MADEN ŞİRKETİ, KÖYÜN İÇİNDE YÜKSEK GERİLİM HATTI İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATTI, KÖYLÜLER TEPKİ GÖSTERDİ

MADEN ŞİRKETİ, KÖYÜN İÇİNDE YÜKSEK GERİLİM HATTI İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATTI, KÖYLÜLER TEPKİ GÖSTERDİ

Bursa'nın Yenişehir ilçesine bağlı Kirazlıyayla köyünde yapımı süren Çinko-Kurşun-Bakır Zenginleştirme Tesisi ve Atık Barajı'na karşı köylülerin mücadelesi sürerken, şirket bugün...

Bursa'nın Yenişehir ilçesine bağlı Kirazlıyayla köyünde yapımı süren Çinko-Kurşun-Bakır Zenginleştirme Tesisi ve Atık Barajı'na karşı köylülerin mücadelesi sürerken, şirket bugün "yüksek gerilim hattı" için köyün içinde çalışma başlattı. Geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan köyüler, tarlalarına dahi gidemediklerini söylüyorlar. Salgın nedeniyle alınan “tam kapanma” kararınışirketin fırsata dönüştürdüğünü belirten CHP Bursa İl Başkanıİsmet Karaca ise "Köylülere, Yenişehirlilere sokağa çıkmak yasak, maden şirketine serbest " sözleriyle çalışmalara tepki gösterdi. 

Kirazlıyayla köyünde Meyra Madencilik tarafından yapımı süren zenginleştirme tesisi ve atık barajına karşı köylülerin mücadelesi yıllardır sürüyor. Bir taraftan hukuk mücadelesini sürdüren köylüler diğer taraftan da şirketin çalışmalarına tepki gösteriyor. Şirket ise bugün, köyün içerisinde "yüksek gerilim hattı" için jandarma eşliğinde çalışmalara başladı.

Geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan köylüler, tarlalarına dahi gidemediklerini belirterek sitem ettiler. 

ANKA Haber Ajansı'na konuşan köylüler, çalışmalardan dolayı, kanalizasyon ve altyapının da zarar gördüğünü söylediler. 

“KÖYLÜLERE SOKAĞA ÇIKMAK YASAK, MADEN ŞİRKETİNE SERBEST"

Şirketin, koronavirüs salgınında vaka sayılarının ve can kayıplarının artmasıyla 17 Mayıs'a kadar alınan tam kapanma kararını fırsata dönüştürdüğünü söyleyen CHP Bursa İl Başkanıİsmet Karaca, geçen yıl uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasında da ağaç kesimi işlemini yapıldığını anımsatarak, köylülere şöyle destek verdi:

"Sokağa çıkma yasağı, Kirazlıyayla Köyü'nde tüm itirazlara rağmen kurulmak istenen atık barajı projesine yarıyor. Köylülere, Yenişehirlilere sokağa çıkmak yasak, maden şirketine serbest. Yenişehir ilçe örgütümüz konuyla yakından ilgileniyor. Kirazlıyayla'nın su kaynakları, tarım arazileri ve orman sahasının maden ve atık barajı için yok edilmesine izin vermeyeceğiz. Kirazlıyayla köylülerinin haklı mücadelesinin yanındayız."

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.