NİLÜFER'DE 15 BİN TON BUDAMA ATIĞI DEĞERLENDİRİLDİ

NİLÜFER'DE 15 BİN TON BUDAMA ATIĞI DEĞERLENDİRİLDİ

Budama mevsiminde ev ve site bahçelerinden çıkan budama atıklarını toplayıp organik gübreye dönüştürerek, peyzaj çalışmalarında kullanan Nilüfer Belediyesi, lk kez bu yıl başlattığı...

Budama mevsiminde ev ve site bahçelerinden çıkan budama atıklarını toplayıp organik gübreye dönüştürerek, peyzaj çalışmalarında kullanan Nilüfer Belediyesi, lk kez bu yıl başlattığı uygulama kapsamında 15 bin ton budama atığını toplayarak değerlendirdi.

Nilüfer Kent Bostanları’nda kurduğu Kompost Ünitesi’nin ardından budama atıklarını kompost gübreye dönüştürmek üzere harekete geçerek çevre için bir adım daha atan Nilüfer Belediyesi, budama atıklarını toplayarak dönüştürüyor.

1 Kasım 2020-15 Mart 2021 tarihleri arasında ev, site ve bahçelerden çıkan budama atıklarını toplayacağını duyuran Nilüfer Belediyesi, vatandaşların da duyarlılıkla katıldıkları bu uygulama sonucu belirlenen tarihler arasında yaklaşık 15 bin ton budama atığını toplayarak işlemden geçirdi.

Kentin tüm mahallelerinden toplanan budama atıkları, Alaaddinbey Mahallesi’nde oluşturulan atık sahasında bir araya getirildi. Toplanan atıklar, yonga makinesinden geçirilip toprağın altına gömülerek, organik içeriğe sahip kompost gübreye dönüşmeye başladı. Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından 2020 yılı Kasım ayından itibaren toplanan budama atıklarından 75 ton sıcak kompost elde edilirken, yaklaşık 300 ton kompost, gübreye dönüşmek üzere soğuk kompost halinde bekletiliyor.

Çevreye ve ekonomiye büyük katkı sağlayan bu uygulamadan elde edilen kompost gübreler, kent genelindeki park, bahçe ve çeşitli alanlarda kullanılıyor. Nilüfer Belediyesi, proje sayesinde ekonomik olarak da tasarruf elde ediyor. Nilüfer Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ayrıca vatandaşların 1 Kasım- 15 Mart tarihleri arasındaki budama takvimine uyum sağlanması amacıyla da site yöneticilerini bilgilendiriyor.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.