TATLI MUSTAFA'YA BÜYÜK VEFA

TATLI MUSTAFA'YA BÜYÜK VEFA

Tatlı Mustafa lakabıyla tanınan İzmir Yeşilova Spor Kulübü’nün Kurucusu Mustafa Küçükoğullarından’ın adının verildiği sokak törenle açıldı.

Tatlı Mustafa lakabıyla tanınan İzmir Yeşilova Spor Kulübü’nün Kurucusu Mustafa Küçükoğullarından’ın adının verildiği sokak törenle açıldı.

Türk futboluna sayısız futbolcu kazandıran, Yeşilova Spor Kulübü’nün Kurucusu "Tatlı Mustafa" lakaplı Mustafa Küçükoğullarından’ın adı, Konak Belediye Meclisi’nin oybirliği kararıyla Mersinli’de yaşadığı evinin sokağına verildi. 2816 Sokak’ın yeni tabelası, siyaset ve spor dünyasından önemli isimlerin katıldığı törenle açıldı. Törene Başkan Abdül Batur, CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, CHP İzmir İl yöneticileri, CHP Konak İlçe BaşkanıÇağrı Gruşçu ve ilçe yöneticileri, TÜFAD İzmir Şube başkanıŞaban Acarbey, Konak Belediye Meclisi üyeleri, Küçükoğullarından ailesi, Yeşilova Spor Kulübü yöneticileri, amatör spor kulüplerinin temsilcileri, eski futbolcular, hakemler, bölge muhtarları ve semt sakinleri katıldı.

Törenden önce Yeşilova Spor Tesisleri’ni ziyaret ederek, Konak Belediyesi tarafından yapılan revizyon çalışmalarını inceleyen Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, daha sonra “Tatlı Mustafa” yazan yeni sokak tabelasının üzerindeki örtüyü Küçükoğullarından’ın ailesi ve dostlarıyla birlikte kaldırdı.

KÜÇÜKOĞULLARINDAN: BÜYÜK ONUR DUYDUK

Törende ilk sözü aile adına, Küçükoğullarından’ın oğlu Akın Küçükoğullarından aldı. Küçükoğullarından, sokağa babasının adının verilmesinden büyük bir mutluluk ve onur duyduğunu ifade ederek, Başkan Batur’a kendi ve ailesi adına teşekkür etti.

ACARBAY: TARİHE NOT DÜŞTÜNÜZ

TÜFAD İzmir Şube Başkanı ve aynı zamanda Yeşilova Spor Kulübü’nde yetişmişŞaban Acarbay ise takımın köklü bir kurum olduğunu ve topluma büyük değerler kazandırdığını belirterek, “Buraya bu adı vermekle, Mustafa Küçükoğullarından’ın adını yaşatmakla tarihe büyük bir not düştünüz” dedi. Gazeteci Yazar Okan Yüksel de Küçükoğullarından’ın adının sokağına verilmesinin ve isminin yaşatılmasının çok önemli olduğunu vurguladı.

İDUĞ: SPORU DESTEKLEMEK GÖREVİMİZ

Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ ise Mustafa Küçükoğullarından’ın simge bir isim olduğunu vurguladı. İduğ, kendisinin ve Başkan Abdül Batur’un futboldan geldiğini anımsatarak, “Türkiye’de futbol kulüplerinin tesis konusunda eksikleri çok fazla. Yerel yönetim olarak spor camiasının olanaklarını sağlamak bizim de görevimiz” diye konuştu. İduğ, Küçükoğullarından’ın isminin kendi sokağına verilmesinden büyük bir mutluluk duyduğunu da sözlerine ekledi.

BATUR: HEYECANI PAYLAŞMAK GÜZEL

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur da Mustafa Küçükoğullarından’ı yakından tanıdığını belirterek, “Bugün gerçekten İzmir futboluna damga vurmuşçok değerli bir büyüğümüzün hatırasını yaşatmak, onun yaşadığı evin, kahvesinin önünde, onun yaşadığı dostlarıyla caddeye adını vermekten büyük bir onur duyuyoruz. Benim için de çok farklı bir duygu. Okuduğumuz Namık Kemal Lisesi, 75’li yıllarda futbolcu fabrikasıydı. O dönemde efsane bir takımımız vardı. Her sene şampiyonluğa oynayan bir takımdı. Ben bu muhite hiç uzak değilim ve şimdi bu muhitte bir arada olmak bana ayrı bir heyecan verdi. Bugün bu heyecanı paylaşmak, bir arada olmak çok güzel” diye konuştu.

"HER KONUDA YARDIMA HAZIRIZ"

Küçükoğullarından’ın futbola 59 yıl hizmet ettiğine dikkat çeken Başkan Batur, “Futbola bu kadar süre hizmet etmek çok önemli. Yıllarca Yeşilova’yı oynattı ve bir futbolcu fabrikasına dönüştürdü. Yetiştirdiği futbolcular birinci liglerde oynadı. Bu semte bir simge olarak ismini verdi. Ne mutlu ona ki böyle spor sevdalısı, gençlik konusunda emeğini veren biri abimiz oldu. Akın, Metin, Serkan gibi evlatlar yetiştirerek, Yeşilova’yı onlara emanet etti. Biz de Yeşilova’yı desteklemeye devam edeceğiz. Bornova Belediye Başkanımız Mustafa İduğ’la birlikte her konuda yardıma hazırız” dedi.

"SPORDA DOSTLUK KARDEŞLİK VARDIR"

Amatör kulüplerde yöneticilik yapmanın çok zor olduğunu da vurgulayan Batur, “Amatör spor kulüplerini ayakta tutmak yerel yönetimlerin en önemli görevlerinden… Biz de elimizden gelen katkıyı sunuyoruz. Kadın futbol takımımızın maçları da başlayacak. Kadının sporda da yerini alması bizim için önemli. Onlara da destek veriyoruz. Sporda dostluk, güzellik, kardeşlik vardır. Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim’ demiş. Biz de aynı doğrultuda hizmete devam edeceğiz” diye konuştu.

SERTEL'DEN BATUR'A TEŞEKKÜR

CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel ise “Yaşadığı sokağa Mustafa Küçükoğullarından’ın adını verilmesine ilişkin öneriyi hemen değerlendirerek meclise sunan ve meclisiyle bu kararıçıkaran Başkan Abdül Batur’a gerçekten minnettarım; çünkü geçmiş dönemlerde bu konuda görüşler gündeme geldi ama yerine gelmemişti. Ne mutlu ki, bu güzel görev de Sayın Başkan Abdül Batur’a düştü” dedi.

Küçükoğullarından’ı yakından tanıdığını ifade eden Sertel, şöyle devam etti:

“Ne zaman canım sıkılsa soluğu buradaki kahvehanede alır, onunla sohbet ederdim. Genç yaştaydık ve onlar bizim için toplum önderiydi. Ben bu bölgenin çocuğu olmaktan çok büyük bir onur, gurur duyuyorum. Çok özellikli bir bölgeydi; bir futbolcu yatağıydı ama imkân yoktu, tesis yoktu, çok zorluklar vardı. Amatör ruh vardı, para yoktu, saha yoktu. Şimdi belediye başkanlarımızla birlikte bunların da var olduğu noktada gençlerimizin de çok iyi futbolcular olarak yetişeceğine inanıyorum. İki başkanım el ele vermiş, Yeşilova’yı yüceltmeye karar vermiş. İşte o, Tatlı Mustafa’nın ruhunu şad eder.”

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.