TUNÇ SOYER, KÜLTÜR ZİRVESİ HEYECANINI ULUSLARARASI ALANA TAŞIYOR

TUNÇ SOYER, KÜLTÜR ZİRVESİ HEYECANINI ULUSLARARASI ALANA TAŞIYOR

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) Yönetim Kurulu toplantısında Eylül ayında İzmir’in ev sahipliği yapacağı uluslararası...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) Yönetim Kurulu toplantısında Eylül ayında İzmir’in ev sahipliği yapacağı uluslararası Kültür Zirvesi ile ilgili konuştu. Soyer, “Zirve, dünya kentlerinin İzmir'in yerel kültürüyle bağlantı kurması için mükemmel bir fırsat olacak” diyerek dünyanın dört bir yanındaki kültür aktörlerini yeniden İzmir’e davet etti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) Yönetim Kurulu toplantısında İzmir’in eylül ayında ev sahipliği yapacağı uluslararası Kültür Zirvesi için çağrıda bulundu. Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) Yönetim Kurulu ve Dünya Konseyi üyesi olan Soyer, UCLG yönetim kurulunda yer alan belediye başkanları ve onların temsilcilerine, “Sizleri 10 Haziran'da zirvenin dijital lansmanına ve 9 Eylül'den itibaren İzmir'de yapılacak fiziki toplantılara davet ediyorum” dedi.

 
İzmir’in tarihi boyunca bir liman kenti olduğuna vurgu yapan Soyer, “Tarihsel olarak İzmir’in kimliğinin merkezinde liman kenti olması var. İzmir uzun yıllar boyunca yoğun denizcilik bağlantılarının merkezi olmuş. Bu bağlantılar yoluyla insanlar, ürünler, fikirler ve düşünceler kente gelmiş. Liman, kültürel alışverişi kolaylaştırmış, Akdeniz ve Asya'nın farklı bölgelerinden insanların buluştuğu, karıştığı ve birbirlerine ilham verdiği bir bağlantı noktası görevi görmüş” diye konuştu.
 
İzmir'i bir sanat, tasarım ve yenilik kenti haline getirmek, biyolojik çeşitliliği, çevre dostu üretim ve dağıtım modellerini oluşturmak için çalıştıklarını söyleyen Soyer, “Bu nedenle uluslararası kültürel etkileşimi ve sınır ötesi ilişkileri güçlendirmek istiyoruz. Bu etkileşim ve kültür politikalarıyla kentlerimizi daha başarılı, demokratik, kapsayıcı, adil, eşit, güvenli ve sürdürülebilir hale getirebiliriz” dedi.

KÜLTÜR POLİTİKALARI KONUŞULACAK

 
İzmir Kültür Zirvesi'nde dünya kentlerinin kültür ve kentsel dirençlilik ilişkisini değerlendireceğini belirten Soyer, şöyle konuştu:
 
“Zirvede yerel sürdürülebilir kalkınmanın anahtarı olarak miras, yaratıcılık, çeşitlilik ve bilgi üzerine kültürel politikaların teşvik edilmesi konusunda fikir alışverişinde bulunacağız. Kültürü, kalkınmanın dördüncü ayağı ve küresel dayanışmanın temel bir bileşeni olarak teşvik edeceğiz. İzmir'de istediğimiz geleceği birlikte konuşacak ve birlikte yaratacağız diyebilirim. Bu bağlamda, daha iyi bir toplumun koşulu olarak kültürel yaşama katılım hakkını teşvik edeceğiz. Yerel, ulusal ve uluslararası düzeylerde açık kültür yönetişimi üzerine tartışacağız. Kültür politikaları konusunda fikir alışverişinde bulunarak geleceği birlikte hayal edeceğiz."

10 HAZİRAN VE 9 EYLÜL

 
Kültürle ilgili tüm aktörleri İzmir'deki Kültür Zirvesi’ne katkıda bulunmaya davet eden Soyer, “Böylelikle 2030 Gündemi’ni uygulamak için kentleri ulusal ve yerel düzeyde daha aktif hale getirmek için çalışacağız. Bu nedenle yerel yönetimleri, kültür kurumlarını, uygulayıcıları, uzmanları ve akademisyenleri İzmir’deki Kültür Zirvesi'ne davet ediyoruz.  Zirve aynı zamanda dünyanın dört bir yanındaki kentlerin İzmir'in yerel kültürüyle bağlantı kurması için mükemmel bir fırsat olacak” dedi.

KÜLTÜR ÜRETİCİLERİNİ BİR ARAYA GETİRECEK

 
Rusya’nın Kazan ve Meksika’nın Merida kentlerini geride bırakarak 2021’de dördüncü Kültür Zirvesi’ne ev sahipliği yapmaya hak kazanan İzmir, dünyanın önde gelen kültür üreticilerini bir araya getirecek.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.