TBMM İNSAN HAKLARI ALT KOMİSYONU SİNCAN CEZAEVİ RAPORUNA, CHP’DEN MUHALEFET ŞERHİ: “ GEREKLİİNCELEME YAPILAMADI”

TBMM İNSAN HAKLARI ALT KOMİSYONU SİNCAN CEZAEVİ RAPORUNA, CHP’DEN MUHALEFET ŞERHİ: “ GEREKLİİNCELEME YAPILAMADI”

TBMM İnsan Hakları Komisyonu, Hükümlü ve Tutuklu Haklarıİnceleme Alt Komisyonu Sincan Ceza İnfaz Kurumları’na ilişkin raporunu tamamladı. Rapora, cezaevinde gerekli incelemelerin yapılamadığı...

MEHTAP BELEN

TBMM İnsan Hakları Komisyonu, Hükümlü ve Tutuklu Haklarıİnceleme Alt Komisyonu Sincan Ceza İnfaz Kurumları’na ilişkin raporunu tamamladı. Rapora, cezaevinde gerekli incelemelerin yapılamadığı gerekçesi ile CHP tarafından muhalefet şerhi konuldu. “Sincan Ceza İnfaz Kurumlarında, Covid salgını nedeni ile hücre ve koğuşlara girilememiş, yerinde gözlem ve tespit yapılması mümkün olmamıştır” görüşüne yer verilen muhalefet şerhinde, komisyonun görevini tam olarak yerine getiremediği vurgulandı.

“Sincan Ceza İnfaz Kurumlarında 4 Mart 2021 tarihli ziyaretimizde, Covid salgını nedeni ile hücre ve koğuşlara girilememiş, yerinde gözlem ve tespit yapılması mümkün olmamıştır” görüşüne yer verilen CHP'nin muhalefet şerhinde, komisyonun görevini tam olarak yerine getiremediği vurgulandı.

VERİMLİ SONUÇ ALINAMADI

Cezaevi incelemeleri sırasında az sayıda mahkumla, şifahi beyanlarla yetinmek zorunda kalındığı vurgulanan muhalefet şerhinde, komisyonun görevini tam olarak yerine getiremediği öne sürülerek şunlara yer verildi:

“İyi yapılan uygulamaları desteklemek, yasal ve adil olmayan, ıslah yerine eza veren bir fiziki durum veya fiili uygulama var ise bunların da tespitini yaparak gereken önlemlerin alınmasını sağlamak komisyonumuzun asli görevlerindendir. Üzülerek belirtmek isteriz ki, pandemi sebebi ile, önce mahkumların sağlığını riske atmamak için ve sonrasında dışarıdan temas nedeni ile uzunca süre karantinada kalmalarının önüne geçebilmek adına yüzeysel bir gözlem yaparak zorunda kalan heyetimiz maalesef görevini tam anlamıyla yerine getirememiştir. Bu hususun, “muhalefete açık vermeden ziyareti bitirdik” veya “iktidar mensuplarının açığını yakalayamadık” bakış açısıyla değerlendirilmediğinden tüm komisyon üyelerimiz adına eminiz. Pandeminin bittiğinde görev ve sorumluluk bilinci ile yeniden bir inceleme yapma gerekliliği hasıl olmuştur.”

CHP, SİNCAN CEZAEVİ’NDEKİ EKSİKLER VE TESPİTLERİ SIRALADI

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi ve İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç’ın imzası ile hazırlanan şerhte, Sincan Cezaevi’nde özellikle çıplak aramalara son verilerek, mahremiyetin ihlal edilmemesi istendi. CHP’nin muhalefet şerhinde Sincan Cezaevi’nde mahkumlar ve cezaevi çalışanlarına ilişkin şu tespit ve öneriler sıralandı:

1- Paslı akan ve yeteri kadar verilmeyen su problemi, yapılan alt yapıçalışması ile kısmen giderilmiş, ancak bir kısım eksik kalan onarım sebebi ile istenilen sonuç alınamamıştır. Halen suların kirli ve kokulu aktığından ve kısmen yetmediğini ifade eden mahkumlar olmuştur.

2- Yenilenen kampüs devlet hastanesi sağlık sorunlarında ilk derece şikâyetlerin giderilmesinde kısmi rahatlama sağlamıştır. Ancak ileri şikâyetlerde sağlığa ulaşabilmek pandeminin de etkisiyle boyutlanmıştır.

3- Muayenenin usul ve koşulları, insan onuruna yakışır ayrıntılı bir yasal düzenleme ile giderilmediği sürece, insanlık onuru ile bağdaşmayan kelepçeli muayene, güvenlik ve hak dengesi arasında mahkumlara eziyet olmaya devam edecektir. Derhal bu konuda insan hakkı ve onuruna uygun ayrıntılı düzenleme yapılmalıdır.

4- Kitap hakkında bütün tespitlerimize rağmen bir adım ilerleme olmamıştır. Aynı  kampüs içinde bulunan tipleri aynı/farklı cezaevleri arasında dahi uygulama birliği bulunmamaktadır. Kitap temin hakkı artırılmalı, sirkülasyon hızlandırılmalı, dışarıdan temin kolaylaştırılmalıdır. Merkezi bir uygulama birliği sağlanmalıdır.

5- Kantin şikayetlerinin azaldığı gözlemlenmiştir.

6- Talep edilen TRT-2 ve TRT-3 kanalları yayına eklenmelidir.

7- ACEP uygulaması sadece teknolojiye ulaşabilmede ve telefon görüş hakkının kullanılmasında kullanılmalı, açık ve kapalı görüş haklarının yerine konulmamalıdır. Ayrıca koğuş içerisindeki mahremiyetin ihlal edilmemesi için gereken fiziki koşulların da oluşturulması elzemdir. Mahkumların ailelerine en yakın cezaevinde kalmasının koşulları oluşturulmalı, mahkumun sosyalleşmesi ve aile birliği gözetilmelidir.

8- Mahkumların görüş haklarının süresinde de bir birlik hala sağlanamamıştır. Mutlaka uygulama birliği sağlanmalı, görüş saati süresinden kısıtlanma yapılmadan iletişim kurması sağlanmalıdır.

9- Çıplak aramadan kesin bir biçimde vazgeçilmeli, suç vasfı ayrımı veya istisna yapılmamalıdır. İlk girişti teknolojik bir cihaz yardımı ve insanlık onuruna uygun bir uygulama birliği sağlanarak yasal bir düzenleme getirilmelidir.

10- Çocuk koğuşlarına girme imkanımız olmamıştır. Ancak çocuk mahkumların anlatımıüzerinden iki yılı aşkın süredir hiçbir iyileştirme yapılmadığı anlaşılmıştır. Pencereler yenilenmeli, uygun yalıtım yapılmalıdır.

11- Fazla çalıştırılan mahkuma bunun karşılığında ücret verilmediği şikayeti araştırılmalı ve yasal gereği yerine getirilmelidir.

12- Raporun 6. Sayfasında fiziki düzenleme ve iyileştirmeler yapıldığı yazılmıştır. Ancak fiili bir inceleme yapılmadığı için böyle bir gözlem tarafımızdan yapılmamıştır.

13- Mahkûmların dilekçe ve sonuç alma hakkının ihlaline dair şikâyetler dikkate alınmalı, her bir dilekçe ilgilisine iletilmeli ve sonuçtan makul sürede mahkum haberdar edilmelidir.

14- Ceza infaz kurumu personeli özlük hakları iyileştirilmeli, güvenlik sınıfına dâhil edilmeli, personel arasındaki ücretli, kadrolu ayırımı kaldırılmalı ve personel eksiğinin giderilmesi için istihdam sağlanmalıdır.

 

 

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.