SAADET PARTİLİ KARADUMAN: "ELÇİLİK, SİYASETÇİLERİ AÇIKÇA TEHDİT ETME CESARETİNİ NEREDEN ALIYOR?"

SAADET PARTİLİ KARADUMAN: "ELÇİLİK, SİYASETÇİLERİ AÇIKÇA TEHDİT ETME CESARETİNİ NEREDEN ALIYOR?"

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği'nin sosyal medya üzerinden İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Ankara Büyükşehir Belediye...

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği'nin sosyal medya üzerinden İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ı hedef alan paylaşımını eleştirdi. Karaduman, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na "Elçilik, Çin’in Uygur Türklerine yönelik insanlık dışı uygulamalarını dile getiren siyasetçileri açıkça tehdit etme cesaretini nereden almaktadır?" sorusunu yöneltti.

Saadet Partisi Milletvekili Karaduman, Çin'in Ankara Büyükelçiliği'nin Twitter üzerinden Akşener ve Yavaş'ı ekleyerek yapıtığı, "Çin tarafı, herhangi bir kişi veya gücün Çin’in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne herhangi bir şekilde meydan okumasına kararlılıkla karşıçıkmakta ve bunu şiddetle kınamaktadır. Çin tarafı, haklı karşılık verme hakkını saklı tutmaktadır" paylaşımını verdiği soru önergesiyle Meclis'in gündemine taşıdı. 

Paylaşımının ardından Çin'in Ankara Büyükelçisi'nin Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmasıüzerine Karaduman, Bakan Çavuşoğlu'na, "Konu ile ilgili Bakanlığınızca yapılacak resmi girişimlerle ilgili kamuoyuna bir açıklamanız olacak mıdır? Bu tehdit paylaşımına karşılık nasıl bir diplomasi yürütülmüştür? Çin Büyükelçisine hangi uyarılar yapılmıştır?" diye sordu. 

Karaduman'ın Çavuşoğlu'nun yanıtlaması istemiyle yönelttiği sorular şöyle

-Elçilik, Çin’in Uygur Türklerine yönelik insanlık dışı uygulamalarını dile getiren siyasetçileri açıkça tehdit etme cesaretini nereden almaktadır?

-Paylaşımdaki "haklı karşılık verme hakkı" ifadesinde ne tür bir karşılık kast edilmektedir?

-Konu ile ilgili Bakanlığınızca yapılacak resmi girişimlerle ilgili kamuoyuna bir açıklamanız olacak mıdır?

-Bu tehdit paylaşımına karşılık nasıl bir diplomasi yürütülmüştür? Çin Büyükelçisine hangi uyarılar yapılmıştır?

-Çin Büyükelçisi bu durumu nasıl açıklamıştır? Bu tehdidin tekrarlanmayacağına dair teminat alınmış mıdır?

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.