MARMARİS’TEN FİLİSTİN’E DESTEK

MARMARİS’TEN FİLİSTİN’E DESTEK

Marmaris Belediye Meclisi CHP Grubu, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını kınayan bir bildiri yayımladı. Belediye Başkanı Mehmet Oktay’ın imzasının da bulunduğu bildiride, “Filistin...

Marmaris Belediye Meclisi CHP Grubu, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını kınayan bir bildiri yayımladı. Belediye Başkanı Mehmet Oktay’ın imzasının da bulunduğu bildiride, “Filistin davasını ve kardeş Filistin halkının haklıözgürlük, adalet, hukuk ve bağımsızlık mücadelesini savunmaya devam edeceğimizi beyan ederiz” denildi.

Marmaris Belediye Meclisi mayıs ayı oturumu, belediye başkanı Mehmet Oktay başkanlığında toplandı. Oturumda, Belediye Meclisi CHP Grubu İsrail’in Filistin’de uyguladığı saldırıları kınayan bir bildiri yayımladı.

Belediye Başkanı Mehmet Oktay ile birlikte CHP’li meclis üyelerinin imza attığı bildiriyi, Zülal Akyüz okudu.

“Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa ve çevresinde İsrail'in arife günü başlattığı, çocuklar ve kadınlar dâhil çok sayıda masum Filistinlinin yaralanmasına ve hayatını kaybetmesine sebep olan menfur saldırıları kınıyoruz” ifadeleriyle başlayan bildiri şöyle devam etti:

“Bayram günlerinde sürdürülen ve Gazze'ye de yönetilen saldırılar, çok vahim bir boyuta ulaşmıştır. Olaylar sonucu yaralanan ve yaşamını yitiren Filistinlilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. İsrail'in bu saldırıları, en kutsal hak olan yaşam hakkının ihlalidir. Filistinlilerin nesiller boyunca yaşadıkları topraklara el konulmasını hedefleyen bu saldırılar, orantısız güç kullanılarak hukuk dışı bir oldu-bitti yaratmaya yöneliktir. İsrail'in bu gayri insani saldırılarınışiddetle kınıyor, Birleşmiş Milletler'in saldırıların durdurulması için uluslararası hukuk ve temel insan hakları hukuku çerçevesinde yaptığıçağrıyı destekliyoruz.

Kudüs ve Gazze'de son bir haftadır devam eden İsrail saldırganlığı BM kararlarına aykırışekilde sürdürülen işgalin ve hukuk tanımazlığın geldiği son aşamayı ibretle gözler önüne sermektedir. Filistin topraklarında işlenen bu suçlardan dolayıİsrail'in hesap vermesi, suçların sorumlularının tespit edilerek yargılanması ve cezalandırılması için uluslararası toplumun birlikte hareket etme zamanı gelmiştir. Bu çerçevede, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin ivedilikle harekete geçmesini talep ediyor, bu maksatla insana ve yaşam hakkına saygı duyan herkesi sorumluluk üstlenmeye çağırıyoruz. Artık İsrail'e karşı net, güçlü ve etkili bir tavır alınmasışarttır. Marmaris Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Üyeleri olarak, İsrail'in saldırganlığının ve Filistin halkına yaptığı zulmün karşısında durmaya, Filistin davasını ve kardeş Filistin halkının haklıözgürlük, adalet, hukuk ve bağımsızlık mücadelesini savunmaya devam edeceğimizi beyan ederiz.”

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.