KILIÇ'TAN BAKAN GÜL'E: "ÇOCUKLARIMIZIN KATİLLERİ NE ZAMAN CEZALANDIRILACAK"

KILIÇ'TAN BAKAN GÜL'E: "ÇOCUKLARIMIZIN KATİLLERİ NE ZAMAN CEZALANDIRILACAK"

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'e, "Rabia Naz Vatan, Burak Oğraş, Volkan Beyhan, Ali Emir, Mehmet Doğan Köksal gibi şüpheli...

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'e, "Rabia Naz Vatan, Burak Oğraş, Volkan Beyhan, Ali Emir, Mehmet Doğan Köksal gibi şüpheli çocuk ölümlerine dair çocuklarımızın katilleri ne zaman cezalandırılacak" diye sordu.

Şüpheli çocuk ölümlerinin araştırılması ve alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Meclis’te kurulan komisyonda 4 aydır üye olarak görev yapan Sevda Erdan Kılıç, Adalet Bakanlığı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda şüpheli çocuk ölümlerini gündeme getirdi.

"ÇARPIK BİR BAKIŞ AÇISI VAR"

Komisyon’da konuşan Kılıç, genel bütçeden Adalet Bakanlığı’na ayrılan 1,76'lık payın kabul edilemeyeceğini belirterek şunları kaydetti:

"Adalet mülkün temeliyken, ekonomi ve dış politikadan tutun da hemen hemen her şey adalet sistemine bağlıyken Adalet Bakanlığı bütçesinin genel bütçede bu kadar küçük yer alması, çarpık bir bakış açısını yansıtıyor. Hakim ve savcıların bağımsızlık ve tarafsızlıklarının dayanağı, özlük hakları ve mesleki güvencelerinden kaynaklanıyor. Ancak ülkemizde yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı maalesef kağıt üzerinde kaldı. Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı için hakim ve savcılar ile yargı çalışanlarının özlük haklarının muhakkak güçlendirilmesi gereklidir. Yargı mensupları, eğer ay sonunu düşünürlerse sağlıklı kararlar alamazlar. Ülkemizin malum ekonomik durumu da ortada."

BAKAN GÜL'E SORULAR

Bakan Abdulhamit Gül'e “Yıpranma payı ile ilgili bakanlığın bir çalışması var mı? Temmuz ayında, ‘Yıl sonunda bin hakim ve savcı alınacak’ demiştiniz; şu ana kadar bir çalışma yapıldı mı, kaç kişi alındı şu güne kadar” sorularını yönelten Kılıç, İzmir'in Aliağa ilçesindeki cezaevi ile ilgili de eleştiriler getirdi. Cezaevi personelinin birçok sorunu olduğunu vurgulayan Sevda Erdan Kılıç, şunları söyledi:

"Hep personelin üniforması ya da kurum içi sorunlar konuşulur ama cezaevi personelinin asıl sorunları biraz da görmezden geliniyor. Onların, özlük haklarından tutun da lojmanına, sivil personelin kıyafet yardımından taban aylığındaki iyileştirmeye kadar birçok ihtiyacı var. Örneğin benim ilimdeki Aliağa Ceza İnfaz Kurumu’nda 2 bin personel çalışıyor, fakat lojman 500 hanelik ve lojmanlarda da beş yılda bir sıra geliyor. Bu ciddi bir sorun. Ülkenin bu ekonomik şartlarında tek maaşla geçinmeye çalışan cezaevi personeli çok yüksek kiraları ödemekte zorlanıyor. Cezaevi personelinin bu taleplerini buradan size iletmiş olayım.”

"BAKANLIĞIN ÇALIŞMASI VAR MI"

Kadın ve çocuk ölümlerine de değinen Kılıç, sözlerini şöyle tamamladı:

"Kadına karşı şiddetin ayrı bir suç olarak tanımlanması, indirim sebeplerinin uygulanmaması ve ısrarlı takibin ayrı bir suç olarak tanımlanmasına ilişkin Bakanlığın bir çalışması var mı? Rabia Naz Vatan, Burak Oğraş, Volkan Beyhan, Ali Emir, Mehmet Doğan Köksal gibi şüpheli çocuk ölümlerine dair çocuklarımızın katilleri ne zaman cezalandırılacak ve acılı ailelerin, tüm kamuoyunun yüreğine bir nebze de olsa adalet ve vicdanlar açısından ne zaman su serpilecek?"

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.