SAVCI SELİM KİRAZ, ÖLÜMÜNÜN 6. YILINDA ÇAĞLAYAN ADLİYESİ'NDE ANILDI

SAVCI SELİM KİRAZ, ÖLÜMÜNÜN 6. YILINDA ÇAĞLAYAN ADLİYESİ'NDE ANILDI

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz, görevi başında uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirmesinin 6. yılında, Çağlayan Adliyesi'nde düzenlenen törenle anıldı....

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz, görevi başında uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirmesinin 6. yılında, Çağlayan Adliyesi'nde düzenlenen törenle anıldı. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Adı, amacı, hedefi ne olursa olsun terör örgütleri bu ülke üzerindeki kirli planlarını hiçbir zaman hayata geçiremeyecek; terör, bu ülkenin yargısını asla yıldıramayacak ve yolundan asla döndüremeyecektir " dedi.

Çağlayan Adliyesi'ndeki Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz Yerleşkesi'nde düzenlenen törene İstanbul Cumhuriyet BaşsavcısıŞaban Yılmaz, İstanbul Adalet Komisyonu Başkanı Okan Albayrak, İstanbul Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Cüneyt Yılmaz, başsavcı vekilleri, hakimler, savcılar, İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, İstanbul 2 No’lu Baro Başkanı Gönül Yıldız, avukatlar ve Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın babası Hakkı Kiraz katıldı.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, anma törenine bir mesaj gönderdi. “Altı yıl önce bugün, milletimizin çok kıymetli bir evladı, adalet teşkilatımızın çok değerli bir mensubu olan Cumhuriyet Savcımız Mehmet Selim Kiraz’ı, menfur bir terör saldırısında kaybetmenin acısını halen yüreğimizde derinden hissediyoruz" diyen Bakan Gül, mesajında şu ifadelere ye verdi:

"TERÖR ÖRGÜTLERİ, KİRLİ PLANLARINI HİÇBİR ZAMAN HAYATA GEÇİREMECEK"

"Merhum Cumhuriyet Savcımız Mehmet Selim Kiraz, görevini her zaman hakkıyla yerine getirmiş, hukuku, adaleti canı pahasına savunmuştur. Ona kurşun sıkan teröristler, aslında ülkemizin bölünmez bütünlüğünü ve demokratik hukuk devletimizin ayrılmaz parçası olan yargıyı hedef almıştır. Adaletsizliği ve hukuksuzluğu hâkim kılmak isteyenlere karşı tıpkı Mehmet Selim Kiraz savcımız gibi canımız pahasına da olsa mücadelemizden asla taviz vermeyeceğiz. Milletimizin aydınlık geleceğini, vatanımızın bağımsızlığını ve bölünmez bütünlüğünü, terör örgütlerine karşı hukuk çerçevesi içerisinde koruma azmimiz, direncimiz ve kararlılığımız her geçen gün daha da artmaktadır.

Adı, amacı, hedefi ne olursa olsun terör örgütleri bu ülke üzerindeki kirli planlarını hiçbir zaman hayata geçiremeyecek; terör, bu ülkenin yargısını asla yıldıramayacak ve yolundan asla döndüremeyecektir. Terör örgütleri yok olmaya, lanetlenmeye mahkûmdur. Onlarla kahramanca mücadele eden şehitlerimizin adı ve aziz hatırası ise her zaman kalbimizde yaşamaya devam edecektir."

“BİZ BURADA HER AN ONUN ANILARIYLA YAŞIYORUZ”

Törende konuşan Cumhuriyet BaşsavcısıŞaban Yılmaz da “Öyle bir meslek icra ediyoruz ki hakim-savcı cübbesinin ateşten bir gömlek olduğunu her an hissedebiliyoruz. Sorumluluğu ağır, yükü büyük. Adalet savaşçısı, hem masumun hakkını koruyacak ve hem de suçlunun hak ettiği şekilde cezalandırılmasını sağlayacak. Bu yük hepimizin omuzlarında " dedi.

Ülke genelinde özveriyle çalışan, meslek onurunu taşıyarak milletine adalet hizmeti götüren, tüm yargı mensuplarını saygıyla selamladığını ifade eden Şaban Yılmaz, "İşte Savcı Mehmet Selim Kiraz da her zaman onur duyacağımız, mesleğimizin en şerefli mensuplarından biriydi. Biz burada her an onun anılarıyla yaşıyoruz. Göreve başlar başlamaz savcımızın şehit edildiği odasını ziyaret ettik. Koltuğu, çalışma masası, ajandası, çok sevdiği 56 numaralı forması. Odadaki her bir parça eşyası onun hatırasını bugüne taşıyordu. Cenab-ı Allah Bakara Suresi'nin 154’üncü ayetinde şehitler için ‘Onlara öldü demeyin, onlar diridirler, fakat siz bilmezsiniz’ buyuruyor. Her birimiz, bu ilahi mesajın manasını daha iyi idrak ediyor, zamanın durduğu bu mekânda Selim kardeşimizin; bizleri gördüğünden, duyduğundan, duygularımızı hissettiğinden şüphe etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

“İSTANBUL ADALET SARAYINDA HEP BİRLİKTE, BİR VE BERABERİZ”

Başsavcı Yılmaz, şehit savcı ile sınıf arkadaşı olduğunu belirterek, “Mehmet Selim, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden sınıf arkadaşımdı. Aynı sınıfta birlikte okuduk. Daha sonra hâkim-savcı adayı olarak eğitim merkezinde de hukukumuz, dostluğumuz devam etti. Çalışkan, başarılı, disiplinli bir öğrenciydi. Her yönüyle hepimize örnek bir arkadaştı. Hatırasının önünde saygı ve hürmetle eğiliyor, böylesi kıymetli bir evladı yetiştiren anne ve babasının ellerinden öpüyoruz. Hangi ad altında faaliyet gösterirse göstersinler, terör örgütleri; en nihayetinde korku ve panik oluşturarak, nefret ve düşmanlığı körükleyerek birliğimize ve kardeşliğimize zarar verdikleri ölçüde başarılı olurlar. Terör örgütleri, beyinlerini yıkadıkları zavallı tetikçiler üzerinden Selim Kiraz gibi müstesna değerlerimizi hedef alarak amaçlarına kısa yoldan ulaşmayı planlamışlardı. Asla başaramadılar, başaramayacaklar. İşte görüyorsunuz, burada İstanbul Adalet Sarayı'nda hep birlikte, bir ve beraberiz. Bizler bugün burada toplandık ve el ele vererek daha da kenetlendik” dedi.

"SAVCI SELİM KİRAZ’I ŞEHİT EDENLERDEN 2’Sİ MÜEBBET HAPİS CEZASI ALDI"

Başsavcı Yılmaz sözlerini, “Onların hain planlarına asla alet olmadık, kardeşliğimizi bozmalarına izin vermedik, bundan sonra da izin vermeyeceğiz. Bu vesileyle, Selim Savcımızın şehadetine yol açan elim hadisenin adli süreci hakkında kısaca bilgi vermek isterim; 27. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan yargılama sonunda; iki sanık müebbet hapse, diğer üç sanık ise çeşitli hapis cezalarına mahkûm edildiler. Dokuz firari sanık hakkında yargılama devam etmektedir. Kıymetli çalışma arkadaşlarım, Mehmet Selim Savcımız görevi başında, masasında şehit edildi. Bir ‘adalet şehidi’ olarak bizlere bıraktığı emaneti hiçbir zaman unutmayacağız. Her birimiz, hukuk, vicdan ve hakkaniyet doğrultusunda, gücümüz yettiği kadar adaletin tecellisi için gayret edeceğiz. Kendisinin biz meslektaşlarına bıraktığı en büyük miras budur" diyerek bitirdi.

"BİZLER BÖYLE BERABER OLDUKTAN SONRA SIRTIMIZ YERE GELMEZ"

Şehit savcı Mehmet Selim Kiraz’ın babası Hakkı Kiraz, “6 yıl önce bugün yine burada beraberdik ama o gün bizim için inanıyorum ki bütün Türkiye için çok karanlık bir gündü. Fakat elhamdülillah o gün beraberdik ondan sonra da beraber olduk ve bugün de beraberiz. Ne mutlu bizim bu beraberliğimize. Bizler böyle beraber olduktan sonra, ölüsüne ve dirisine saygılı bir milletin ferdi olduktan sonra inşallah sırtımız yere gelmez. Rabbim sizleri muhafaza etsin, Allah sizleri korusun, devletimize milletimize de zeval vermesin” dedi.

“SÖZ KONUSU VATANSA ÖLÜM BİZLER İÇİN ŞEREFTİR”

Hakkı Kiraz, yaşadığı acının çok zor olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

”Hakikaten çok zordur. Yani bir evlat acısını Allah kimseye göstermesin. Ama elbette ki her şeyin bir bedeli vardır. Eğer biz bu milletin bir ferdi isek, bu değerli vatanda yaşıyorsak, mutlaka ve mutlaka bir bedeli vardır. Herkes bunu iyi bilmelidir. Ama bu vatanımızın da bir değeri vardır ve bir bedeli vardır. Nedir o bedel, o bizim şu bedenimizdeki canımız ve damarımızdaki kanımızdır. Eğer söz konusu vatanın bütünlüğü ise bu milletin birlik ve beraberliği eğer kasıt buna ise bizim bedenimizdeki canımızın ve damarımızdaki kanımızın ne kıymeti vardır. Bir tane Mehmet Selim gider, binlerce Mehmet Selim doğarız. Rabbim sizlere zeval vermesin. İnanıyorum siz de inanın ben her birinizi birer selim gibi görüyorum. Hepinizi seviyorum. Rabbim sizlere de zeval vermesin. Sizler olduktan sonra elbette ki bu zaman için biz öleceğiz. Kimse ölmek istemez. Ama söz konusu vatansa ölüm bizler için şereftir, gururdur, namustur, onurdur. Ama bu ülkenin birlikte ve beraberliğine kast eden o hainler için de herkes bunu iyi bilsin ki ölümdür, korkudur, kâbustur, namertliktir."

Törenin ardından şehit savcı Mehmet Selim Kiraz’ın makam odasına giden Başsavcı Mehmet Yılmaz ile beraberindekiler, masasına karanfil ile çelenk bırakarak, dua etti.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.