NİLÜFER'DE KADINLARDAN 25 KASIM EYLEMİ

NİLÜFER'DE KADINLARDAN 25 KASIM EYLEMİ

Nilüferli kadınlar 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde bir yürüyüş yaptı. Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı...

Nilüferli kadınlar 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde bir yürüyüş yaptı. Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Serpil Altun, "Hakkımız olanı, mücadele ve dayanışma ile alacağımızı biliyoruz" dedi.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde Nilüferli kadınlar, bu yıl da seslerini duyurmak için sokaktaydı. Nilüfer Kent Konseyi ve Nilüfer Belediyesi’nin düzenlediği yürüyüşe katılan çok sayıda kadın, şiddetin son bulması taleplerini dile getirdi. Fatih Sultan Mehmet Bulvarı üzerindeki Nilüfer Kent Konseyi binası önünde bir araya gelen kadınlar, ellerindeki pankartlarla, sloganlar eşliğinde Nilüfer Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. Yürüyüşte sık sık Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile feshedilen İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden yürürlüğe konulması yönünde çağrı yapıldı.

Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Serpil Altun, Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Neslihan Binbaş, Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Sibel Özer, Nilüfer Belediyesi Meclis Üyesi Dilber Dereli, Vildan Özkula ve CHP İl Kadın Kolları Başkanı Aysel Okumuş  ile Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi Üyeleri ve çok sayıda kadın hep birlikte Nilüfer Cumhuriyet Meydanı’na sloganlar atarak yürüdü. Yürüyüş sonunda Halkevi önündeki meydanda toplanan kadınlar bir basın açıklaması yaptı.

"YOKSULLUK, İŞSİZLİK DERİNLEŞTİKÇE ŞİDDET DE BÜYÜYOR"

Kadınlar adına açıklamayı yapan Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Serpil Altun şunları söyledi:

“Evdeki şiddetin sokaktaki  şiddetle, erkek şiddetinin devlet şiddeti ile birleştiği, salgının yeniden ağırlaştığı ve ekonomik krizin derinleştiği koşullarda, iktidar sıkıştıkça kadınların bedenlerine, emeklerine ve hayatlarına saldırıyor. Destek görmeyen, iş bulamayan, çocuklarını bırakacak bir kreş, sığınacak bir yeri olmayan, yoksullukla terbiye edilmeye çalışılan kadınlar şiddet gördükleri evlere mahkum oluyor. Yoksulluk ve işsizlik derinleştikçe şiddet de katmerlenerek büyüyor.”

"HAKLARIMIZIN ELİMİZDEN ALINMASINA İZİN VERMEMEK İÇİN SOKAKTAYIZ"

İstanbul Sözleşmesi’nin feshi ve 6284 Sayılı Yasanın fiili olarak uygulanmamasıyla kadınların şiddet karşısında ekonomik, politik, hukuki ve toplumsal olarak savunmasız ve güvencesiz kaldığına dikkat çeken Altun, şöyle devam etti:

“Hakkımız olanı, mücadele ve dayanışma ile alacağımızı biliyoruz. Tepemize çöken bu kasvetli havayı dağıtmak için milyonlarca kadının eli elimizde biliyoruz. Bu kasvetin yerine umudu koymak için, hayatlarımızın ve haklarımızın elimizden bir bir alınmasına izin vermemek için, umutsuzluğun yerine dayanışmanın coşkusunu koymak için birbirimizi eşit, özgür ve hayatta istediğimiz ve elbette, İstanbul Sözleşmesi, bir gün mutlaka yeniden demek için bu 25 Kasım’da sokaktayız.”

Altun’un ardından söz alan Nilüfer Belediye Başkanı Sibel Özer ise, “Şiddetin her türlüsüne karşı mücadelemizin, dayanışmamızın bu simge gününde sizlerle birlikte olduğum için çok mutluyum. Kadınlar her gün öldürülüyor ve her gün binlerce şiddet olayının mağduru oluyor. Bu şiddetin karşısında dimdik ayaktayız ve olmaya da devam edeceğiz. Tüm bu karanlığa inat dayanışma içinde mücadelemize devam edeceğiz” dedi. 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.