MB BAŞKANI KAVCIOĞLU: FAİZİ ENFLASYON ÜZERİNDE OLUŞTURMAYA DEVAM EDECEĞİZ

MB BAŞKANI KAVCIOĞLU: FAİZİ ENFLASYON ÜZERİNDE OLUŞTURMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Merkez Bankası BaşkanıŞahap Kavcıoğlu, “Politika faizini enflasyon üzerinde bir düzeyde oluşturmaya devam edeceğiz. Kararlarımızı veri odaklı alacağız. Enflasyondaki düşüşün kalıcılığını...

Merkez Bankası (MB) BaşkanıŞahap Kavcıoğlu, “Politika faizini enflasyon üzerinde bir düzeyde oluşturmaya devam edeceğiz. Kararlarımızı veri odaklı alacağız. Enflasyondaki düşüşün kalıcılığını sağlayacağız” dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2020 yılına ait 89. Hesap Dönemi Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda konuşan Başkan Şahap Kavcıoğlu, para politikasına dair mesajlar verdi. Kavcıoğlu, "Enflasyon ve enflasyon beklentileri sıkı bir para politikası duruşu gerektiriyor. Politika faizini enflasyon üzerinde bir düzeyde oluşturmaya devam edeceğiz. Kararlarımızı veri odaklı alacağız. Enflasyondaki düşüşün kalıcılığını sağlayacağız" diye konuştu. Kavcıoğlu,  “Önümüzdeki dönemde TCMB çatısı altında üzerimize düşen sorumluluğu layıkıyla yerine getireceğimize inanıyorum” dedi.

Bir yıldır yaşanan pandeminin tüm dünyada pek çok şeyin yanında ekonomik anlamda da güçlükler ve belirsizlikler yarattığını ifade eden Kavcıoğlu, "2020 yılının ilk çeyreğinde başlayan ve hastalığının yayılımını engellemek için uygulamaya konulan tedbirler tüm dünyada büyüme performanslarını olumsuz etkiledi. Bu nedenle ülkeler genişleyici parasal ve mali politikalar ile hastalığın ekonomiler üzerindeki olası etkilerini asgari seviyeye indirmeye çalışmışlardır” değerlendirmesini yaptı.

“ENFLASYONDA YÜZDE 5 HEDEFİNE SIKI SIKIYA BAĞLIYIZ”

MB BaşkanıŞahap Kavcıoğlu, kanunla belirlenmiş görev ve yetkileri çerçevesinde para politikası araçlarını etkin şekilde kullanmaya devam edeceklerini belirterek, şunları söyledi:

"Enflasyonu yüzde 5 seviyesine indirme hedefine sıkı sıkıya bağlıyız. Bu hedefe varmak için kararlı ve azimli bir şekilde davranacağız. Elimizdeki araçları bağımsız şekilde kullanmaya devam edeceğiz. Enflasyonda kalıcı düşüşü sağlama temel hedefi doğrultusunda para politikası araçlarını etkin bir şekilde kullanmaya devam edeceğiz. Hedeflediğimiz düşük enflasyon ortamının sürdürülebilir büyüme ve istihdam artışı için önkoşul olduğunun farkındayım. Enflasyon ve enflasyon beklentileri sıkı bir para politikası duruşu gerektiriyor. Politika faizini enflasyon üzerinde bir düzeyde oluşturmaya devam edeceğiz. Kararlarımızı veri odaklı alacağız. Enflasyondaki düşüşün kalıcılığını sağlayacağız. Reform paketindeki kazanımların hayata geçirilmesi enflasyondaki kalıcı düşüş için kritik öneme sahip olacaktır.” 

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.