PİYASALAR KAPANINCA KAMU BANKALARI, DÖVİZİÖZEL BANKALARA GÖRE DAHA YÜKSEKTEN SATIYOR

PİYASALAR KAPANINCA KAMU BANKALARI, DÖVİZİÖZEL BANKALARA GÖRE DAHA YÜKSEKTEN SATIYOR

Bankalar, piyasaların kapanması ile birlikte dövizdeki alım-satım makasını açıyor. Özel bankalar çoğunlukla doları 7,89’dan alırken 8,30 seviyesinden satıyor. Kamu bankaları ise alımı...

BORA ERDİN

Bankalar piyasaların kapanması ile birlikte dövizdeki alım-satım makasını açıyor. Özel bankalar çoğunlukla doları 7,89’dan alırken 8,30 seviyesinden satıyor. Kamu bankaları ise alımı 7,93’ten yaparken satışı ise 8,33’ün üzerinden yapıyor. 

Kurdaki oynaklık, bankaların özellikle de kamu bankalarının döviz alım satımı arasındaki makası daha da artırdı. Piyasaların kapanması ile birlikte bankalar döviz alım-satım fiyat aralığını biraz daha artırıyor. Geçen hafta cumartesi günü Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınmasının ardından pazar gecesi dolar, TL karşısında 8,44 seviyesine kadar tırmanmıştı. Bu hafta ise piyasalar yeni kabineye odaklandı. Cuma günü dolar/TL 8,08, euro/TL ise 9,56 seviyesinde kapandı. Haftasonunu ile birlikte bankalar her zaman olduğu gibi alım-satım makasını açtı. Özel bankaların çoğu doları 8,30 TL’den satarken 7,89 TL’den alıyor.  Kamu bankaların Ziraat Bankası doları 8,33’ten satarken 7,93 seviyesinde  alıyor. Ziraat Bankası euro satış 9,82’den yaparken alışı ise 9,349 seviyesinde tuttu. Vakıfbank ise doları 7,93 TL’den alırken 8,33 TL’ye satıyor. Diğer bir kamu bankası Halkbank ise 7,71’den aldığı doları 8,31’den satıyor. Halkbank euroda ise kuru alışta 9,09, satışta ise 9,79’dan fiyatlıyor.

HAFTASONU YÜZDE 3 DAHA YÜKSEK

Bankalar üzerinde bu alım-satım işlemlerini gerçekleştirirken işlem yapılan saate göre bu rakamsal farkın oluşturduğu değer ‘makas farkı’ olarak adlandırılıyor. Bankalarda makas farkı günün farklı saatlerine göre değişimler gösterirken mesai saatileri bitiminden itibaren makas daha açılır. Makas farkının en yüksek olduğu günler ise hafta sonu oluyor. Özellikle döviz kurlarındaki ani değişiklilerin olduğu ve belirsizlik yaşanan dönemlerde bankalar makası alırken en düşük satarken ise en yüksek seviyede tutar. Cuma günü 8,08’den kapanan dolar/TL kuru hafta sonunu yüzde 3’ün üzerinde 8,33 seviyesinde satılıyor. 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.