"MANASTIR KÖYÜŞEHİTLER ANITI"NIN İSMİ, "TEKKE ŞEHİTLERİ ANITI" OLARAK DEĞİŞTİRİLDİ

"MANASTIR KÖYÜŞEHİTLER ANITI"NIN İSMİ, "TEKKE ŞEHİTLERİ ANITI" OLARAK DEĞİŞTİRİLDİ

Ordu’nun Çaybaşı ilçesinde Ermenilerin saldırısı sonucu öldürülen yurttaşlar için 2007'de yaptırılan "Manastır KöyüŞehitler Anıtı"nın ismi, kaymakamlığın devreye girmesi üzerine...

Ordu’nun Çaybaşı ilçesinde Ermenilerin saldırısı sonucu öldürülen yurttaşlar için 2007'de yaptırılan "Manastır Köyü Şehitler Anıtı"nın ismi, kaymakamlığın devreye girmesi üzerine "Tekke Şehitleri Anıtı" olarak değiştirildi. Bölge halkının değişiklikten rahatsız olduğunu belirten Ünye Gazeteciler Cemiyeti Başkanıİbrahim Coşkun, “Şehitliğin ismini değiştirmek bu katliamın izlerini unutturmaya çalışmaktan başka bir şey değildir" dedi.

Ordu’nun Çaybaşı ilçesinde Birinci Dünya Savaşı döneminde Ermenilerin saldırısı sonucu hayatını kaybeden 15 yurttaş için 2007 yılında şehitlik anıtı yaptırıldı. Anıtın adı "Manastır Köyü Şehitleri Anıtı" oldu. Ancak Çaybaşıİlçe Kaymakamlığı'nın talebiyle Belediye Meclisi’ne anıtın isminin "Tekke Şehitleri Anıtı" olmasıönerisi gitti. Belediye Meclisi de şehitliğin ismini kaymakamlığın talebi doğrultusunda değiştirdi.

"İSİM DEĞİŞİKLİĞİ KATLİAMI UNUTTURACAK"

Ünye Gazeteciler Cemiyeti Başkanıİbrahim Coşkun, bölgede yaşayanların durumdan rahatsız olduğunu belirterek, “Ermeni katliamının ve zulmünün uluslararası arenada empoze edilerek yalan dolu ve uydurma bilgilerle anlatıldığı bir süreç yaşamaktayız” dedi. Coşkun, isim değişikliğinin katliamı unutturacağını savunarak, “Şehitliğin ismini değiştirmek bu katliamın izlerini unutturmaya çalışmaktan başka bir şey değildir. Bugün Manastır Şehitliğinin adını Tekke Şehitliği olarak değiştirebilirsiniz ama bu katliamın, bu zulmün, bu acının izlerini isim değişikliği ile sildirip unutturamazsınız” diye konuştu.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.