TEKİRDAĞ’DA BALIK ÖLÜMLERİ TEDİRGİN ETTİ

TEKİRDAĞ’DA BALIK ÖLÜMLERİ TEDİRGİN ETTİ

Tekirdağ’ın Malkara ilçesinden akan Çimendere’de bir peynir fabrikasının atıklarının neden olduğu iddia edilen kirlilikten dolayıçok sayıda balık ölümü gerçekleşti. Köylüler, 10...

FERHAT AKGÜN

Tekirdağ’ın Malkara ilçesinden akan Çimendere’de bir peynir fabrikasının atıklarının neden olduğu iddia edilen kirlilikten dolayıçok sayıda balık ölümü gerçekleşti. Köylüler, 10 yıldır aynı durumu yaşadıklarını, kirlilik nedeniyle tarlalarını sulayamadıklarını ve hayvanlarına dereden su içiremediklerini söyledi. 

ÜÇ İLÇENİN İÇME SUYUNU KARŞILAYAN BARAJA AKIYOR

Çimendere’nin, Tekirdağ’ın Şarköy ile Çanakkale’nin Gelibolu ve Lapseki ilçelerine de içme suyu sağlayan Çokal Barajı’na akması ise bölge halkını tedirgin ediyor. Bölge sakinleri, kirliliğin Çimendere Mahallesi bölümünde olduğunu ve bu bölgedeki akarsularda kıyıya vurmuşçok sayıda ölü balık görüldüğünü anlattı.

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun’un da inceleme yaptığı bölgede; derede yaşayan balıkların ise oksijen alabilmek için başlarını suyun üzerine çıkardığı gözlendi.

“DEREDEN SU İÇEN HAYVANLARIMIZ YAVRU ATIYOR”

Derenin kirli olması nedeniyle hayvancılık yapmakta zorlandıklarını ifade eden bölge sakinlerinden Fedai Işık, “Yaklaşık 10 yıldan beri bu şekilde dere bu şekilde akıyor. Sürekli bu derede balıklar ölüyor. Bizler hayvancılık yapıyoruz. Buradan hayvanlarımızı sulayamıyoruz. Tarlamızı sulayamıyoruz” dedi.

Ahmet Çelik ise, şöyle konuştu:

“Bu dere 8-10 yıldır bu halde. Köyümüz dere kenarında olduğu için bu koku evlerimize kadar geliyor. Hayvanlarımız susuz kaldığında bu dereden su içiyorlar. Bu da hayvanlarımızda yavru atımı başta olmak üzere çeşitli hastalıklara neden oluyor. Buradan yine tarlalarımıza sulama yapıyoruz. Balıklarımız ölüyor. Dere suyu kullanılmaz hale geldi. Derelerimiz peynir altı suyu atıklarından kirleniyor. Zaten kokusundan belli.”

“YETKİLİLER ARTIK SESİMİZİ DUYSUN”

Yetkililerin kirliliğe çare bulmasını isteyen Çimendere Muhtarı Tolga Güngör ise “Biz bu dereden 15 sene önce tarla suluyorduk, balık tutuyorduk. Şimdi balıklarımız ölüyor, tarlalarımızı sulayamıyoruz. 10 yıldır sesimizi yetkililere duyuramıyoruz. İnşallah yetkililer bu sefer sesimizi duyar. Deremiz eski haline döner” diye konuştu.

“SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA KİRLETİLİYOR”

Pandemi nedeniyle sokağa çıkma yasağının olduğu zamanlarda derelerin kirletildiğini belirten CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun ise şunları söyledi:

“Geçen yıl sokağa çıkma yasağının olduğu 19 Mayıs ve 23 Nisan tarihlerinde yine bu derede balık ölümlerine rastlamıştık. O dönemde Çevre Bakanlığı’na sorduk. Bakanlıktan gelen cevap bizi şok etmişti. Bakanlık oksijen ve PH olarak bir kirliliğe rastlanılmadığını söylemişti. Yine bir yıl sonra aynı yerde balık ölümleri var. Dere rezalet durumda, koku var. Yetkililer bir yıldır bir şey yapmamış. Bizlere ‘yaz aylarında derelerde sular azalıyor. Oksijen azaldığı için ölümler o yüzden oluyor’ deniliyor. Geçen yıl kapanma oldu dereler kirlendi, bu yıl da kapanmada dereler kirlendi. Çokal Barajı’nı besleyen bu derelerden çevre ilçelere içme suyu sağlanıyor. Bu insanlar bu suları nasıl içecek. Sanayiye karşı değiliz ama arıtmaların da bir an önce yapılması gerekiyor.”

DEREDEN NUMUNE ALINDI

Köylülerin şikâyeti üzerine Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Su Kanalizasyon İdaresi ve TekirdağÇevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü derenin çeşitlik yerlerinden kirli su numunesi ve ölmüş balık numuneleri alarak laboratuvara incelemeye götürdü.

 

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

* Köpüklü ve kirli akan dere

* Deredeki ölü balıklar

* Deredeki oksijensiz kalan balıklar

* Fedai Işık isimli köylü ile röportaj

* Ahmet Çelik isimli köylü ile röportaj

* Çimendere Muhtarı Tolga Güngör ile röportaj

* CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun ile röportaj

 

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.