KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNİN SÜRESİNİN UZATILMASI İÇİN CHP’DEN KANUN TEKLİFİ

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNİN SÜRESİNİN UZATILMASI İÇİN CHP’DEN KANUN TEKLİFİ

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, kısa çalışma ödeneğinin 1 Nisan itibariyle sona ermesi nedeniyle, 1 milyon 300 bin insanın işsiz kalacağınıöne sürerek, kısa çalışma süresinin...

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, kısa çalışma ödeneğinin 1 Nisan itibariyle sona ermesi nedeniyle, 1 milyon 300 bin insanın işsiz kalacağınıöne sürerek, kısa çalışma süresinin uzatılması ve miktarının arttırılması için TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi verdi. “Uçuk projelere para bulanlar, milyonlarca insanı işsiz bırakacak” diyerek hükümeti eleştiren Şevkin, kısa çalışma ödeneğinin yıl sonuna kadar uzatılmasını istedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, 3,7 milyon çalışana, 30 milyar TL'lik kısa çalışma ödeneğinin sağlandığı belirterek, 1 Nisan itibarıyla ödeneğin sona erdirilmesi, Cumhuriyet Halk Partisi’ni harekete geçirdi. CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, kısa çalışma ödeneğinin miktarının arttırılması ve süresinin yıl sonuna kadar uzatılması için Meclis Başkanlığı’na kanun teklifi verdi.

MİLYONLARCA KİŞİİŞSİZ KALACAK

Pandemi kaynaklı zorlayıcı sebeplerin işsizliği arttırdığını, yeni kısıtlamaların hayata geçirildiğini belirten Şevkin, kısa çalışma ödeneğinin 1 Nisan 2021 itibariyle sona ermesi ile 1 milyon 300 bin işçinin işsizlik ya da ücretsiz izin tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını vurguladı.

İktidarı uçuk projelere para bulurken, işçilere kaynak aktarmamakla suçlayan CHP’li Şevkin, “Bir inat uğruna Kanal İstanbul gibi uçuk kaçık bir projeye 65 milyar dolar kaynak aktarmayı göze alanlar, binlerce lüks makam aracına, uçaklara para bulanlar, yandaş müteahhitlerin milyonlarca liralık vergi borcunu bir çırpıda silenler, ülkenin kaynaklarını heba edenler, milyonlarca insanın işsiz kalmasına göz yumuyor” dedi.

Ücretsiz izin uygulamasında sürenin uzatılıp, kısa çalışma ödeneği alan 1 milyon 300 bin işçinin son kez ödenek alacak olması nedeniyle Türkiye’deki 10 milyon işsiz sayısının bir gün içinde 11 milyon 300 bine çıkacağına dikkat çeken Şevkin, “Pandemi nedeniyle üretimini durduran, kepenklerini indiren esnaf, sanayici ve iş dünyası temsilcilerinin yeniden faaliyete dönmesi zor görünürken ödenekten yararlanan işçilerin işlerine geri dönme ihtimali de oldukça düşüktür” dedi.

SÜRE YIL SONUNA KADAR UZATILMALI

Covid-19 sürecinde uygulamaya konulan kısa çalışma ödeneğinden yararlanan vatandaşların kısa ve uzun vadeli sigorta primlerinin yatırılmadığını da ifade eden Şevkin, “Çalışanların, sadece genel sağlık sigortası primlerinin devlet tarafından karşılandığıödenek sistemi aylık ödenekler başta olmak üzere bir çok haksızlığı da beraberinde getirmektedir. Bu şartlarda 3 ay boyunca kısa çalışma ödeneği alan çalışanın üç aylık emeklilik primleri ödenmemekte; haliyle bu da emeklilik prim gün sayılarını olumsuz etkilemektedir. Bu nedenlerle zaten yetersiz olan kısa çalışma ödeneğinin süresi yıl sonuna kadar uzatılmalı, miktarı arttırılmalı, en düşük ödeme brüt asgari ücret seviyesinde olmalı, kısa ve uzun vadeli sigorta primleri de yatırılmalıdır” dedi.

 

 

 

 

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
yorumlar onaylanmamaktadır.