SADECE GEZİ PARKI DEĞİL BİN 14 TAŞINMAZ VAKIFLARA DEVREDİLDİ

SADECE GEZİ PARKI DEĞİL BİN 14 TAŞINMAZ VAKIFLARA DEVREDİLDİ

Vakıflar Genel Müdürlüğü, Gezi Parkı'nın İBB'nin mülkiyetinden alınarak Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfı'na devredilmesine gelen tepkiler üzerine yeni bir açıklama yaptı. Açıklamada,...

Vakıflar Genel Müdürlüğü, Gezi Parkı'nın İBB'nin mülkiyetinden alınarak Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfı'na devredilmesine gelen tepkiler üzerine yeni bir açıklama yaptı. Açıklamada, sadece Gezi Parkı'nın değil, bin 14 taşınmazın ait oldukları vakıflar adına tescil edildiği belirtildi.

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, İstanbul'un Beyoğlu ilçesi Gümüşsuyu Mahallesi'ndeki 751 ada 1, 2, 3 ve 4 parsellerinde kayıtlı taşınmazların Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfı adına tescilinin gerekçelerini açıklama gereği duyulduğu belirtildi. Açıklama şöyle:

"Sultan Beyazıt'ın 911 H. (1505 M.) tarihli vakfiyesinde İstanbul'da bulunan cami, medrese, mektep ve imaretten oluşan külliyesi için çok sayıda dükkan, ev, bostan, mera, arazi ve arsa vakfetmiştir. Vakfedilen taşınmazlardan önemli bir bölümü ise Beyoğlu, Şişli ve Galata bölgesinde yer almaktadır. Ahkamü'l-Evkaf'a (Osmanlı döneminde yürüklükte olan vakıf kanunları) göre vakıf kurucusu veya mütevellileri bu yerleri tek kira (icare), çift kira (icareteyn) veya mukataa (zemin kirası) yoluyla işletmişlerdir. Bu bağlamda; 3. Selim döneminde bahsi geçen taşınmazlar mukataaya bağlanarak belli bir zemin kira karşılığıödenerek, taşınmazın üzerine kışla, talimhane, mescit ve çeşmeden oluşan müştemilat yapılmıştır."

Açıklamada, kira gelirleriyle yapılan Topçular Kışlası'nın uzun süre hizmet verdikten sonra işlevini yitirmesinin ardından o dönemde yürürlükte olan mevzuata (Ahkamü'l-Evkaf'a) göre kendi vakfına geçmesi gerekirken, belediye mülkiyetine geçtiği ifade edildi.

BİRÇOK TAŞINMAZ VAKIFLARA DEVREDİLDİ

Vakıflar Genel Müdürlüğü açıklamasında, Vakıflar Kanunu'nun ilgili maddeleri uyarınca evveliyat kayıtlarının incelendiği ve söz konusu taşınmazların Sultan Beyazıt Hanı Veli Vakfı'na ait taşınmazlardan olduğunun tespit edildiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Vakıflar Genel Müdürlüğü kuruluş amacı ve görevini yerine getirerek, yönetim ve temsilini yaptığı mazbut (kuruluşları Osmanlı ve Selçuklu'ya dayanan ve günümüzde yöneticisi kalmayan) vakıfların haklarını korumaktadır. 2008'de yürürlüğe giren 5737 sayılı Vakıflar Kanunu'nun 30. maddesi "Vakıf yoluyla meydana gelip, her ne suretle olursa olsun hazine, belediye, özel idareler, köy ve tüzel kişiliğin mülkiyetine geçmiş vakıf kültür varlıkları mazbut vakfına devrolunur" hükmü yer almaktadır. Kanun hükmü gereğince İstanbul özelinde ve belediye mülkleri ile sınırlı kalmaksızın Kulei Zemin Vakfına ait Galata Kulesi, 3. Selim döneminde inşa edilen Selimiye Kışlası, Sultan 1. Mahmud Vakfı adına Adile Sultan Sarayı, Beyazıt Hanı Veli Vakfından Pera Palas Otel, Vefa Lisesi, Şişli Etfal Hastanesi, Sait Halim Paşa Yalısı gibi İstanbul'da ve Türkiye genelinde 1014 taşınmaz vakıfları adına tescil edilmiştir. Vakıflar Genel Müdürlüğünün görevlerinden biri kendisine emanet edilen vakıf mallarına sahip çıkmak, vakıf kurucularının bizlere emanet ettiği, her biri bir şaheser olan eserleri koruyup ihya etmek ve bu köklü mirası gelecek nesillere aktarmaktır."

ONGUN: “HEVESİNİZİ ALDIYSANIZ PARKIMIZI GERİ VERİR MİSİNİZ?”

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün açıklamasına İBB’den tepki geldi. İBB Sözcüsü Murat Ongun, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Gezi Parkı’nın vakıf kültür varlığı olmadığını ve 2. Bayezid tarafından yapılmadığını siz de belirttiğinize göre, hevesinizi de aldıysanız parkımızı geri verir misiniz?” dedi.

MAHİR POLAT: NEYE DAYANARAK ALDINIZ?

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat da Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün açıklamasına sosyal medya hesabından yanıt verdi. Polat, “Vakıflar Genel Müdürlüğü açıklama yaptı. Meali; evet Topçu Kışlası 2. Beyazid Vakfı tarafından meydana getirilmedi, arsası 300 yıl sonra bir askeri yapı yapılmak için kiralandı. Tam da dediğimiz gibi. Peki, vakıf yoluyla meydana gelmemiş ve vakıf kültür varlığı olmayan parkı neye dayanarak aldınız?” diye sordu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.