TPF BAŞKANI DÜZGÜN: BİNLERCE İŞLETMEMİZİN GÖZÜ KULAĞI PERAKENDE YASASI'NDA

TPF BAŞKANI DÜZGÜN: BİNLERCE İŞLETMEMİZİN GÖZÜ KULAĞI PERAKENDE YASASI'NDA

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) BaşkanıÖmer Düzgün, yerel işletmecilerin artan maliyetler karşısında rahat nefes alabilmeleri ve sektörde haksız rekabetin...

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) BaşkanıÖmer Düzgün, yerel işletmecilerin artan maliyetler karşısında rahat nefes alabilmeleri ve sektörde haksız rekabetin önüne geçilebilmesi için destek beklediklerini söyledi ve "Binlerce işletmemizin gözü kulağı Perakende Yasası'nda. Hükümetimizin üzerinde çalıştığı Perakende Yasası'nın ivedilikle tamamlanmasını istiyoruz" dedi.

TPF tarafından düzenlenen "Yerel Zincirler Buluşuyor 2021" etkinliği, İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde, koronavirüs nedeniyle bir yıllık aranın ardından yoğun bir katılımla, "Gelecek" teması ile kapılarını açtı.

TPF Yönetim Kurulu BaşkanıÖmer Düzgün, "Yerel Zincirler Buluşması"nda yaptığı konuşmada, dünyada ve Türkiye'de zor bir 18 ay yaşandığını, koronavirüs pandemisinde dünya ekonomisi yüzde 3,5 küçülürken, küresel ticaretin de yüzde 10'a yakın daraldığını dile getirdi. Bu süreçte uluslararası doğrudan yatırımların ise yüzde 42 azaldığına işaret eden Düzgün, "Dünya gıda fiyatları son 7 yılın en yüksek rekorunu kırdı. Birçok Avrupa ülkesinde tedarik zincirinde aksamalar yaşandı. Söz konusu ülkelerin birçok zincir mağazasında kaotik görüntüleri izledik. Ülke olarak özellikle gıda ve perakendede biz daha şanlıydık. Üreticimiz, lojistikçimiz, satış mağazalarımız, tedarik zincirini oluşturan tüm halkalarla bu olumsuz süreci başarıyla yönettik. Sağlık neferlerimiz, güvenlik güçlerimiz, üretim sektörümüz gibi bizler de görevimizin başında olduk. Vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için market mağazalarımızda ve eve teslimat yaparak ihtiyaçları karşıladık. Zor günleri geride bırakıyoruz. Esas önemli olan bugünden itibaren geleceğimizi şekillendirmek" diye konuştu.

“YEREL ZİNCİRLERİN BÜYÜME HEDEFİ YÜZDE 15”

Yerel zincirlerin 2020 yılında 10 bin kişiye yeni iş kapısı yarattığını belirten Düzgün, şöyle konuştu:

"Devraldığımız bayrağı daha da ileri taşımak, bulunduğumuz ilçelerde, şehirlerde, Türkiye’ye daha fazla katma değer sağlamak, yeni başarı hikâyeleri yazmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Her yıl istihdamı artırma sözü veriyoruz. Bugüne kadar mahcup olmadık, ne mutlu ki 100 bin kişilik istihdam barajını aştık. Çalışan ailemiz büyümeye hızla devam ediyor. Ciromuz 45 milyar TL'ye ulaştı. Yerel zincirler olarak bu yıl yüzde 15 büyümeyi hedefliyoruz. Tüm paydaşlarımla tek yürek halinde hareket edip, yeni başarı hikayeleri yazacağımıza inancımız tam.

“YENİ YASANIN İVEDİLİKLE TAMAMLANMASINI BEKLİYORUZ”

Sektörümüzün tüm taraflarının ortak bir noktada buluşamaması, geleceğe yönelik ortak kararlar alamaması, ortak söylem geliştirememesi nedeniyle son yıllarda hepimiz zor günler yaşadık. Bundan sonraki süreçte ortak hedef ve inançla hareket edemezsek benzer sorunlarla karşılaşmamız kaçınılmaz olacak. Bu nedenle binlerce işletmemizin son dönemde gözü ve kulağı Perakende Yasası’nda. Hükümetimizin titizlikle üzerinde çalıştığı Perakende Yasası'nın ivedilikle tamamlanmasını bekliyoruz. Perakende ticaretinin yasa ile en kısa sürede garanti altına alınmasıyla, işletmecilerimiz, esnaflarımız derin bir nefes alacak, rekabet avantajı kazanacak.

"EKONOMİK OLUMSUZLUKLAR SORUNUN KAYNAĞINA İNİLMEDEN SORGULANIYOR"

Ekonomik olumsuzluklarda perakende işletmeleri sorunun kaynağına inilmeden sorgulanıyor. Sektörümüzdeki olumsuzluklara rağmen işletmecilerimiz pek çok alanda katma değer yaratmaya devam ediyor. Önümüzdeki süreçte; ürün fiyatlarındaki artışın önüne geçilmesi, Şhrinkflasyonun (gramaj düşürmenin) sona ermesi, yaşanması muhtemel olan kuraklık nedeniyle üretim ürün temininde, ihracatta gerekli tedbirlerin alınması, müşterilerimiz ile bizi karşı karşıya bırakmayacak. Ayrıca yerel yatırımcının, işletmecinin nefes alabilmesi için mağaza açılış kriterlerinin de belirlenmesini talep ediyoruz. Hiçbir kurala tabi olmadan sayısal büyüme odağıyla açılan, her köşe başında birbiri ile köşe kapmaca yarışına giren mağazaların açılış kriterlerinin bir sistem ve kurala bağlanması hem geleneksel kanalda hizmet veren işletmelerimizin ve aynı zamanda yerli ve milli gıda perakendecisi ile üreticisinin geleceği noktasında çok büyük önem arz ediyor. Bu konularda destek bekliyoruz."

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.