MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDEN 'ŞİDDET FARKINDALIK' SEMİNERİ

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDEN 'ŞİDDET FARKINDALIK' SEMİNERİ

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında bir dizi ‘Şiddet Farkındalık Semineri’ düzenledi....

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında bir dizi ‘Şiddet Farkındalık Semineri’ düzenledi. Erdemli, Tarsus ve Aydıncık ilçelerinde yapılan seminerler kent merkezinde devam etti. Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılan seminere Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer ile çok sayıda mahalle muhtarı katıldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Erdemli ilçesinde başlattığı Şiddet Farkındalık Semineri’ni Tarsus ve Aydıncık ilçelerinde sürdürdü. Mut ilçesinde noktalanacak seminerin 4’üncü adresi ise kent merkezi oldu. Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen seminere, Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer’in yanı sıra çok sayıda mahalle muhtarı katıldı.

"KADININ EKONOMİK YÖNDEN GÜÇLENMESİ ÇOK ÖNEMLİ"

Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, çok kıymetli bir seminer yapıldığını belirterek, “İnsanlar, en azından kendileri olmasa da çevresinde şiddet gören kadınların nasıl bir yol izlemesi gerektiği konusunda bilgilendirilmiş oluyor. Bunun yanında kadının ekonomik yönden güçlenmesi çok önemli. Kadın, ekonomik yönden güçlendirildiği takdirde ayaklarının üzerine daha sağlam basacak, kendine özgüveni artacak ve sosyalleşme konusunda daha rahat olacak. İnsanlarla bir araya gelecek, yeni şeyler öğrenecek. Durumunun farkında olacak. Dolayısıyla kadınların desteklenmesi, kendilerini güçlü kılması için her türlü farkındalık eğitimlerinin verilmesi ve ekonomik olarak da güçlendirilmesi gerektiğine inanıyorum” dedi.

"MUHTARLAR MAHALLEMİZİN KİLİT TAŞLARI"

Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanı Şerife Hasoğlu Dokucu ise kadına yönelik şiddete karşı farkındalık oluşturmak amacıyla birçok çalışma yaptıklarını belirterek, “Muhtarlar mahallelerimizin kilit taşları. Farkındalıklarını artırmak gerekiyor. Şiddetin tanımını bilmeleri gerekiyor. Eğer şiddetin farkında olmazlarsa düzeltemezler. O yüzden muhtarlarımızla yoğun çalışmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Yenişehir ilçesi 50. Yıl Mahalle Muhtarı Nergiz Özcan, şiddetin her türlüsüne karşı olduklarını vurgulayarak, “Kadına şiddet, ekonomik şartlardan dolayı tamamen üst seviyeye çıktı. Şiddet çok fazla arttı. Kadınlarımız, biz kadın muhtarlara çok daha rahat ulaşabiliyorlar. Kadın muhtarların sayısı arttıkça kadınların sorunları daha da gün yüzüne çıkmaya başladı. Çünkü kadınlar, sorunlarını kadınlara çok daha rahat anlatabiliyor. Bizzat muhtarlığa gelip de kadınları yanımızda tehdit eden erkeklerle karşı karşıya geliyoruz. Kadına şiddetin artık son bulması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

"ŞİDDETE FAZLACA MARUZ KALIYORUZ"

Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi personeli Aylin Ketre ise “Dışarı çıkmaya korkuyoruz” diyerek başladığı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gecenin bir yarısı dışarı çıkamıyorsunuz. Çalıştığımız için sabah erken yola çıkan insanlarız. Saat 06:00’da yola çıktığımda maalesef yürümeye korkuyorum. Çünkü arkamdan bisikletli biri geçerken laf atıyor. Sıkıntı yaşıyorsunuz. Şiddetin her türlüsü sıkıntıyken biz, maalesef fiziksel şiddete de psikolojik şiddete de fazlaca maruz kalıyoruz ve hiç önüne geçilmiyor.”

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.