riskli işler için robot teknolojilerinden faydalanırken, insan kaynağımızın ise bilgi ve tecrübe çeşitliliğini, yetkinliklerini geliştirerek kritik karar verme süreçlerinde yer almasını amaçlıyoruz. Ayrıca, kaynak ve zaman tasarrufuyla verimlilik ve performansında artışı da hedefliyoruz.” 

 

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.