MALTEPE BELEDİYESİ’NİN DERGİSİ İSTASYON 1 YAŞINDA

MALTEPE BELEDİYESİ’NİN DERGİSİ İSTASYON 1 YAŞINDA

Maltepe Belediyesi tarafından yayınlanan İstasyon Dergi, birinci yaşını kutladı. Tren garı şeklinde hazırlanan sahneye çıkan şair, sanatçı ve yazarlar,...

Maltepe Belediyesi tarafından yayınlanan İstasyon Dergi, birinci yaşını kutladı. Tren garı şeklinde hazırlanan sahneye çıkan şair, sanatçı ve yazarlar, izleyenlere edebiyatla dolu bir gece yaşattı. Belediye Başkanı Ali Kılıç, "İstasyon olumlu dönüşler alıyor" dedi.

Maltepe Belediyesi’nce yayınlanan kültür ve edebiyat dergisi İstasyon, birinci yılını doldurdu. Bu kapsamda Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde bir kokteyl ve etkinlik düzenlendi. Etkinliğe, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Zülfü Livaneli, Ahmet Telli, Nurettin Rençber, Şükrü Erbaş, Mazlum Çimen, Zeynep Oral, Ataol Behramoğlu, Nazan Kesal, Nazım Alpman, Selçuk Yöntem, Mario Levi, Ali İnsan gibi kültür, sanat ve edebiyat dünyasından önemli isimler de katıldı.

İstasyon Dergi yazarlarının da yer aldığı, Şebnem Yiğit ve Nasuh Mahruki’nin sunumuyla renklenen gece, düzenlenen kokteylle başladı. Duvarlarında İstasyon Dergi’nin sayılarının yer aldığı galeri salonunda gerçekleştirilen kokteylden sonra etkinliğin düzenleneceği salona geçildi. İstasyon’u anlatan bir video gösteriminin ardından Selçuk Yöntem ve Zeynep Oral’ın birlikte okuduğu “Merhaba” şiiriyle etkinlik başladı. Gecenin açılış konuşmasını ise Belediye Başkanı Ali Kılıç yaptı.

“İSTASYON OLUMLU DÖNÜŞLER ALIYOR”

Kılıç, konuşmasında, “Bugün Anadolu insanının çağdaş yüzü, gülen yüzü ve toplumumuzun medarı iftarı Türkan Saylan Kültür Merkezi’ndeyiz. Onun bizleri izlediğini düşünüyorum. İstasyon dergimizin 1. yılını kutlamak için buradayız. Burada olan herkese ve ekranları başında bizi izleyenlere hoş geldiniz diyorum. İstasyon buluşmaları sever, Anadolu insanı istasyona alışıktır, istasyonda bir araya gelirler ve ‘yolculuk nereye hemşerim’ derler. İsterseniz Doğu Ekspresi’ne binip Kars’a gidin, ister Sirkeci’den binip Münih’e gidin, soru budur: Yolculuk nereye hemşerim. İşte tam da her şeyin karmakarışık olduğu bir ortamda, pandeminin bütün dünyayı sardığı bir süreçte arkadaşlarımızla bir araya gelip bir şeyler yapmamız gerektiğine inandık. Herkes eve kapanmıştı, kimse kimseye selam vermiyordu, elini sıkamıyordu, mesafeler açıldıkça açılmıştı. Biz de acaba dostlarımızı, yazanlarımızı, çizenlerimizi bir araya getirerek zorla bize dayatılan mesafeleri bir dergi aracılığıyla nasıl sıcak bir atmosfere dönüştürebilir, evlere kadar girerek yakınlaştırma şansımız olabilir diye düşündük. İstasyon böyle ortaya çıktı. İşte o buluşmalarda insanlar öylesine dertleşirler ki sanki askerlik anılarını anlatırlar gibi yıllarca bunları anlatırlardı. Bu ülkenin aydınları var, düşünürleri var, yazanı, çizeni var. Bunları bir yerde buluşturalım dedik. İstasyon çok kısa sürede göğsümüzü kabartan bir mesafe kat etti” dedi.

ŞİİRLER, TÜRKÜLER SAHNEDE BULUŞTU

Konuşmalar sonrası sahneyi şair, yazar ve sanatçılar aldı. Derginin yazarlarından Kerem Fırtına, Birhan Keskin’in “Kargo” şiirini seslendirdi. Sanatçı Hüseyin Ay, Ahmet Kaya’nın bestelediği bir Hasan Hüseyin Korkmazgil şiiri olan “Acılara Tutunmak” isimli eserini yorumladı. Şair Şükrü Erbaş “Yıkıcı Bir Yalnızlık” şiirini okurken sahneye birlikte çıktığı ünlü sanatçı Mazlum Çimen ise “Feryadı İsyanım” türküsünü söyledi.

Şair Ahmet Telli, derginin yıldönümü için “Soluk Soluğa” ve “Çocuksun Sen” şiirlerini seslendirirken aynı sahneyi paylaştığı Nurettin Rençber ise “İçimdeki Ateş” ve “Ezo” parçalarını sevenleriyle birlikte okudu. Ünlü sanatçı Nazan Kesal, İstasyon yazarlarından Nurten Geroğlu ile birlikte Füruğ Ferruhzad'ın oğlu için yazdığı “Aydın Ufuklar” ve Edip Cansever’in “Mendilimde Kan Sesleri” isimli şiirlerini seslendirdi. Etkinliğe katılamayan Yaşar Seyman, Haydar Ergülen ve Kürşat Başar videolu bir kutlama mesajı gönderirken derginin diğer yazarları da kısa bir konuşma yaptı. Konuşmalar sonrasında Aycan Ersav ve Tufan Elitaş tarafından sahneye konulan dans gösterisi ise nefes kesti.

ÖYKÜ YARIŞMASININ BİRİNCİSİ BELLİ OLDU

Etkinlikte, İstasyon Dergi’nin düzenlediği “Cumhuriyet, adalet ve demokrasi” temalı öykü yarışmasının da sonuçları açıklandı. İstanbul’dan Ömer Aykut “Hürriyet” isimli öyküsüyle birinci, Isparta’dan Nazlı Doğan Özsöz “Bir Demet Ihlamur Çiçeği” öyküsüyle ikinci ve İstanbul’dan İlhan Günay “Senaryo” isimli öyküsüyle üçüncü oldu. Dereceye girenlere ödülleri Mario Levi, Barış İnce ve Işık Öğütçü tarafından verildi. Başkan Kılıç kazananları kutladı.

Şiir, sanat ve edebiyatla dolu gece, Almanya’da Mozart Ödülü’nü kazanan keman sanatçısı Ali İnsan’ın Zülfü Livaneli’nin şarkılarını seslendirdiği konserle son buldu. “Güneş Topla Benim İçin” gibi Livaneli’nin unutulmaz şarkılarını Ferhat Livaneli ve orkestrasıyla birlikte yorumlayan Ali İnsan, dakikalarca alkışlandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.