KİPTAŞ'TAN YEŞİLPINAR AÇIKLAMASI: "KENTSEL DÖNÜŞÜMDE SAĞLADIĞIMIZ İMKANLARIN İSTANBUL'DA KARŞILIĞI YOK"

KİPTAŞ'TAN YEŞİLPINAR AÇIKLAMASI: "KENTSEL DÖNÜŞÜMDE SAĞLADIĞIMIZ İMKANLARIN İSTANBUL'DA KARŞILIĞI YOK"

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraklerinden KİPTAŞ'ın Genel Müdürü Ali Kurt, Eyüpsultan Yeşilpınar Mahallesi’nde yürüttükleri ve bazı vatandaşların mağdur olduklarını...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraklerinden KİPTAŞ'ın Genel Müdürü Ali Kurt, Eyüpsultan Yeşilpınar Mahallesi’nde yürüttükleri ve bazı vatandaşların mağdur olduklarını iddia ettiği kentsel dönüşüm projesiyle ilgili olarak, boşaltılan bazı binaların yarısının bir kepçe darbesiyle çöktüğünü, olası bir deprem anında bir kişinin bile buradan sağçıkmasının mucize olacağını söyledi. Bu tür konuların siyasete alet edilmemesi gerektiğini ifade eden Kurt, "Bu proje örnek bir proje ve bizim sağladığımız imkanların çok iddialı söylüyorum İstanbul'da henüz bir karşılığı yok” dedi.

Kentsel dönüşüme karşı olmadıklarını, ancak mağdur edildiklerini söyleyen bir grup Yeşilpınar Mahallesi sakini İBB önünde protesto gösterisi yapmıştı. KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt düzenlediği basın toplantısında eleştirilere yanıt verdi. Bölgedeki yapıların büyük risk taşıdığını ve bir olası bir depremde can kaybı olacağını ifade eden Kurt, Yeşilpınar'daki söz konusu bölgenin 2006 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla "Riskli Alan" ilan edildiğini, mahkeme kararıyla da bunun tescil edildiğini hatırlattı. Kurt, bölgede herkesin tapu tahsis belgesi bulunmamasına karşın KİPTAŞ'ın tüm vatandaşları hak sahibi olarak kabul ettiğini de belirtti.

"UZLAŞMA ŞARTLARI BENZER ÖRNEKLERE GÖRE EN İYİSİ"

Yeşilpınar Mahallesi'nde 158 hak sahibi ile 192 bağımsız birimin bulunduğunu ifade eden Kurt, şunları söyledi:

“KİPTAŞ olarak 72 hak sahibi ile anlaştık Uzlaşanlardan 30 bağımsız birim tahliye edilerek yıkıldı. Henüz sözleşme imzalamayan 89 kişi kaldı.  Projede hak sahiplerinin mevcut kullanım alanı kat brütü kabul edilerek, yüzde 20 yenileme kesintisi yapıyoruz. Kesinti yapılan alanı da isteyene metrekaresi 3 bin TL'den veriyoruz. Başlangıçta bu miktar 5 bin TL iken rekabetle müteahhitlerden bu rakamı 3 bin TL'ye indirdik. Vatandaşlar ödemeyi de isterse şimdi, isterse konutu aldıktan sonra 36 ayda yapabilecek. Uzlaşma şartlarıİstanbul'daki benzer örneklere göre en iyisi. Hak sahiplerine taşınma ile bin 350 liradan başlayan kira yardımında da bulunuyoruz. Oradaki insanlarla sürekli temas halindeyiz. Amacımız siyasi polemik değil. Oradaki yapılar ciddi anlamda sıkıntılı. Deprem anında insanlar hayatlarını kaybedebilir. 30 Haziran 2020'de resmi yazışmalara başladık. 29 Temmuz 2020'de tekrar yazışma yaptık. 1 Ocak'ta sahaya girdik, ruhsat belgemizde gösterdik. İhtarlar gönderdik ve bunun karşılığında dirençle karşılaştık. Bayrampaşa'daki konutlarımız şu an hazır. Bölge bitinceye kadar insanları süratle oraya taşıyabiliriz. Yıkım tahliye süreci tamamen yasal, tüm süreçlerimiz şeffaf. Şu an elektrik, su ve doğal gaz kesimleri yapıldı ancak elektriği kaçak kullanan bloklar var. Bu tür konuların siyasete alet olmaması gerekiyor. Bu proje örnek bir proje ve bizim sağladığımız imkanların çok iddialı söylüyorum İstanbul'da henüz bir karşılığı yok.” 

KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, bölgedeki kentsel dönüşüm sürecinde yapılanları ise şöyle sıraladı:

- 2 Aralık 2019 tarihinde KİPTAŞ mülkiyetindeki taşınmazın üzerindeki kullanıcıların tamamı, hak sahipleri olarak kabul edilerek, uzlaşma görüşmelerinin yapılması için Uzlaşma Ofisi açıldı.

- Mimari proje hazırlanıp, ruhsat alındı. 

- Hak sahiplerinin mevcut kullanım alanı kat brütü kabul edilerek, yüzde 20 yenileme kesintisi uygulandı.  

- Hak sahipleri, kullanım alanlarının yüzde 80'ine kadar borçsuz sahip oldu. Mevcut kullanım alanına ulaşmak isteyenler, metrekaresi 3 bin liradan borçlanarak, inşaatın bitmesinin ardından (24 ay sonra) 36 ay vade farksız ödeyecek şekilde KİPTAŞ'a borçlandı. 

- Her bir bağımsız birim için (birden fazla bağımsız bölümü olanlara her bir bölüm için ayrı ayrıödenmek koşulu ile) taşınma yardımı, ayrıca 1350 liradan başlayan (metrekareye göre artan) kira yardımı yapıldı. 

- Riskli yapılarını tahliye edecek hak sahiplerine KİPTAŞ tasarrufunda bulunan ve Haziran 2020'de anahtar teslimi yapılan Bayrampaşa Kentsel Dönüşüm projesinde yer alan evlere taşınma imkanı sunuldu. 

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.