TARIM ÜRETİCİ FİYATLARINDAKİ ARTIŞ YILLIK YÜZDE 24,69'A ÇIKTI

TARIM ÜRETİCİ FİYATLARINDAKİ ARTIŞ YILLIK YÜZDE 24,69'A ÇIKTI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; tarım sektörüüretici fiyatlarındaki yıllık artış, ağustos ayında yüzde 24,69'a yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; tarım sektörü üretici fiyatlarındaki yıllık artış, ağustos ayında yüzde 24,69'a yükseldi.

TÜİK, ağustos ayına ilişkin tarım ürünleri üretici fiyat endeksini (Tarım-ÜFE) açıkladı. Buna göre; Tarım-ÜFE'de, 2021 yılı ağustos ayında, bir önceki aya göre yüzde 1,77, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 12,37, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 24,69 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 21,32 artış gerçekleşti.

Sektörlerde bir önceki aya göre ormancılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 0,36, tarım ve avcılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 1,95 artış, balık ve diğer balıkçılık ürünlerinde yüzde 2,90 azalış oldu. Ana gruplarda, bir önceki aya göre tek yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 1,73, canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde yüzde 2,11, çok yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 2,13 artış gerçekleşti.

AYLIK EN FAZLA ARTIŞ YÜZDE 9,33 İLE CANLI KÜMES HAYVANLARI VE YUMURTALARDA

Aylık en fazla artış, yüzde 9,33 ile canlı kümes hayvanları ve yumurtalar alt grubunda yaşandı. Aylık en fazla artış gösteren diğer alt gruplar, yüzde 5,52 ile yumuşak çekirdekli meyveler ve sert çekirdekli meyveler ve yüzde 2,81 ile tahıllar (pirinç hariç), baklagiller ve yağlı tohumlar oldu. Buna karşılık aylık en az artış gösteren alt gruplar ise yüzde 0,10 ile çeltik ve yüzde 0,41 ile lifli bitkiler oldu. Aylık en fazla azalış ise yüzde 14,10 ile diğer ağaç ve çalı meyveleri ile sert kabuklu meyveler alt grubunda yaşandı.  

YILLIK EN FAZLA ARTIŞ YÜZDE 42, 48 İLE LİFLİ BİTKİLERDE GERÇEKLEŞTİ

Yıllık en fazla artış, yüzde 42,48 ile lifli bitkiler alt grubunda gerçekleşti. Yıllık en fazla artış gösteren diğer alt gruplar, yüzde 38,59 ile yumuşak çekirdekli meyveler ve sert çekirdekli meyveler ve yüzde 35,97 ile canlı kümes hayvanları ve yumurtalar oldu. Buna karşılık, yıllık en az artış gösteren alt gruplar ise yüzde 3,09 ile üzüm, yüzde 7,37 ile diğer ağaç ve çalı meyveleri ile sert kabuklu meyveler ve yüzde 9,15 ile çeltik oldu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.