POLATLI’NIN DEV PROJESİNDE SONA DOĞRU: SU HATTININ 65 KİLOMETRESİ TAMAM

POLATLI’NIN DEV PROJESİNDE SONA DOĞRU: SU HATTININ 65 KİLOMETRESİ TAMAM

İvedik Arıtma Tesisi’nden Polatlı’ya içme suyu ileterek 1,5 milyon kişiyi kesintisiz ve sağlıklı suya kavuşturacak olan 110 kilometrelik hattın 65 kilometresi tamamlandı. ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, dev proje için “Hedefimize varmak üzereyiz. 2023 sonunda projemiz tamamlanacak” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşuASKİ’nin“İvedik-Temelli-Polatlı Arası İçme Suyu İletim Hattı, Depo, Terfi İstasyonları ve Tesislerin Yapım İşi Projesi”nde sona yaklaşıldı. 23 Ocak 2023 tarihi itibarıyla 110 kilometrelik ana isale hattının yaklaşık 65 kilometresi (64 bin 694 metre) tamamlandı, son 45 kilometrede ise çalışmalar sürüyor.

ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, teknik ekibiyle birlikte Batıkent’in en merkezi yerlerinden Cengiz Aytmatov Caddesi’nde devam eden çalışmaları denetledi. Burada çalışmalara ilişkin bilgi veren Öztürk,“Ankara merkez İvedik İçme Suyu Arıtma Tesislerinden Sincan, Temelli ve Polatlı’yı kapsayacak şekilde yaklaşık 1,5 milyon kişinin faydalanacağı içme suyu hattımızda artık sona yaklaşıyoruz. Tek bir hedefimiz vardı; 2023 tamamlanmadan yıllardır özlenen, beklenen bu yapım işini tamamlayarak halkımıza sunmak”dedi.

CADDE ÜZERİNDE 3 NOKTADA 3 AYRI EKİP ÇALIŞIYOR

Kazı ve inşaat çalışmaları süresince işçi sağlığı ve çalışma güvenliğini ön planda tuttuklarını ifade eden Öztürk, şunları kaydetti:

“Büyük çaplı hatlarımız kentte hep merkezi noktalardan geçiyor. Halkımıza fazla rahatsızlık vermeden, trafiği aksatmadan, çevre kirliliğine de neden olmadan özenli bir çalışma yürütüyoruz. Hedefimize varmak üzereyiz; 2023 sonunda projemiz tamamlanacak. Yıllardır döşenen şebekenin yoğunluğu, gelişen nüfus, yeni yerleşim yerleri derken özellikle belli noktalarda çok zorlanıyoruz. Sisteme zarar vermemek adına mevcut hatları koruyarak özellikle şehir merkezlerinde çok dikkatli ilerliyoruz. Belli planlamalar yaptık merkezdeki çalışmaları okulların ara tatil dönemine denk getirdik. Vatandaşlarımızı rahatsız etmemek adına bu tür ana güzergâhlarda birçok noktada farklı ekip çalıştırıyoruz. Örneğin şu an bulunduğumuz caddede 3 noktada 3 ayrı ekip çalışıyor ki en kısa sürede işi tamamlayabilelim.”

FİNALE GERİ SAYIM

İvedik ile Polatlı ilçesi arasında 2020 yılının 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda başlatılan ana isale hattı yapım çalışmalarında final müjdesi artık çok yakın. Şu sıra İvedik İçme Suyu Arıtma Tesisi içindeki debimetre bağlantısı ve bulvar yatay delgi önü tahliye vana bağlantısı yapılıyor. Öte yandan 2 bin 500 metreküp su kapasiteli Polatlı Kuşçu Mahallesi DY-2 Su Deposu’nun betonarme imalatı bitirildi ve mekanik imalata geçildi. Yine 2 bin 500 metreküp su kapasiteli Polatlı Kargalı Mahallesi DY-3 Su Deposu’nun betonarme imalatları ve Kuşçu Mahallesi Polatlı Terfi Merkezi imalatları devam ediyor.

İvedik, Temelli ve Polatlı’dan geçen ana isale hattı başlangıçta yaklaşık 107 kilometre olarak planlandı ancak revize çalışmaları ile birlikte hattın uzunluğu 110 kilometreye çıkarıldı. “İvedik-Temelli-Polatlı Arası İçme Suyu İletim Hattı, Depo, Terfi İstasyonları ve Tesislerin Yapım İşi”projesi, Etimesgut ilçesinin bir kısmı, Sincan Saray TOKİ bölgesi, Yenikent, Temelli, Anayurt Mahallesi, Anadolu OSB, Dökümcüler OSB, Başkent OSB ve Polatlı ilçesinin tamamına hitap edecek. 110 kilometrelik ana isale hattının yanı sıra 3 su deposu ve 1 terfi merkezi yapımını da içeren dev projenin fiziki gerçekleşmesi şu an için yüzde 54, nakdi gerçekleşmesi ise yüzde 51.20 olarak açıklandı.

foj0yixnguu6f7syltrp8eha.jpg

ycpocf1r4mmpvqogstwzbzbj.jpg

2nsypdbwvb1qnuuxrztxlca6.jpg

o8y7a29weqjcyzfv4dvjr3gn.jpg

jzin7sh1b9lef8fumxcsc4dq.jpg

kwauvjz0lbzydpkcpmlqxcom.jpg

sgncIarpvw0s2er6zylxnb4j.jpg

7ku5yhntr0phscnq1vetomw8.jpg

58okvbqurcd6xxsI97mylkeh.jpg

seqy37pkwowxy0mkhgdpbuac.jpg

dxujobgwtcmrrm1al3zk7jkx.jpg

wghfmkpr4to61ucdyebsbjc3.jpg

nlf9jebheluhjcvwk08wxsgt.jpg

t4h3czkp2nrx7fmcwlIdvguj.jpg

lngmowcktrzvebxsj21qfdvd.jpg

zrjn3szuu7mxylvdkrpc05c1.jpg

38bxrsgnx1fvl20Izuavjwkf.jpg

fz42ge9nrfae3k5kqulbjjht.jpg

o7qa2wjdligu65eyct0r38yc.jpg

ecp4anfsxukt3ygabIhpotyz.jpg

Iqm7rxxflvdwgz19tnbioybw.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.