PLASTİK ATIK İTHALATINDA YENİ KARAR: ETİLEN POLİMER ATIK İTHALATI YASAKLANDI

PLASTİK ATIK İTHALATINDA YENİ KARAR: ETİLEN POLİMER ATIK İTHALATI YASAKLANDI

Ticaret Bakanlığı, poşetten plastik şişeye kadar birçok plastiğin üretiminde kullanılan etilen polimer (polietilen) atık ithalatını yasakladı.

Ticaret Bakanlığı, poşetten plastik şişeye kadar birçok plastiğin üretiminde kullanılan etilen polimer (polietilen) atık ithalatını yasakladı. 

Ticaret Bakanlığı'nın Çevrenin Korunması Yönünden Kontrol Altında Tutulan Atıkların İthalat Denetimi Tebliği'nde değişiklik yapılmasına ilişkin tebliğ, bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, daha önce "ithali uygunluk denetimine tabi atıklar" listesinde yer alan etilen polimer atıklar; bu listeden çıkarılarak, "ithali yasak atıklar" listesine eklendi.

Böylece polietilen madde içeren atıkların ithalatı yasaklanmış oldu.

Tebliğe geçici bir madde de eklendi. Buna göre, taşıma belgesi düzenlenmiş veya gümrük idarelerine sunulmuş polietilen atık ithalatı, bugün itibarıyla 45 gün süreyle devam edecek. 45 gün sonra polietilen atık ithalatı yapılamayacak.

POLİETİLEN NEDİR?

Kimya Mühendisleri Odası Başkanı Ali Uğurlu'nun ANKA Haber Ajansı'na verdiği bilgiye göre, etilen polimer atıklar yani polietilen atıklar; birçok plastiğin üretiminde kullanılıyor. Oyuncak kaplamaları, kabloların yalıtkan kaplamaları, mutfak eşyaları, kutu plastikler, sera örtüleri, pazar poşetleri, plastik şişe üretiminde hammadde olarak etilen polimerler kullanılıyor.

İNGİLTERE'DEN 210 BİN TON PLASTİK ATIK

Uluslararasıçevre örgütü Greepeace'in son raporuna göre, geçen yıl İngiltere'deki plastik atıkların yüzde 40'ı Türkiye'ye ihraç edildi ve yasa dışı yollarla toplanıp yakıldı. Buna göre İngiltere, 2020 yılında Türkiye'ye yaklaşık 210 bin ton plastik atık ithal etti.

2019'DA AVRUPA'DAN 14 MİLYON TON ÇÖP

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, daha önce yaptığı hazırladığı soru önergesinde; Adana'nın çöp ithalatının merkezi haline geldiğini belirterek, "2019’da Türkiye, Avrupa’dan 14 milyon ton çöp ithal etmiştir. Günde 213 kamyona tekabül eden bu çöplerin hepsi geri dönüşüme uğramamıştır. Türkiye, çöp ithalatında bayrağıÇin’den almıştır. Adana ise adeta Avrupa Birliği’nin çöplüğü haline gelmiştir. Endüstriyel ve tarım arazilerindeki yasadışıçöp dökümleri hem çevreye ve hayvanlara, hem tarım ürünlerine hem de insanlığa büyük zarar vermektedir" bilgisini vermişti.

ANCAK YÜZDE 10'U DÖNÜŞEBİLİYOR

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut da Adana’daki çöp dağlarıüzerinden “Türkiye’ye getirilen devasa çöp yığınlarıözellikle Adana’ya çok daha fazla gönderildi. Amaç, dönüşümdü. Ancak uzmanların da söylediğine göre bu gelen plastik çöp yığınlarının ancak yüzde 10’u dönüşebiliyor. Kalan çöp yığınları su kenarlarına, tarım alanlarına, yerleşim yerlerine dökülüyor. Çevre Şehircilik Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı’nı göreve çağırıyorum, gelin bu işin denetimin yapın kontrol altına alın. Bu işe çare bulun” açıklamasını yapmıştı.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.