MEZİTLİ BELEDİYE MECLİSİ'NDEN İSRAİL'E KARŞI ORTAK BİLDİRİ

MEZİTLİ BELEDİYE MECLİSİ'NDEN İSRAİL'E KARŞI ORTAK BİLDİRİ

Mezitli Belediye Meclis Üyeleri, bir bildiri yayınlayarak İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını kınadı. Mayıs ayı Meclis toplantısında ortak bildiriyi, belediye meclisi adına CHP...

Mezitli Belediye Meclis Üyeleri, bir bildiri yayınlayarak İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını kınadı. Mayıs ayı Meclis toplantısında ortak bildiriyi, belediye meclisi adına CHP Grup Sözcüsü Ali Büyüker okudu.

Bildiri ile insan haklarına saygı duyan herkes, İsrail’in sergilediği saldırganlığa ve Filistin halkına yapmış olduğu zulme karşı durmaya davet edilirken, “Filistin davasını ve kardeş Filistin halkının haklıözgürlük, adalet, hukuk ve bağımsızlık mücadelesini savunmaya devam edeceğiz” denildi. Bildiride şöyle denildi:

“Mescid-i Aksa ve çevresinde İsrail’in arife günü başlattığı, kadınlar ve çocuklar dahil çok sayıda masum Filistinlinin yaralanmasına ve hayatını kaybetmesine sebep olan menfur saldırıları kınıyoruz. Bayram günlerinde sürdürülen ve Gazze’ye de yöneltilen saldırılar çok vahim bir boyuta ulaşmıştır. Olaylar sonucu yaralanan ve yaşamını yitiren Filistinlilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. İsrail’in bu saldırıları, en kutsal hak olan yaşam hakkının ihlalidir.

Filistinlilerin nesiller boyu yaşadıkları topraklara el konulmasını hedefleyen bu saldırılar, orantısız güç kullanılarak hukuk dışı bir oldu bitti yaratmaya yöneliktir. İsrail’in bu gayri insani saldırılarınışiddetle kınıyor, Birleşmiş Milletler'in, saldırıların durdurulması için uluslararası hukuk ve temel insan hakları hukuku çerçevesinde yaptığıçağrıyı destekliyoruz.

Kudüs’te ve Gazze’de son bir haftadır devam eden İsrail saldırganlığı, BM kararlarına aykırışekilde sürdürülen işgalin ve hukuk tanımazlığın geldiği son noktayı gözler önüne sermektedir. Filistin topraklarında işlenen bu suçlardan İsrail’in hesap vermesi, suçların sorumlularının tespit edilerek yaygınlaşması ve cezalandırılması için uluslararası toplumun birlikte hareket etme zamanı gelmiştir. Bu çerçevede Uluslararası Ceza Mahkemeleri'nin ivedilikle harekete geçmesini talep ediyor, bu maksatlarla yaşama ve insan hakkına saygı duyan herkesi sorumluluk üstlenmeye çağırıyoruz. Artık İsrail’e karşı net, güçlü ve etkili bir tavır alınmasışarttır.”

Bildiri sonrası konuşan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan da, Filistin halkına karşı yapılan saldırıyı kınadığın belirtti ve “Hepimiz dünyada barışın hakim olması için çalışmalıyız. Hiçbir insanın öldürülmesine, hiçbir canlının zarar görmesine sessiz kalmamalıyız. Barışı savunanlar olarak hep birlikte İsrail’in bu saldırganlığına karşı tepki göstermeliyiz” dedi.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.