MİTHAT SANCAR: ESNAFA GELİNCE BİR KEREYE MAHSUS, BEŞLİÇETEYE 10 YILDA 128 VERGİİNDİRİMİ

MİTHAT SANCAR: ESNAFA GELİNCE BİR KEREYE MAHSUS, BEŞLİÇETEYE 10 YILDA 128 VERGİİNDİRİMİ

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın esnaf için açıkladığı bir defaya mahsus 3 ve 5 bin TL'lik hibe desteğine, "15 aydır kapanan esnafa açıklanan destek bu işte....

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın esnaf için açıkladığı bir defaya mahsus 3 ve 5 bin TL'lik hibe desteğine, "15 aydır kapanan esnafa açıklanan destek bu işte. Esnaf ve iş yeri sahipleri kan ağlıyor. 15 aydır esnaf ve işyerleri kan ağlıyor. Esnafa bir kereye mahsus, beşli çeteye geldiğinde son 10 yılda 128 kez vergi indirimi var. Bu 128 rakamında bir şey var gerçekten" diye tepki gösterdi.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sancar’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

17 GÜN SARAY’I KAPATIN, İSRAFI DURDURUN: Halkın cebi ve sofrası yangın yeri. 17 günlük güvencesiz kapanmada insanların çaresizliğe mahkûm edildiği, açlıkla, sefaletle karşı karşıya bırakıldı süreçle karşı karşıya kaldık. Her 4 gençten biri işsiz. Güvencesiz kapanmayla bayramı zehrettiler. Bu ülkede ne yaşanırsa hep halka fedakârlık yapılmasını isterler. Bir kez de siz yapın fedakarlığı. 17 gün Saray’ı kapatın, israfı durdurun. 17 gün boyunca gelir kaybına uğrayan halk KDV, ÖTV, kira, vergilerini ödediler. Sarayın harcamalarına, beşli çeteyi gitti paralar. 128 milyar dolar nerede, yok, aşı nerede, yok.

YENİ MİLİS GİBİ BEKÇİÇETESİ: Bu düzen değişmek zorunda. Şimdi karşımıza yeni milis gibi bekçi çetesini çıkardılar. Bekçiler her yerde saldırıyor. Örnekleri saymama gerek yok, bütün bunlar gözlerimizin önünde cereyan ediyor.  Yönetmek için başvurdukları başka bir yol da nefret söylemi, kutuplaştırma, ırkçılık… Böylece halkları birbirine düşürecek, kendilerine stabil bir taban yaratacaklar. Bu gerilim ortamında güvenliğin garantisi olarak kendilerini sunacaklar. Yok öyle yağma. Buna izin vermeyeceğiz.

IRKÇI SALDIRILAR İKTİDAR POLİTİKALARININ SONUCU: Mersin’de Erbilli bir Kürt aileye ırkçı saldırı yaşandı. Bu ırkçı saldırılar bu iktidarın politikalarının bir sonucu. Halka soyup soğana çeviren, kaynakları savaşa, ranta, yandaşa aktaran iktidar çareyi şiddette, kutuplaştırmada arıyor. Herkesin çok dikkatle yaklaşması gerek. İktidarın bu oyunlarına herhangi bir şekilde, bırakın destek vermeyi, nefes aldıracak bir tutum sahipleri sorumludur. Bizim ilkemiz, yolumuz, yönümüz bellidir. Kini, düşmanlığı reddediyoruz. Ortak sorunlarıçözmek için halkların birliğini sağlayacağız. Bizim varoluş sebebimiz budur.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI’NIN REKLAM FİLMİ: Pandemide aşı yok, halka aşağılamak var. Halkı ekonomide çarklar dönsün, turizm işlesin diye neredeyse köle gibi reklam malzemesi var. Bu bir utanç vesikasıdır. Bir iktidarın halkını parya olarak gördüğünün en açık itirafından biridir. Bunun durdurma bizim sorumluluğumuzdur. Akıl böyle işliyor çünkü düşündükleri tek şey bozuk düzenin devamı. Bu bozuk düzen her taraftan dökülüyor.

ESNAFA BİR KEREYE MAHSUS, BEŞLİÇETEYE 10 YILDA 128 KEZ VERGİİNDİRİMİ: Erdoğan 17 günlük kapanmada hiçbir güvence vermediği esnafa ‘müjde’ adı altında hibe desteği açıkladı. Çiftçiye esnafa sadaka türünden bir ‘müjde’ açıklanıyor. Hayal satmaya çalışılıyor. Halkın kabul etmeyeceğini, doğru olmadığını bile bile iktidar neden böyle bir açıklama yapar. Halkla, işçiyle, emekçiyle esnafla hiçbir bağı kalmadığı için yapar. Bir defaya mahsus 3 ve 5 bin hibe desteği vereceğini söylüyor esnafa. 15 aydır kapanan esnafa açıklanan destek bu işte. Esnaf ve iş yeri sahipleri kan ağlıyor. 15 aydır esnaf ve işyerleri kan ağlıyor. Esnafa bir kereye mahsus, beşli çeteye geldiğinde son 10 yılda 128 kez vergi indirimi var. Bu 128 rakamında bir şey var gerçekten.

UÇAĞI SATIP DESTEĞE EKLEYİN: Esnafa destek vermek için kaynak arıyorsunuz, uzaklarda aramanıza gerek yok. AKP Genel Başkanı’nın filosunda 13 uçak var.  Sadece Katar’dan 400 milyon dolarlık uçağı satıp esnafa yapılan desteğe eklesin. Halk bunun hesabını mutlaka sorar.

HELALLEŞME İSTİYORSANIZ ÖNCE YÜZLEŞECEKSİNİZ: AKP Genel Başkanı helallik istiyor, öyle sadece sözle bunu ifade etmenin bir anlamı yok. Helalleşme istiyorsanız önce yüzleşeceksiniz. Gasp edilen kul hakkını geri vermek için ne gerekiyorsa onu yapacaksınız. Helalleşme böyle olur. Gasp ettiğiniz hakları iade edin.  En önemli hesaplaşma yeri de sandıktır. Bu iktidar bu hesabı gördüğünde kaybettiği anlayacak.

SEDAT PEKER’İN VİDEOLARI: İktidarın yarattığıçürüme ve yozlaşmanın ülkeyi getirdiği yer suç örgütleri düzenidir. Bugün ortalığa saçılan hiçbirimize yabancı değil. Biz bu kirliliği geçmişten biliyoruz. Bir iktidar Kürt sorununa sadece güvenlikçi bir bakışla yaklaşırsa geleceği yer çürümedir. 90’ları hatırlıyoruz, binlerce, on binlerce faili meçhul, binlerce yakılan köy, topraklarından edilen milyonlarca Kürt… Her türlü mafyatik ilişki bu ülkenin her alanına yayıldı.

ZEHİRLİ YILANLARLA AYNI TORBADASINIZ: Bugün ortalığa saçılan videoların, açıklamaların tek tek üzerinde durmayı gerekli görmüyoruz. Bunların buzdağının görünen kısmı olduğunun farkındayız. Buraya neden geldik bunu görelim. Buraya gelmemizin nedeni Kürt sorununu inkârdır.  Bu politikayı seçtiğinizde zehirli yılanlarla aynı torbaya girmek zorunda kalıyorsunuz. Zehirli yılanlarla aynı torbaya girince ne olacağı AKP Genel Başkanı dün söyledi. Zehirli yılanlarla aynı torbadasınız.

SORUŞTURMA KOMİSYONU KURALIM: Parlamentoda bunların araştırılması için birlikte hareket edelim. Sadece siyasi partilerin meselesi değil. Hep birlikte adalet, demokrasi çabası içine girelim.  Herkes önüne HDP'nin demokrasi ittifakıönerisini önüne koysun. Bu ülkede vicdanlı savcılar var. Meclis’te soruşturma komisyonu kuralım.

HÜKÜMETE İSRAİL ELEŞTİRİSİ: Bir başka yangın yeri de Filistin. Filistinlilere ait tarih ve hafıza adım adım yok edilmeye çalışılıyor. Zulüm gören Filistin halkıyla dayanışma içindeyim. İsrail toplumunda barışı savunan geniş kesimler var. Sayıları hiç az değil, her saldırıda sokağa çıkıyorlar. Filistin halkının acılarıüzerinden yeni yöntemler geliştirerek kendi iktidarlarına destek yaratmaya çalışıyorlar. Bugün İsrail yönetimine ateş püsküren saray rejiminin Netanyahu ile arasındaki ticari iş birliği günbegün artıyor.  İkiyüzlülüğe karşıyız."

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.