TUNCELİLİ KADINLAR ARTAN TACİZ OLAYLARINA KARŞI EYLEM YAPTI

TUNCELİLİ KADINLAR ARTAN TACİZ OLAYLARINA KARŞI EYLEM YAPTI

Tunceli’deki Munzur Üniversitesi’nde okuyan bazı kadın öğrencilerin tacize uğradığı iddiasıüzerine Yenigün Kadın Dayanışma Derneği protesto eylemi...

HÜSNİYE KARAKOYUN

Tunceli’deki Munzur Üniversitesi’nde okuyan bazı kadın öğrencilerin tacize uğradığı iddiasıüzerine Yenigün Kadın Dayanışma Derneği protesto eylemi yaptı. “Okulda, yurtta, sokakta tacize karşı kadınlar ayakta” pankartı açılan eylemde Dernek Başkanı avukat Çağla Yolaşan, “Kalacak yer bulamayınca geceyi sokakta geçirmek zorunda kalan öğrenciler çok defa tacize maruz kalmıştır. Kolluk güçlerine durumu bildirdiklerinde ise, gece geç saatte sokakta oldukları için yaşadıklarını hak ettikleri ima edilmiştir” dedi.

Yenigün Kadın Dayanışma Derneği Başkanı avukat Yolaşan, Munzur Üniversitesi’nde yaşanan barınma sorununun ardından kadın öğrencilerin tacize uğradıklarına dikkat çekti. Yolaşan şunları söyledi:

"BAZI ÖĞRENCİLER, OKULLARINI DONDURUP EVLERİNE DÖNMEK ZORUNDA KALDILAR"

"Kalacak yer bulamayınca geceyi sokakta geçirmek zorunda kalan öğrenciler çok defa tacize maruz kalmıştır. Kolluk güçlerine durumu bildirdiklerinde ise gece geç saatte sokakta oldukları için yaşadıklarını hak ettikleri ima edilmiştir. Gerek ekonomik krizin derinleşmesi gerekse alternatif barınma koşullarının devlet tarafından sağlanamaması nedeniyle pek çok öğrenci sokakta kaldı. Munzur Üniversitesi öğrencilerinin de aynı sorunla karşı karşıya kalması neticesinde bazıöğrenciler okullarını dondurup evlerine dönmek zorunda kalırken, bazılarıysa okuyabilmek için kendilerine çözümler bulmaya çalıştılar.

"YURDA GİDERKEN TACİZ EDİLİYOR"

Bazı kadın öğrenciler, geçici olarak barındıkları yerlerde yine tacize maruz kalmış ve kaldıkları yerlerdeki yetkililer bu soruna karşı kayıtsız kalmıştır. Yurtların durumu ise diğer yerlerden daha güvenli değil. Şehrin en ücra köşelerine yapılan yurtlar kadın öğrenciler için büyük bir problem. Özellikle hava karardıktan sonra daha da tekinsiz hale gelen yurt yolları, kadın öğrencilerin özgürlük ve güvenlik haklarını gasp eder hale geliyor. Endişeyle bu yolları yürümek zorunda kalan kadınlar, yurda giderken taciz ediliyor.

“DERNEĞİMİZ KIZ KARDEŞLERİNİN YANINDA, TACİZCİLERİN KARŞISINDADIR”

Güpegündüz ve şehrin en kalabalık yerlerinde alenen kadınları taciz etmekten çekinmeyen bir zorbalıkla karşı karşıyayız. Derneğimiz kurulduğu günden bu yana kadınlara yönelik her türlü şiddet ve ayrımcılıkla mücadele etmiş ve etmeye devam etmektedir. Bugün kadınlar açısından kentin en görünür problemi halini almış olan taciz de kaygı vericidir. Bilinmelidir ki, liseden üniversiteye, mahalleden işyerine, sokaktan eve kadar her alanda yaşanan şiddet ve ayrımcılıkta bu kentteki hiçbir kadın yalnız değildir. Her alanda derneğimiz kız kardeşlerinin yanında, tacizcilerin karşısındadır.”

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.