MANAVGAT’TA SİVRİSİNEK TİMİ

MANAVGAT’TA SİVRİSİNEK TİMİ

Antalya Büyükşehir Belediyesi il merkezi ve ilçelerde sinekle mücadele çalışmalarını sürdürüyor. Büyükşehir ekipleri Manavgat’ın dört bir yanında vatandaşın rahat bir yaz geçirmesi...

Antalya Büyükşehir Belediyesi il merkezi ve ilçelerde sinekle mücadele çalışmalarını sürdürüyor. Büyükşehir ekipleri Manavgat’ın dört bir yanında vatandaşın rahat bir yaz geçirmesi için 141 personel, 28 araç ile 106 mahallede gece-gündüz sivrisinek, karasinek ve yakarca gibi zararlılara karşı mücadele ediyor.

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’na bağlı ilaçlama ekipleri sivrisinek ve karasinek başta olmak üzere vektörel mücadeleyi sürdürüyor. Bu kapsamda Çevre SağlığıŞube Müdürlüğü'ne bağlı ilaçlama ekiplerinin, Manavgat’ın dört bir yanında vatandaşlarıözellikle yaz ayında rahatsız eden sivrisinek, karasinek ve yakarca zararlılarına karşı toplu mücadelesi de devam ediyor.

DÜZENLİİLAÇLAMA

Ekipler, Manavgat’ta oluşturulan “sinek timi” ile 106 mahallede 28 araç 141 personel sivrisineklerin ürediği bina altları, kanalizasyon giderleri, otel havuzları, tarım havuzları, göletler, çöp konteynırları, yağmur giderleri başta olmak üzere her noktada fiziksel, biyolojik ve kimyasal mücadele yürütüyor. Diğer yandan gece de mahallelerde ULV araçlarıyla ilaçlama yapılıyor. Özellikle 3 Mayıs tarihinden itibaren 28 araç akşamları ULV ile uçkun, gece ise 02-05 saatleri arasında yakarca çalışmaları her mahallede düzenli aralıklarla gerçekleştiriliyor.

EĞİTİMLİ PERSONEL

Manavgat Hizmet Birimi alanında sinek timinin göreve çıkmasından önce Büyükşehir Belediyesi Çevre SağlığıŞube Müdürü Çevre Mühendisi Mesut Çınar ilaçlama çalışmaları hakkında bilgi verdi. Çınar ilaçlama ekiplerinin Sağlık Bakanlığı’nın Biosidal Uygulayıcı Eğitimli personel olduğunu belirterek, ekiplerin ilçedeki bütün mahallelerde aynı anda ilaçlama yaparak, vatandaşların rahat bir yaz mevsimi geçirmesi için çalıştığını söyledi.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ ONAYLI

Çınar bu yıl yeni yöntemlerin uygulanmaya başlanacağını, bunlardan bir tanesinin de coğrafi veri tabanlı vektör kontrol hizmeti olduğunu söyledi. Yeni hizmetin bir ay içerisinde aktif hale geleceğini belirten Çınar, çalışmalarda kullanılan kimyasalların besi hayvanları, evcil hayvanlar ve insanlar için zararlı olmadığı Dünya Sağlık Örgütü’nden onaylı kimyasallar olduğuna dikkat çekti.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.