KONAK'TA ROMAN KÜLTÜR MERKEZİ AÇILDI

KONAK'TA ROMAN KÜLTÜR MERKEZİ AÇILDI

Konak Belediyesi, 8 Nisan Dünya Roman Günü'nde Tepecik'te restorasyonu tamamlanan 119 yıllık tarihi binayı Roman Kültür Merkezi olarak hizmete açtı. Gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak...

Konak Belediyesi, 8 Nisan Dünya Roman Günü'nde Tepecik'te restorasyonu tamamlanan 119 yıllık tarihi binayı Roman Kültür Merkezi olarak hizmete açtı. Gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak tutulmasını sağlayacak merkezde müzik ve sanat başta olmak üzere birçok konuda eğitim verileceği açıklandı. Roman yurttaşlar da yağmurlu havaya rağmen açılışta göbek atarak kutlama yaptı. 

Konak Belediyesi tarafından restorasyonu tamamlanan, geçmişte karakol olarak kullanılan Tepecik semtindeki 119 yıllık tarihi bina, 8 Nisan Dünya Roman Günü'nde "Roman Kültür Merkezi" olarak hizmete açıldı.

Açılışa CHP Genel Başkan Yardımcıları Yüksel Taşkın ile Gülizar Biçer Karaca'nın yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, CHP Konak İlçe BaşkanıÇağrı Gruşçu, Konak Belediyesi eski başkanları Sema Pekdaş, Ahmet Sarışın, Hakan Tartan ile Erdal İzgi de katıldı.

Açılışa büyük ilgi gösteren Roman yurttaşlar, yağmurlu havaya rağmen müzik eşliğinde göbek atarak kutlama yaptı.

TUNÇ SOYER: EŞİT BİR YURTTAŞLIK MÜMKÜN

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Eşit bir yurttaşlık mümkün" sloganıyla eşitsizlikleri bitirmek için yola çıktıklarını belirtti. Başkan Soyer şöyle konuştu:

"Roman vatandaşlarımızın eşitsizliklerinin kırılması ve kültürlerinin tanıtılması için birçok çalışma yürütüyoruz. Pandemide Roman müzisyenlere destek oluyoruz. Güvencesiz işlerde çalışan Roman hemşerilerimizin yarasına derman olmaya çalışıyoruz. Konak Meydanı'ndaki ay yıldızlı binayı Roman Kültür ve Araştırma Merkezi yapıyoruz. Tüm bunları yapmamızın çok temel bir amacı var. Bu projenin Roman mahallelerimizin kalkınmasında önemli bir katkısı olacağına inanıyorum. Şunun sözünü vermek istiyorum. İzmir’i dünyanın en Roman dostu kendi yapmak için canla başla çalışacağız.”

"ROMAN OLMAK ZOR"

Konak'ta 60 bin Roman yurttaşın yaşadığını belirten Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, "Roman olmak dün zordu, bugün ise düne göre daha iyi olsa da yetersiz. 15. yüzyıldan itibaren horlandınız, ezildiniz, katledildiniz, sindirildiniz. Roman kardeşlerimizin, içinde bulunduğu durumu en iyi anlatan kavram çok boyutlu dışlama ve ötekileştirilmedir" diye konuştu.

"MADDE BAĞIMLILIĞINDAN KORUYACAK"

Konak Belediyesi olarak 2019 yılında En Roman Dostu Belediye Ödülü aldıklarını hatırlatan Batur şunları söyledi:

"Devlet Demiryolları'ndan tahsisini aldığımız Kemer Tren istasyonunun restorasyon ve tefrişçalışmalarını tamamlayarak Konak Belediyesi Gençlik Destek Merkezimizi kurduk. Bu merkezimizde Bir Hayata Dokun Derneği ile birlikte gençlerimizi madde bağımlılığından korumak ve onlara bir hayat kazandırma çabası içinde çalışmalarımızı yürüteceğiz. Sıfır Ayrımcılık Derneği ile birlikte Zeytinlik Mahallesi eski papaz okulu olarak geçen tarihi binanın restorasyon çalışmasını tamamlayarak Roman Eğitim Merkezi olarak faaliyete geçireceğiz.

Bu süreçte en büyük şansımız; her kesime olduğu gibi sizlere de bütün samimiyetle yaklaşan Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer'e teşekkürleri sunuyorum. Binanın kamulaştırılmasında emeği olan önceki dönem belediye başkanımız Sema Pektaş ile İZKA ve İZKA'nın genel sekreteri Mehmet Yavuz'a teşekkür ediyorum"

"KENTSEL DÖNÜŞÜM MÜJDESİ"

Başkan Batur, Roman Kültür Merkezi açılışında bir de kentsel dönüşüm müjdesi verdi. Bir süredir mahalle sakinlerinin de dikkatini çeken çalışmaların jeolojik etüt çalışmaları olduğunu ve kentsel dönüşüme yönelik planlama çalışmalarına başladıklarını müjdeleyen Batur, “Bugünlerde etrafta gördüğünüz çalışmalar, kentsel dönüşüm için yaptığımız jeolojik etüt çalışmaları. Kentsel dönüşüme yönelik çalışmalara başladık. Bunun müjdesini de size bugün vermek istedik. Bundan sonra daha çok hizmet üretecek ve sizlerin problemlerini çözmeye çalışacağız” dedi.

"ROMANLAR İÇİN TARİHİ GÜN"

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu ise Romanlar için İzmir'de tarihi bir gün yaşandığını belirterek şöyle konuştu:

"Dünyanın en neşeli, en özgür, en eşit ve adaletli insanları iyi ki varsınız. Romanlar beni 2015'te Meclis'e gönderdiler. Ben şimdi genel başkan yardımcılarımız, belediye başkanlarımız, il başkanımızla buradayım. Bizim artık roman dostu büyüklerimiz var. Rüya gibi bir gündeyiz. Burada yapılan hizmet çok değerli. Tepecik tarihinde ilk defa Roman Kültür Merkezi açılıyor. Burada dünyanın en iyi müzisyenleri yetişecek. Açılacak arşiv ile İzmir, dünyanın kültür merkezi olacak.”

"BİRÇOK DALDA EĞİTİM VERİLECEK"

116 yaşındaki tarihi yapı her yaştan bölge insanının yararlanabileceği, çok amaçlı bir merkez olarak hizmet vermeye başlayacak. Roman Kültür Merkezi’nde ilk etapta okuma-yazma, yaratıcı drama, temel müzik eğitimi, ritim, üflemeli, yaylı sazlar, film, belgesel ve fotoğrafçılık kursları düzenlenmesi planlıyor. Açılacak kurslardan biri de müzik aletleri bakım ve onarım kursu olacak.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ...

1-İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in açıklamaları

2-Konak Belediye Başkanı Abdül Batur'un açıklamaları

3-Konak Kültür Merkezi'nin açılışından detay görüntüler

 

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.