MAHKEME, KAFTANCIOĞLU HAKKINDA "ZORLA GETİRME" KARARI VERDİ

MAHKEME, KAFTANCIOĞLU HAKKINDA "ZORLA GETİRME" KARARI VERDİ

Cumhurbaşkanlığıİletişim Başkanı Fahrettin Altun'un evinin, CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş tarafından fotoğraflanmasıyla ilgili davanın bugün yapılan ilk duruşmasına mazeret...

Cumhurbaşkanlığıİletişim Başkanı Fahrettin Altun'un evinin, CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş tarafından fotoğraflanmasıyla ilgili davanın bugün yapılan ilk duruşmasına mazeret belirterek katılmayan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında zorla getirme kararıçıkarıldı. Anadolu 13. Asliye Ceza Mahkemesi’nin davanın ilk duruşmasında bu kararı vermesi dikkat çekti.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un evinin CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş tarafından fotoğraflanmasıyla ilgili sosyal medya hesabından "Yine gidecektir" şeklinde paylaşım yaptığı gerekçesiyle "suç işlemeye tahrik" ve "suçu ve suçluyu övme" suçunu işlediği gerekçesiyle 10 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyle Canan Kaftancıoğlu'nun yargılanmasına başlandı. 

Kaftancıoğlu, Anadolu 13. Asliye Ceza Mahkemesi'nde bugün başlayan davanın ilk duruşmasına mazeret bildirerek katılmadı. Kaftancıoğlu, duruşma salonunda avukatı Lahika Karaduman tarafından temsil edildi. Fahrettin Altun’u ise avukatı Abdulmelik Yavaşçı temsil etti.

“GÖREVİ SEBEBİYLE MAZERETLİDİR”

Kaftancıoğlu’nun avukatı Karaduman ise "Müvekkilimi gelecek celse hazır edeceğiz, müvekkilim görevi sebebiyle mazeretlidir" dedi. 

Avukat Abdulmelik Yavaşçı, şikayetlerinin devam ettiğini belirterek, "Anadolu 17. Asliye Ceza Mahkemesi'nde Suat Özçağdaş hakkında "Özel hayatın gizliliğini ihlal" suçundan dava açılmış olup, derdesttir. Dava dosyamızın bu dosyayla birleştirilmesini talep ediyoruz. Sanığın dosya içerisindeki beyanlar ve delillere göre suç işlediği sabittir, cezalandırılmasını istiyoruz" diye konuştu. 

KAFTANCIOĞLU HAKKINDA “ZORLA GETİRME”

Ara kararını açıklayan hakim; tensip zaptında duruşmaya gelmemesi halinde hakkında zorla getirme emri düzenleneceği ihtar edilmesine rağmen duruşmaya katılmadığı gerekçesiyle Canan Kaftancıoğlu hakkında zorla getirme emri düzenlenmesine karar verdi.

Anadolu 17. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki dosyanın örneğinin istenmesine ve dosyaların birleştirilmesi talebinin bu mahkemeye sorulmasına karar veren mahkeme, duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEDE NE VAR?

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş'ın 21 Nisan 2020 tarihinde aynı partiye mensup iki kişiyle birlikte Üsküdar, Kuzguncuk Mahallesi'ne geldiği ve Türkiye Cumhuriyeti İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile ailesi tarafından kullanılan bahçeli evi görüş alanına alarak kendisine ait cep telefonuyla fotoğraf çektiği iddia edildi.

İddianamede, Özçağdaş'ın; görüntüleri CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na göndermek suretiyle ifşa ettiği ileri sürüldü. Canan Kaftancıoğlu'nun Twitter hesabından yayımladığı "CHP ilçe başkanı görevini yaparak ve partisinin talimatıyla inşaatın yasak olduğu arsayı kontrol etmek için gitmiştir, yine gidecektir. CHP ilçe başkanına kamunun malını koruduğu, halkın hakkını, hukukunu gözettiği için kimse dokunamaz" şeklinde paylaşımı da iddianameye aktarıldı.

İddianamede, Kaftancıoğlu hakkında; "suç işlemeye tahrik" ve "suçu ve suçluyu övme" suçlamalarıyla 9 aydan 10 yıl 6 aya kadar hapis cezası talep edildi.

 

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.