“SU HAYATTIR VE SUYU KORUMAK HEPİMİZİN ELİNDE”

“SU HAYATTIR VE SUYU KORUMAK HEPİMİZİN ELİNDE”

Ataşehir Belediyesi ile TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi ve TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi iş birliğiyle 22 Mart Dünya Su Günü kapsamında “Dünyanın Geleceği Bizim Elimizde” konulu panel düzenlendi.

Suyun yaşamsal önemi, su kıtlığı ve bilinçli su tüketiminin sağlanması konularında farkındalık oluşturmak amacıyla gerçekleştirilen panel, Ataşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü Çiğdem Kara’nın moderatörlüğünde yapıldı. Konuşmasında, ülkemizin susuzluk tehdidiyle karşı karşıya kalma ihtimalini vurgulayan Çiğdem Kara, Türkiye’de su tüketiminin %77’sinin tarımda kullanıldığını belirterek, su kaynaklarının verimliliğinin arttırılması için gerekli olan farkındalık çalışmalarına dikkat çekti.  

Panele, Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nden konuşmacı olarak katılan Doç. Dr. Hakan Dulkadiroğlu, Türkiye’de ve İstanbul’da su kaynaklarının korunması ve su kıtlığının önlenmesiyle ilgili önemli veriler paylaştı. Suyun israf edilmeden kullanılmasının sağlanabilmesi için ilk önce toplumun bilinçlenmesinin gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Hakan Dulkadiroğlu, su tüketimiyle ilgili herkese büyük görevler düştüğünü belirtti. İstanbul’da 15 milyondan fazla nüfusa su hizmeti verildiğini ifade eden Doç. Dr. Hakan Dulkadiroğlu, bu kapsamda tatlı su kullanımının sürdürülebilir olmadığını vurgulayarak, su tasarrufunun önemine dair bilgilendirici açıklamalarda bulundu.

Gıda Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nden konuşmacı olarak katılan Onur Akbulut ise, “gıda üretiminde su” konusu hakkında önemli bilgiler paylaştı. Su ve besinlerle bulaşan hastalıklardan korunmak için yapılması gerekenlerden bahseden Onur Akbulut, tükettiğimiz gıdaların son kullanma tarihlerinin önemine de dikkat çekti. Ayrıca gıda hijyen yönetmeliği ve tüketici haklarıyla da ilgili bilgilendirmeler yapan Onur Akbulut, tükettiğimiz gıda ürünlerinin tazeliği ve hijyeni hakkında aydınlatıcı açıklamalar yaptı. Özellikle satın alınan ürünlerle ilgili üzerlerinde bulunan “katkısız, koruyucusuz ve %100 organik” gibi ibarelerin güvenirliliğinin sorgulanması gerektiğini dile getirerek, içeriklerinin dikkatli okunmasının büyük önem arz ettiğini vurguladı.

 “Suyun yaşamın vazgeçilmezi” olduğu bir kez daha vurgulanan konferansta, su kıtlığına dikkat çeken ve bu konuda farkındalık oluşturmak amacıyla sosyal sorumluluk projesi kapsamında hazırlanan video içerikleri de izletildi. Panelin sonunda katılımcılara, suyun akış yoğunluğunu azaltarak su tasarrufu sağlamaya yarayan “perlatör” aparatı ile ajanda hediye edildi.

vtIerzakfmsdqhi1dgwstxbv.jpg

kcnxqwIhgehzm2bp95vbwyr4.jpg

Icvjmunkx8zkc71dympl39ve.jpg

uctr7xze0olkgfh21a8qnur5.jpg

5ewl3z28bevdhy6haitufg1w.jpg

n8qupr4jwdeoap2hbzygfmfe.jpg

q5dylbo7kuhrafjt8whpe1p4.jpg

eIshgyblgnzmwo8ieunl5sk2.jpg

knaeI3auc8ws2ygmoi4q1yuf.jpg

gzvjnagsxducadokfth2zlh6.jpg

9cxsdsgwpx4khv5e0vu7qbzr.jpg

mqhr56bjogeatqkts0Iws74u.jpg

6if4zesguvzgdfmc9ljonebp.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.