Silivri'de 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü Coşkuyla Kutlandı

Silivri'de 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü Coşkuyla Kutlandı

Belediye Başkanı Bora Balcıoğlu, törende yaptığı konuşmada, çiftçilere ve tarım sektörünün önemine vurgu yaptı. Balcıoğlu, "Bugün, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü vesilesiyle burada, siz değerli çiftçilerimizle bir arada olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum," diyerek başladığı konuşmasında, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün "Memleketimizin bir tarım memleketi olduğu ve genişliği göz önüne alınırsa, bizim başlıca kuvvet ve servet dayanağımızın toprak olduğu görünür." sözünü anımsattı.

Tarımsal Kalkınmanın Önemi

Başkan Balcıoğlu, tarımsal kalkınmanın sadece ekonomik bir gereklilik olmadığını, aynı zamanda sosyal bir zorunluluk olduğunu belirtti. "Silivri, İstanbul'un en verimli topraklarına sahip ve tarım, ülkemizin önde gelen gelir kaynaklarından biri. Ancak çiftçilik zor bir dönemden geçiyor. Mazot, gübre ve ilaç fiyatlarındaki artışlar, kuraklık ve diğer afetler çiftçilerimizi etkilemekte. Ancak bilin ki, bu zorlukların üstesinden gelmek için sizlerin yanınızdayız," dedi.

Çiftçilere Destek ve Kolektif Üretim Vurgusu

Balcıoğlu, Silivri Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle çiftçilere destek olacaklarını ifade etti. "Ekrem Başkanımız ile birlikte çiftçilere verdiğimiz destekle İstanbul'daki çiftçi sayısı son 4 yılda 10 kat arttı. Gençlerimizi yeniden tarıma, toprağa yönlendireceğiz. Silivri'nin bu bereketli topraklarını betona boğmalarına müsaade etmeyeceğim. Tarım diyeceğiz, üretim diyeceğiz, gıda güvenliği diyeceğiz ve hep beraber Silivri'de bir kolektif üretim anlayışı geliştireceğiz," şeklinde konuştu.

Çağdaş Tarım Uygulamalarına Geçiş

Başkan, Hollanda örneğini vererek, kooperatifçiliği ve tarımda teknoloji kullanımını desteklemenin önemine dikkat çekti. "Hollanda'nın başarısını örnek alarak, kooperatifçiliği destekleyerek, çiftçilikten korkmadan, ürün çeşitliliğini artırarak, Silivri'deki bu verimli topraklarda üretimi desteklememiz lazım," diyerek sözlerini tamamladı.
hdlwex5tvbjg4m0bv36y7aaf.jpg

Ifkg9tedacrbqm5f6lkadb1m.jpg

fqkrualwrtnb2zmlk64jpebo.jpg

hyqd1ep8ac5v3mdxfnogw7qe.jpg

mrb9u8Iv4zrwem1bx2wdglk6.jpg

jfxfqe3yr4ookngevpmmud0z.jpg

blfphdoo45xhps81keun0ltg.jpg

ybz137qornwdwbqzgmIvifht.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.