KÜÇÜKÇEKMECELİLER, MAHALLE KİTAPLARIYLA BULUŞTU

KÜÇÜKÇEKMECELİLER, MAHALLE KİTAPLARIYLA BULUŞTU

28 Mart 2024

Küçükçekmece Belediyesi, ilçedeki mahallelerinin zengin kültürel dokusunu, tarihini ve gündelik yaşamını anlatan özel bir kitap serisini, düzenlediği lansman ile kamuoyuna tanıttı. Küçükçekmece Belediyesi kültür yayınları kapsamında literatüre kazandırılan “Benim Semtim, Benim Mahallem” isimli 6 ciltlik kitap serisinin lansmanı Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Tanıtım toplantısına; Proje Koordinatörü Hakkı Zariç, Yazar Kübra Yeter, Gazeteci- Yazar Özlem Temena, Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç, mahalle muhtarları, kitaba katkı sunan mahalle sakinleri ve çok sayıda Küçükçekmeceli katıldı.

Güney Özkılınç: Kentin geçmişini bilmek, o kentle bağ kurmamızı sağlıyor

Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç, “ Oturduğumuz yerin geçmişini bilmek o yerle bağ kurmamızı sağlıyor. Bu kitabı kentin geçmişini ve hikâyesini gelecek nesillere aktarma konusunda çok önemsiyoruz. Küçükçekmece’ye baktığımızda eski bir ilçe. Banliyönün olduğu kilometre 24 ün olduğu bir ilçe. Bu hat olduğu için şehir içi sayılacak bir yer. Biz Küçükçekmece’de göl ile başlayarak, kentin envanterini çıkarttık. Küçükçekmece’deki kuş türlerinden, tarihi eserlerine, edebiyatından, Osmanlı belgelerine ve burada yaşamış önemli isimlere kadar pek çok alanda 23 adet kitap hazırladık. Biz aslında bu envanterlerle, Küçükçekmece’de kültür müdürlükleri sadece konser, tiyatro yapmaz dedik. Siz Küçükçekmeceliler olmasaydı böyle bir şey hazırlamak mümkün olmazdı. Emeği geçen yazarlarımıza ve sizlere,  Belediye Başkanımız Kemal Çebi ve şahsım adına teşekkür ederim” diye konuştu.

Hakkı Zariç: Küçükçekmece’nin edebiyatımıza, sinemamıza birçok katkı sunduğuna şahit olduk

Proje Koordinatörü, Yazar Hakkı Zariç ise  “Bu kitapları hazırlarken Küçükçekmece’de sahaya indiğimizde çok fazla şeyle karşılaştık, anlatamayacağım kadar çok hikâye birikti içimizde. Muhtarlarımız ve mahallelerimizin yerlileriyle bu mahallelerin geçmişini, sevincini, mutluluklarını, üzüntülerini, acılarını konuştuk. Yeri geldi acının belleğini de oluşturduk. Buradan yolu geçmiş önemli edebiyat isimlerine, yönetmenlere yer verdik. Küçükçekmece’nin bir yaşam ve kültürel zenginlik sunduğu gibi edebiyatımıza, sinemamıza, sanatımıza da birçok katkı sunduğunu görüyoruz. Biz de bu kitaplarda bunu sizlerle paylaştık. İyi ki Küçükçekmecelilerle tanıştık.  Bize kültürel, kişisel, entelektüel alanda çok şey kattılar. Çok teşekkür ederiz” dedi.

Özlem Temena: Her defasında farklı bir renge ulaştık

İkitelli ve Cennet kitaplarının yazarı Özlem Temena ise, “ Bu proje bize ilk geldiğinde Küçükçekmece Belediyesi bize bir yumak verdi. Biz o yumağı sara sara her seferinde farklı bir renge ulaştık. Biz aslında bu renkleri dokuyan birer insandık. Bu ortaya çıkan renkli tablodan çok mutluluk duyuyorum. Hikâyelerini bizimle paylaşan mahalle sakinlerine ve Belediye Başkanı Kemal Çebi’ye teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Kübra Yeter: Mahalleliyle bir araya geldik, kıymetli insanlar tanıdık

Fatih ve Kanarya Mahallesi kitaplarının yazarı Kübra Yeter, “Fatih Mahallesi’ne geldiğimizde hikâyeye nerden başlayacağımı bilmiyordum. Muhtarlarımızla görüşmeye başladık. Mahalleliler, Menekşe’nin Fatih’in nasıl canlı bir yer olduğu, nasıl sosyal bir yer olduğu, kadınların çocukların sokaklarda özgürce gezebildikleri bir yer olduğunu anlattı bana. Fatih’te Menekşe’de mahalle kültürünün geride kaldığını düşünürken, bu kültürün hala yaşatıldığına, komşuluk ilişkilerinin güzelliğine şahit olduk. Benim için çok kıymetli anlardı. Hepinize teşekkür ediyorum” diyerek duygu ve düşüncelerini paylaştı.

Belediye kütüphanelerinde de yerini aldı

Küçükçekmece’deki 21 mahallenin renkli hikâyelerini, sıcak komşuluk ilişkilerini, tarihi ve kültürel mirasını gelecek nesillere aktarmak için oluşturulan “Sefaköy, Fatih, Halkalı, İkitelli, Cennet, Kanarya” isimli kitapların yazarlığını, Kübra Yeter, Hakkı Zariç, Cenk Kolçak, Özlem Temena, Rojhat Turgut yaptı. ‘Benim Semtim, Benim Mahallem Küçükçekmecem’ isimli envantere, Küçükçekmece Kütüphanelerinden de ulaşılabilir.

c8do5hnfkhz43svgjyjoe1fa.jpg

4wfatdcnnbIwgqamq3lkjd8s.jpg

0rk4us3pqwc8z5mv2pjy1hnI.jpg

b5a1sjr7gndzvwomqxoeyj4e.jpg

heevw3kzo0g57zpdtqr4mmcu.jpg

4j9bqd6dwg1Imprzt2mvj3lu.jpg

jhs0du7gbako1estgryjwai5.jpg

3z9o0jymkwIa6xrqtibhdnlo.jpg

ocml5uqsbomftkksuwrjghvq.jpg

Ikhq2fdglcyeiz8jmyx3wuvh.jpg

qtnypmyjeecjawxuizk8wbrI.jpg

oignuIoutqydartwv1gphrle.jpg

kqq2sv4dfnwIlxohrmozkejp.jpg

rzvIdq0esjplhyatnw7mn5pc.jpg

evzjcrj0dnxbfw5lcvh4utsp.jpg

rnm8new9esh25sa4vgftr1xy.jpg

adjot18aftjeohzn0uy46f9s.jpg

newf7fjwrx3uv4opnhbhvzst.jpg

ejIbylrbqdlumz4d5kxi2wv7.jpg

ra08btkwpdf6xnlyy4lrs2o9.jpg

8xldsml5gnp7uhdviajxjbc0.jpg

bel2gyr7zvizev4jqxonfdc3.jpg

acgezcxIefrjvw2gklntb5md.jpg

lfkbas608obmfowp5xze9edq.jpg

1j0kcewmvhy9tn37spbzlxhd.jpg

gIuby6gxwudyrjvcqe2rvxtp.jpg

zhxmpyg2q8eors0k7fmeylkb.jpg

c0xqshwb1Ifvlmojilub672d.jpg

p1kogojdq73qbyb9scjt6y2f.jpg

cjqr8ey4Iyova2fqsbhxvlnp.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.