PANDEMİDE KESİLEN CEZALAR TBMM GÜNDEMİNDE... CHP'Lİ KILIÇ: DEVLET İÇİN YENİ GELİR KAPISI OLDU

PANDEMİDE KESİLEN CEZALAR TBMM GÜNDEMİNDE... CHP'Lİ KILIÇ: DEVLET İÇİN YENİ GELİR KAPISI OLDU

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, pandemi sürecinde yurttaşlara kesilen cezaları TBMM gündemine taşıdı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanıtlaması istemiyle önerge veren...

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, pandemi sürecinde yurttaşlara kesilen cezaları TBMM gündemine taşıdı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanıtlaması istemiyle önerge veren Kılıç, kaç kişi ve iş yerine ne kadar para cezası kesildiğini sordu. CHP'li Kılıç, " Valiler ve kaymakamlar illerinde ceza yazma avına çıkarken AKP neredeyse her gün lebalep kongre yapıyor. Bu cezalar devlet için yeni bir gelir kapısı haline geldi" dedi.

TBMM İnsan Haklarınıİnceleme Komisyonu Üyesi Kılıç, pandemi tedbirleri kapsamında yurttaşlara kesilen para cezalarını TBMM gündemine taşıdı. Kılıç, İşişleri Bakanı Soylu'nun yanıtlaması istemiyle TBMM'ye soru önergesi verirken, kesilen cezaların devlet için yeni bir gelir kapısı haline dönüştüğünü söyledi.

CHP'li Kılıç şöyle dedi:

"Bu olağanüstü durumda bile uygulamada birçok adaletsizliklerle karşılaşılmakta. Kısıtlamaların başladığı günden bu yana vatandaşlarımızın gözünün yaşına bakmayan, kafasını dışarı uzatsa ceza kesilmesini sağlayan AKP iktidarı, siyasi ikbal uğruna lebalep yaptığı kongrelerle yine adaletsizliğin dibine vurmuştur. ‘Sana yasak, bana yasal’ anlayışıyla hukuk devleti ilkesini yerle bir etmiştir. Cebinde yazı tura atacak parası olmayan, siftah yapamayan esnafın ahını almıştır.”

İLLERE GÖRE CEZA DAĞILIMI NEDİR?

Sokakta maskesini yanlış takan ya da çalışmak zorunda olduğu için dışarıçıkan 65 yaşüstü vatandaşlara ceza yazıldığını söyleyen Kılıç şöyle devam etti:

"Valilerin ve kaymakamların kalabalık bir bürokrat ordusu ile illerinde “ceza yazma avına” çıktığı bir ortamda AKP her gün lebabep kongre yaptı. 24 Mart Çarşamba günü yapılan AKP 7. Olağan Kongresi’nde Ankara Spor Salonu tıklım tıklım dolu görüldü. Erdoğan tarafından ‘lebalep’ olarak nitelendirilen partisinin il, kadın ve gençlik kongrelerinin faturası koronavirüs tablosuna yansıdı. İstanbul, Sakarya, Giresun, Erzurum, Tokat, Malatya, Balıkesir ve Niğde’de görülen vaka sayıları gözle görülür bir şekilde arttıktan sonra ‘lebalep’ AKP Olağan Kongresi yapıldı. Önceki kongrelerden ve sonuçlarından ders bile çıkarmayarak, ‘iki alkış almak’ için o kadar insanın hayatını riske atıp, dolu otobüslerle Ankara’ya getirtip o salona doldurdular. Gerçekten anlamak zor. Pandemi artmasın, yayılmasın diye konulan kurallara, yasaklara her yerde uyuluyor ama AKP kongrelerinde uyulmuyor. Sanki bu kurallar, yasaklar AKP için geçerli değil, onları bağlamıyor, onları es geçiyor. O zaman pandemi ile ilgili yayınladığınız genelgelerde, ‘bu kurallar AKP ve kongreleri için geçerli değildir’ deyin.”

ŞU SORULARI SORDU

CHP'li Kılıç Bakan Soylu'nun yanıtlaması istemiyle verdiği önergede şu soruları sordu: 

- Pandemi süresi boyunca İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı genelgelere ve İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun almış olduğu kararlara aykırı hareket eden kaç kişiye, toplam ne kadar ceza yazıldı?

- Bu cezaların ne kadarı tahsil edildi?

- Kaç ceza yargıya taşındı, ne kadarı iptal oldu?

- 65 yaş sınırlamasına aykırı hareket eden kaç kişiye ceza yazıldı ve 65 yaşüstü vatandaşlara yazılan cezaların toplam tutarı ne kadardır?

- Vatandaşlara ve işyerlerine yazılan cezaların toplam tutarı ne kadardır? İllere göre cezaların dağılımı nasıldır?”

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.