TÜNEL İNŞAATINDAN KURTARILAN ASIRLIK ZEYTİN AĞAÇLARI İSTANBUL'DA HAYAT BULDU

TÜNEL İNŞAATINDAN KURTARILAN ASIRLIK ZEYTİN AĞAÇLARI İSTANBUL'DA HAYAT BULDU

Çanakkale’yi İzmir ve Balıkesir’e bağlayan karayolunun Ayvacık-Küçükkuyu kesiminde yapımı süren iki tünelin inşaatı sırasında kurtarılan, asırlık zeytin ağaçları, başta Avcılar...

Çanakkale’yi İzmir ve Balıkesir’e bağlayan karayolunun Ayvacık-Küçükkuyu kesiminde yapımı süren iki tünelin inşaatı sırasında kurtarılan, asırlık zeytin ağaçları, başta Avcılar olmak üzere İstanbul'un 9 ilçesinde hayat buldu.

Ayvacık-Küçükkuyu kesiminde yapımı süren iki tünelin inşaatı, bölgede bulunan asırlık zeytin ağaçlarını yok olma tehlikesi ile karşı karşıya getirmişti. Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan ile birlikte inşaattan çıkan tonlarca hafriyatın altında kalacak olan ağaçlar için harekete geçerek, risk altındaki ağaçları Avcılar’a taşıdı. Avcılar Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerinin hassas çalışmalarıyla Küçükkuyu’dan sökülüp tırlara yüklenerek Avcılar’ın muhtelif yerleri ve parklarına dikilen ağaçların en genci 100, en yaşlısı 500 yaşında.

"ZEYTİN KARDEŞLİĞİ"

Yüzlerce zeytin ağacını hafriyat altında kalmaktan kurtaran Avcılar Belediyesi, bakımlarını da yaptığı ağaçların bir kısmını "Zeytin Kardeşliği" adıyla İstanbul’daki 8 belediyeye gönderdi. Şişli, Güngören, Esenler, Silivri, Fatih, Başakşehir, Beşiktaş, Arnavutköy ilçelerinde de hayat bulan ağaçlar için belediye yetkililerince teşekkür açıklaması yapıldı.

“DOĞANIN SAHİBİ DEĞİL PARÇASIYIZ”

Avcılar Belediye Başkan Hançerli de konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“Doğanın ve yaşam alanlarımızın yok edilmesinin önüne geçilmelidir. Yol yapımı ve tüneller nedeniyle zeytin ağaçları kesiliyor, yakılıyor odun oluyor. Buna bizim yüreğimiz dayanmadı. Barıştır, dostluktur, kardeşliktir, umuttur, bin bir derde şifadır zeytin ağacı. Avcılarımızın dört bir yanını donattığımız zeytin ağaçlarımızı, kardeşimiz komşu belediyelerimizle de paylaştık. Bundan büyük bir mutluluk duyuyoruz.”

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.