TBMM'DE MUHALEFET, GÜVENLİK SORUŞTURMASI TEKLİFİNİ REDDETTİRDİ

TBMM'DE MUHALEFET, GÜVENLİK SORUŞTURMASI TEKLİFİNİ REDDETTİRDİ

TBMM Genel Kurulu’nda güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasını getiren 18 maddelik teklifin görüşülmesi sırasında, teklifin maddelerine geçilmesi muhalefetin “hayır” oyu sayesinde...

TBMM Genel Kurulu’nda güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasını getiren 18 maddelik teklifin görüşülmesi sırasında, teklifin maddelerine geçilmesi muhalefetin “hayır” oyu sayesinde reddedildi. İktidarın Genel Kurul’da çoğunluğu sağlayamaması nedeniyle ortaya çıkan bu durum, TBMM’de İçtüzük tartışmasına yol açtı. TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un da devreye girdiği ve teklifin tamamının reddedilmiş sayılmaması için iktidar kanadının arayış içinde olduğu öğrenildi.

TBMM Genel Kurul’da uzun zamandır rastlanmayan bir gelişme bugün yaşandı. Cumhur İttifakı milletvekillerinin Genel Kurul’da görüşmeleri takip etmemesi nedeniyle çoğunluğu sağlayan muhalefet milletvekilleri bir teklifin, maddelerine geçilmeden reddedilmesini sağladı.

TBMM Genel Kurulu bugün TBMM Başkanvekili haydar Akar başkanlığında toplandı. Grup başkanvekillerinin konuşmalarının ardından güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasını getiren 18 maddelik kanun teklifinin tümü üzerindeki görüşmeler yapıldı. Ancak teklifin maddelerine geçilmesi için oylama yapıldı.

TBMM Başkanvekili Haydar Akar, “Teklifin tümü üzerindeki görüşmeler tamamlanmıştır. Maddelere geçilmesini oylarınıza sunuyorum. Kabul edenler, sayar mısınız lütfen… Kabul etmeyenler…” dedi. Bu sırada TBMM Genel Kurulu’nda kısa süreli şaşkınlık yaşandı. Haydar Akar, tekrar “Sayar mısınız lütfen, sayar mısınız” dedi. Akar, “Kabul edilmemiştir” diye yaptığı duyurunun ardından muhalefet sıralarından alkışlar yükseldi. İktidar kanadından gelen itirazlar üzerine Akar, 18.05’te, birleşime 20 dakika ara verdi. Birleşimi saat 18.55’te açan Akar bu kez yeniden yarım saatlik ara verdi.

Birleşimi son olarak saat 19.48’de açan TBMM Başkanvekili Haydar Akar, “253 sayılı Kanun teklifinin görüşmelerine başlayacağız, komisyon yok, ertelenmiştir” dedi ve yarın 14.00’te toplanmak üzere birleşimi kapattı. Böylelikle güvenlik soruşturmasına ilişkin kanun teklifi reddedildi ve “253 sayılı Lisanslı Harita Kadastro Mühendisleri ve Büroları Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” gündeme alındı. Birleşim 19.49’da kapatıldı.

Böylece Genel Kurul’da çok az sayıda iktidar milletvekili kalınca muhalefet partisinin “hayır” oyları sayesinde teklifin maddelerine geçilmesi reddedildi.

TBMM İçtüzüğü’nün “Kanun tekliflerinin Genel Kurul’da görüşülmesi” başlıklı 81. maddesinde "Maddelerine geçilmesi veya tümü kabul edilmeyen kanun teklifleri Genel Kurulca reddedilmiş olur" hükmü yer alıyor.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, “'TBMM tarafından reddedilmiş olan kanun tekliflerinin ret tarihinden itibaren bir tam yıl geçmedikçe aynı yasama dönemi içinde verilemeyeceğini” savundu. 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.