MANSUR YAVAŞ, DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜ BAŞLATTI: "SÖZ HAKKI SENİN ANKARA"

MANSUR YAVAŞ, DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜ BAŞLATTI: "SÖZ HAKKI SENİN ANKARA"

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Akıllı Kent” uygulamalarını Başkentlilerle buluşturmaya devam ediyor. “Başkent Mobil” uygulamasının ardından “BLD Digital 4.0”ı...

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Akıllı Kent” uygulamalarını Başkentlilerle buluşturmaya devam ediyor. “Başkent Mobil” uygulamasının ardından “BLD Digital 4.0”ı hayata geçiren Yavaş, Ankaralıların, “Söz Hakkı” ile “Başkent Genç” platformlarıüzerinden kent yönetimine katılmalarını sağlamayı amaçlıyor. Yavaş, sosyal medya hesaplarıüzerinden “Başkent senin, karar senin” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, kent yönetiminde Başkentlilere söz hakkı verecek yeni bir uygulamayı başlattı.

Katılımcı demokrasi anlayışı doğrultusunda hazırlanan Başkent Mobil uygulamasıyla dijital dönüşümü hayata geçiren Yavaş, şimdi de “BLD Digital 4.0” uygulamasını başkentlilerle buluşturdu.

“HAZIRSAK BAŞLAYALIM…”

Sosyal medya hesaplarıüzerinden dijital belediyecilik uygulamalarına bir yenisini daha eklediklerini açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, yeni uygulamayışu sözlerle tanıttı:

“Hazırsak başlayalım. Artık Ankara’yı Ankaralılar yönetmeye başlamıştır. Kentin dört bir yanından yükselen ‘Başkent senin, karar senin’ sesleri yeni bir dijital dönüşümün habercisidir. Ankara’nın bu eşsiz ve güzel hikayesini oluşturan sizsiniz. Artık dijital katılımcılık ile bütçeyi yönetecek, yaşadığınız şehrin projelerini belirleyeceksiniz. Dijital belediyecilik 4.0’a hoş geldiniz.”

Dünyada da örnekleri bulunan Akıllı Kent uygulamalarını Başkent’e taşıyan Yavaş, yeni dijital uygulama ile E-Demokrasi’nin de temellerini atmış oldu.

BAŞKENTLİLER FİKİR ÜRETECEK, BÜYÜKŞEHİR YAPACAK

Kent yönetiminde katılımcılık ilkesini yaygınlaştırmayı amaçlayan Yavaş, Başkent Mobil uygulaması içindeki “Söz Hakkı” ve “Başkent Genç” platformlarıüzerinden tüm Ankaralıların fikir, öneri ve taleplerini iletmelerini sağlayacak.

“Söz Hakkı” platformu, 7’den 70’e tüm Ankaralıların nerede oturduğundan eğitim durumuna, mesleğinden yaşadığı ilçeye kadar birçok soru sorularak Başkent’in demografik verilerinin oluşmasına da katkı verecek. "Söz Hakkı" modülü üzerinden verilecek yanıtlarla kişilere bildirimler yapılacak. Bu sayede örneğin hem Keçiören’de oturan emekli kadınların temel istekleri ve ihtiyaçlarının ne olduğu tespit edilebilecek hem de kendi bölgelerinde bulunan bir araziye ne yapılacağına kendileri karar verebilecek.

Z KUŞAĞI İÇİN: “BAŞKENT GENÇ”

Belediye; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda “Başkent Genç” modülünü de başlattı.

Bu uygulama ile gençler fikir ve önerilerini, projelerini hem yazılı hem de video çekerek Büyükşehir Belediyesi’ne gönderebilecek. Büyükşehir Belediyesi gençlerden gelen projeleri ilgili daire başkanlıklarına ileterek değerlendirecek. Gençlerin kendi mahalle ve ilçelerinde küçük gruplar oluşturarak kent yönetimine katılmaları ve söz sahibi olmalarını sağlamayı amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, seçilen projeleri sosyal medya hesaplarıüzerinden paylaşarak hayata geçirecek.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.