MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN OTOBÜSLERİNDE YÜZLER HEP GÜLÜYOR

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN OTOBÜSLERİNDE YÜZLER HEP GÜLÜYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin otobüs şoförleri, yolculara yaklaşımlarıyla takdir topluyor. Büyükşehir’de 1 yıl önce otobüs şoförü olarak işe başlayan Onursal Oksal da nazik ve...

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin otobüs şoförleri, yolculara yaklaşımlarıyla takdir topluyor. Büyükşehir’de 1 yıl önce otobüs şoförü olarak işe başlayan Onursal Oksal da nazik ve sıcak tavrıyla sosyal medyada yankı uyandırdı. Onursal Oksal, bir tebessümle insanların hayatına dokunulabileceğini söyleyerek, “Bir ‘günaydın’la, ‘hoş geldiniz’le, tebessümle insanların kalbine girerek bunları yeniden yakalamaya çalışıyoruz. Bunu yaptığımız zaman bir şey kaybetmeyiz ama çok şey kazanırız” diye konuştu.

OKSAL, EN ÇOK ÇOCUK YOLCULARIN KALBİNİ KAZANIYOR

Makine İkmal-Tece güzergahında çalışan Oksal, aracına binen yolcuları "merhaba" veya "hoş geldiniz" sözleriyle karşılıyor. Gençlerin "Onursal abisi", yaşlıların ise "Onursal evladı" olarak bilinen Oksal, en çok da çocuk yolcularının kalbini kazanıyor. Oksal, otobüsüne binen her çocuğa ebeveynlerinden izin aldıktan sonra şeker ve çikolata ikram ediyor. Geç evlendiğini ve 2 yaşında bir kız çocuğu babası olduğunu belirten 50 yaşındaki Oksal, çocuklara duyduğu sevgiyi, “Her çocuk gördüğümde kendi çocuğumu hatırlıyorum. Gözlerindeki o parıltı dünyaya bedel” cümleleriyle açıklıyor.

"BİR İNSANI KAZANMAK BİR AİLEYİ KAZANMAKTIR"

Son durağa vardığında evi gibi sevdiği aracını temizlik görevlisine teslim etmek yerine kendisi temizleyen Oksal, yolculardan Abdullah Barış’ın oğlu Yağız Barış’a da çikolata ikram etti. Abdullah Barış, Oksal’ın yolculara yaklaşımını anlattığı metni, direksiyon başındaki bir fotoğrafıyla birlikte sosyal medyada paylaştı. O paylaşım sosyal medyada yankı uyandırdı.

Oksal, yolcularının kalbini kazanma hikayesini şöyle anlattı:

“Hatırlarsanız, daha önce bir insan geldiği zaman pek ‘günaydın, nasılsınız’ denilmezdi. Biz Mersin’de bunu kaybetmişiz. Bir ‘günaydın’la, ‘hoş geldiniz’le, tebessümle insanların kalbine girerek bunları yeniden yakalamaya çalışıyoruz. Bunu yaptığımız zaman bir şey kaybetmeyiz ama çok şey kazanırız. Bir insanı kazanmak bir aileyi kazanmaktır. Bir aileyi kazandığımız zaman tüm Mersin’i kazanırız. Gelen yolcularımı güler yüzle karşılıyorum, ‘günaydın’ diyorum. Belki eşinden, kardeşinden, babasından görmediği bir ‘günaydın’ı bende görüyor ve mutlu oluyor insanlar. Yolcumuzun da bize ‘günaydın kaptan bey’ demesi dünyanın en güzel şeyi bence.”

"ÜLKE OLARAK TEBESSÜME MUHTAÇ BİR DURUMDAYIZ ŞU ANDA"

Oksal’ın davranışlarından sosyal medyada bahseden Abdullah Barış, genellikle belediye otobüsüyle seyahat eden birisi olduğunu ve şoförlerin son derece kibar olduğunu vurguladı. Oksal’ın davranışlarını diğer şoförlere göre biraz daha farklı bulduğunu belirten Barış, “Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin toplu taşımasından çok memnunuz ama Onur arkadaşımız gerçekten çok kibar,  beyefendi ve işini dört dörtlük yapan bir insan. Böyle bir şeyin gizli kalmamasını, bunun açığa çıkmasını istedim. Çünkü saklı kalmaması, örnek olması gerekiyor. Ülke olarak böyle sıcak şeylere, tebessüme muhtaç bir durumdayız şu anda” dedi.

"BU BİR İKİ SENEDİR MERSİN'DE GELİŞMELER VAR"

Onursal Oksal’ın davranışlarıüzerine “‘Nereye geldik, burası neresi’ dedim. İnanamadım” diyen yolculardan Arzuhal Aktan, “Herkes böyle olsun isteriz. O zaman kendinizi özel hissediyorsunuz, güzel oluyor. Otobüse değil de başka bir yere gelmiş gibi hissediyorsunuz. Bence güzel bir şey. Tabii bu 1, 2 senedir daha farklı. Öncesi de farklıydı. Mersin’de gelişmeler var”  diye konuştu.

"KAPTANLAR DAHA HOŞGÖRÜLÜ VE SAYGILI"

Yolculardan Gül İnce de kendisine ‘hoş geldiniz’ denildiği anda şaşırdığını belirterek, “Çok hoşuma gitti. Ben de cevap verip ‘merhaba’ dedim. Hatta arkadaşa ‘ne kadar güzel, güler yüzlü’ dedim. Kaptanlar daha hoş görülü, saygılı. Bunu biliyorum, hissediyorum da” dedi.

"BELKİÇALIŞMA ŞARTLARI DAHA İYİDİR"

Gülay Köksal adlı yolcu ise Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in göreve geldiği günden bu yana başta kadın otobüs şoförleri olmak üzere tüm şoförlerin yolculara yaklaşımında bir fark gözlemlediklerini belirterek, “İnsanlar daha hoşgörülü. Belki çalışma şartları daha iyidir. Yani memnun görünüyorlar. Biz de onlardan memnunuz. Ben yurtdışında kalmıştım. Sokakta herkes herkese selam veriyor ve hiç tanımadığınıza ‘günaydın’ diyebiliyorsunuz. İlk gittiğimde çok şaşırmıştım. Sonra alıştım. Şimdi Türkiye’de de böyle şeylerin olması harika” dedi.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.