MGK: "DOĞU AKDENİZ'DE ULUSLARARASI HUKUKA UYGUN ÇÖZÜM GELİŞTİRİLMELİ"

MGK: "DOĞU AKDENİZ'DE ULUSLARARASI HUKUKA UYGUN ÇÖZÜM GELİŞTİRİLMELİ"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığındaki Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı sona erdi. Terör örgütlerine karşı yürütülen mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığındaki Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı sona erdi. Terör örgütlerine karşı yürütülen mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği vurgulanırken Doğu Akdeniz'de uluslararası hukuka uygun çözümlerin geliştirilmesi yönündeki çağrı yinelendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Beştepe'de saat 17:00'de başlayan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı sona erdi. Toplantının gündemine ilişkin yapılan açıklamada, Libya'da halkın güvenliğinin, huzurunun ve refahının sağlanması konusunda Türkiye'nin destek vermeye devam edeceği bildirilirken, Kıbrıs konusunda ise kalıcıçözümlerin bağımsız iki devlet temelinde gündeme alınması hususunun vazgeçilmez olduğu vurgulandı. 

Terörle mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceğinin altıçizilirken, Suriye'de de kalıcıçözüme, Suriye'nin toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin korunmasıyla ulaşılmasının önemine dikkat çekildi.  

MGK Toplantısı sonrası yapılan yazılı açıklama şöyle: 

TERÖRLE MÜCADELE: "PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere, milli birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında azim, kararlılık ve başarıyla icra edilen operasyonlar hakkında kurula bilgi sunulmuştur. Her türlü terör örgütüyle mücadele sürecektir.

YUNANİSTAN: Yunanistan’ın, Türk azınlığa yönelik insan hakları ihlalleri ile sığınmacıları hedef alan insanlık dışı uygulamaları ele alınmış; diyalog çağrılarımıza rağmen Türkiye karşıtı politikalarını artırma cihetine giden Yunanistan, uluslararası hukuka riayet etmeye ve iyi komşuluk ilişkilerinin gereğini yerine getirmeye davet edilmiştir.

DOĞU AKDENİZ: Doğu Akdeniz’de istikrar ortamının tesisini ve sürekliliğini sağlayacak politikalar ile uluslararası hukuka uygun çözümlerin geliştirilmesi yönündeki samimi çağrımız bir kez daha dile getirilerek bölge ülkelerinin karşılıklı hak ve menfaatlerini gözeten ortak bir yaklaşım benimsemesinin önemine dikkat çekilmiş; bölge dışıülkeler ve uluslararası aktörler tarafsız ve sağduyulu tutum sergilemeye davet edilmiştir.

SURİYE: Suriye’de kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüme ülkenin toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin korunması suretiyle ulaşılmasının önemi vurgulanmış; Türkiye’nin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bölgede barış, huzur ve istikrara katkı sunan her girişimi desteklemeye devam edeceği kaydedilmiş; Suriye’deki aktörlere, mevcut insani krizi derinleştirecek eylemlere son verme çağrısında bulunulmuştur.

KIBRIS: Kıbrıs meselesinde gelinen son aşama değerlendirilmiş, önümüzdeki süreçte gerçekleştirilecek görüşmelerde; yarım asırdır netice vermeyen ve Türk varlığını yok sayan yaklaşımların yerine Ada’daki gerçekleri göz önünde bulunduran ve hakkaniyeti esas alan kapsamlı ve kalıcıçözümlerin bağımsız iki devlet temelinde gündeme alınması hususunun vazgeçilmez olduğu belirtilmiştir.

LİBYA: Libya’daki siyasi süreçte kat edilen aşamalar memnuniyetle karşılanmış; iç savaşın yaralarının en kısa sürede sarılarak Libya halkının güvenlik, huzur ve refahının sağlanmasında Türkiye’nin her türlü desteği vermeye devam edeceği ifade edilmiştir.

MİLLİ HEDEF: Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılı olan 2023’te Türkiye’nin iktisadi, içtimai, siyasi ve askeri güvenliğini en üst seviyeye çıkarma milli hedefi doğrultusunda yapılan çalışmaların süratle neticelendirilmesi için tüm imkanların seferber edilmesi kararlılığının altıçizilmiştir."

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.